Zdecydowaną większością głosów posłowie przyjęli nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Można się spodziewać, że prawo zakazujące m. in. hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania ich w celach rozrywkowych w cyrkach oraz ograniczające możliwości uboju rytualnego w Polsce już niebawem stanie się faktem. W najbliższym czasie ustawą zajmą się senatorowie.
Wyniki głosowania
Wszystko wskazuje na to, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakazująca m. in. hodowli zwierząt na futra już niedługo stanie się faktem. Dzisiaj (18 września) sejm przyjął ją zdecydowaną większością głosów – za głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. W najbliższym czasie nowelą zajmą się senatorowie.
Zakazy dla ludzi to więcej swobód dla zwierząt
Uchwalone w sejmie prawo wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra, za wyjątkiem królików. Zakaz ten ma zacząć obowiązywać po upływie roku od ogłoszenia tej nowelizacji. Hodowcom zwierząt futerkowych budżet państwa ma wypłacać rekompensaty. Przepisy wprowadzają również poważne ograniczenia w uboju rytualnym tj. takim bez ogłuszania zwierząt. Ten ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Podmiotom, którym ta nowelizacja odbierze dotychczasowe możliwości państwo też wypłaci rekompensaty. Nowe przepisy zakazują też wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i usuwają cyrki z listy podmiotów mogących sprowadzać zwierzęta z zagranicy. – Zakaz trzymania zwierząt na uwięzi na stałe oraz zakaz używania kolczatek – to kolejne obostrzenie opisane przez nowe prawo. W myśl tych zapisów zwierzęta będą mogły być trzymane na uwięzi, ale tylko przez maksymalnie 12 godzin na dobę i pod warunkiem przywiązania ich do przynajmniej 6 metrowej uwięzi. Wprowadzono też prawną definicję kojca, a jego minimalną powierzchnię uzależniono od wielkości danego zwierzęcia. Opiekunowie zwierząt w przeszłości wykorzystywanych np. przez policję, wojsko i inne służby mundurowe mają dostawać dodatki pieniężne. W nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie przyjęto natomiast zakazu wykorzystywania koni na przejazdy do Morskiego Oka.
Rada ds. zwierząt
Nowe bardziej chroniące zwierzęta prawo nakłada na weterynarzy obowiązek kontroli schronisk dla zwierząt przynajmniej raz na kwartał. Przewiduje też powołanie rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej z udziałem stowarzyszeń działających na rzecz zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, weterynarzy oraz hodowców. Organ ten ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.