Muzeum Historycznego w Legionowie zajęło pierwsze miejsce w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.
O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii „O Wolną Polskę” oraz najlepszego wydawnictwa 2019 r. ubiegało się łącznie 65 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Spośród nich komisja wybrała najciekawsze inicjatywy. Podczas uroczystej gali, nagrody wszystkim wyróżnionym wręczyli marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Konkurs skierowany był do wszystkich placówek muzealnych w województwie mazowieckim. Założeniem było nagradzanie najciekawszych projektów instytucji kultury. W ramach 5 kategorii do XIV edycji konkursu zgłosiło się aż 65 inicjatyw w tym 13 wystaw zorganizowanych lub współorganizowanych przez większe muzea, 7 wystaw zorganizowanych lub współorganizowanych przez mniejsze muzea, 7 w kategorii „O wolną Polskę”, 9 projektów edukacyjnych, 16 najciekawszych wydawnictw muzealnych oraz 13 w kategorii otwartej. Spośród nich wybrano 20 laureatów i przyznano 13 wyróżnień.
Muzeum w Legionowie zwyciężyło w kategorii „Najciekawsza wystawa”. Tak wysoko oceniono wystawę czasową pt. „Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo”. Zorganizowała ją w marcu 2019 roku Filia „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie na inaugurację miejskich obchodów 100-lecia nadania nazwy Legionowo. Kolejne miejsca na podium w tej kwalifikacji zajęły muzea w Warca i Żyrardowie.
Wręczenie nagród
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek 14 września b.r. w amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Nagrodę z rąk marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odebrali: dyrektor legionowskiego muzeum dr hab. Jacek Szczepański, dr Mirosław Pakuła (kurator wystawy) i dr Artur Bojarski, kierownik Filii „Piaski”.
To nie pierwsza nagroda dla legionowskiego muzeum
Muzeum w Legionowie kilkukrotnie już zdobyło prestiżową w środowisku mazowieckich muzealników nagrodę „Wierzba”, m.in. za wystawy stałe „Dzieje Legionowa 1877–1990” (II miejsce w 2017 r.), „De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego” (III miejsce w 2015 r. ) oraz I miejsce za wystawę „W krainach lodu i książek. Rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach” (2013 r.). W 2018 r. kapituła wyróżniła także publikację muzealną: „Ludność żydowska w Legionowie i jej Zagłada”.