Budynek serockiego Ratusza został wybudowany w 1997 roku. Aby podnieść efektywność i komfort obsługi klientów urzędu planowany jest remont parteru budynku, budowa windy dwuosobowej oraz dostosowanie obiektu do aktualnych wymagać przeciw pożarowych.
Budynek Ratusza w Serocku powstał pod koniec ubiegłego stulecia. Przez ten czas nie przechodził gruntownych renowacji. Tej być może doczeka się w przyszłym roku. Obecnie trwają procedury mające wyłonić firmę, która przygotuje projekt zmian.
Obecnie na parterze budynku zlokalizowane są dwa wejścia, Urząd Stanu Cywilnego (dwie sale), sanitariaty oraz pomieszczenia biurowe. Przy wejściu znajduje się znajdują się pomieszczenia Straży Miejskiej z centrum monitoringu. Na parterze, po lewej stronie znajduje się także biuro podawcze. Jak się okazuje istniejąca obecnie w budynku instalacja hydrantowa nie spełnia aktualnych przepisów przeciw pożarowych z powodu tego że instalacja hydrantowa i bytowa zasilane są z jednego przyłącza, ponadto instalacja wykonana jest z materiałów palnych i nie jest wyposażona w zawór priorytetu.
Jak ma to wyglądać po remoncie?
W postępowaniu przetargowym urzędnicy określili swoje oczekiwania wobec projektu. Wśród założeń znajdziemy
1) sala obsługi interesantów wyposażona, w co najmniej 6-7 stanowisk obsługi(zalecane 7), w tym:
– 2 stanowiska połączone komunikacyjnie z gabinetem Kierownika USC,
– 1 stanowisko pełniące funkcję kasy,
– 1 stanowisko pełniące funkcję biura podawczego z możliwością pracy kameralnej co najmniej dwóch dodatkowych pracowników,
– poczekalnię dla interesantów wyposażoną w elektroniczny system kolejkowy, z miejscem przewidzianym na instalację wystaw prac artystycznych oraz tablicę informacyjną,
2) 2 pokoje/gabinety służące indywidualnym przyjęciom interesantów przez pracowników spoza biura obsługi interesanta,
3) gabinet Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego z zapewnieniem komunikacji z dwoma stanowiskami obsługi interesanta,
4) 2-pomieszczeniowe biuro Straży Miejskiej w tym pomieszczenie monitoringu i gabinet z miejscem pracy dyżurnego i obsługi interesantów, (wskazane jest nie zmienianie lokalizacji pomieszczenia z monitoringiem, z wyjątkiem sytuacji, gdy będzie to konieczne ze względu na brak możliwości uzyskania wymaganej ilości pomieszczeń. Zaleca się jednak, aby pomieszczenie dyżurnego było jak najbliżej wejścia do budynku).
5) pomieszczenie socjalne dla obsługi technicznej i porządkowej budynku urzędu,
6) toalety (odrębnie dla personelu i interesantów),
7) pomieszczenie archiwum dokumentacji USC stworzone zgodnie z wymogami przechowywania
dokumentów tego typu,
8) pomieszczenie socjalne dla pracowników, wyposażone w niezbędny sprzęt AGD,
9) winda osobowa obsługująca wszystkie kondygnacje budynku,
10) wejście do budynku od strony wschodniej – wejście należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
Wszystkie stanowiska pracy muszą być wyposażone w instalację elektryczną, telefoniczną i LAN a także w typowe meble biurowe wraz z meblami do przechowywania. Stanowisko pełniące funkcję kancelarii musi mieć zapewnioną możliwość przechowywania całej korespondencji wpływającej do urzędu ( w szafach bądź w odrębnym pomieszczeniu archiwum, do którego dostęp musi być zapewniony ze stanowiska kancelarii). Według planu urzędu pomieszczenia biurowe znajdujące się w północnej części budynku nie będą objęte przebudową. W ramach przebudowy planowana jest także wymiana drzwi we wszystkich pomieszczeniach parteru.
Ponadto projektant ma obowiązek dostosowania instalacji przeciwpożarowej całego budynku do obowiązujących przepisów prawa.
13 chętnych
Za dokumentację projektową urząd chce zapłacić nie więcej niż 50 tys. złotych. 8 września Urząd Miasta i Gminy w Serocku otworzył oferty na wykonanie dokumentacji projektowej remontu budynku. Do przetargu przystąpiło 13 firm z czego trzy złożyły oferty nieprzekraczające kwoty jaką urząd planował przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia. Rozstrzygnięcia przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą należy spodziewać się w najbliższych dniach.