Zgodnie kryteriami ustalania stref żółtych i czerwonych w poszczególnych powiatach, Warszawa powinna już znaleźć się w żółtej strefie. Nie wynika to jednak z wydanego wczoraj rozporządzenia w sprawie aktualizacji obszarów wyższego ryzyka.
Ministerstwo Zdrowia przy przydzielaniu powiatów do poszczególnych stref obostrzeń deklaruje, że bazuje na następującym przeliczniku: gdy liczba zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni przekracza 12 na 10 tys. mieszkańców, dany powiat trafia do czerwonej strefy. Jeśli liczba ta wynosi pomiędzy 6 a 12, na dany teren przydzielane są obostrzenia sanitarne obowiązujące w żółtej strefie.
Według naszych wyliczeń w ostatnich 14 dniach (od 17 do 30 września) w Warszawie wskaźnik ten wyniósł 6,87. Oznacza to, że stolica powinna znaleźć się w żółtej strefie.
– Stolica trafi do strefy żółtej, gdy w ciągu 14 kolejnych dni łączna liczba zakażeń przekroczy 1066 – taką informację przekazała dziennikowi Rzeczpospolita rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Według naszych wyliczeń w ciągu ostatnich 2 tygodni (od 17 do 30 września) liczba nowych zachorowań w stolicy wyniosła już 1230. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa w tym okresie odnotowano wczoraj (148). Pomimo tego zgodnie z wczorajszym rozporządzeniem Rady Ministrów, Warszawa nie znalazła się na liście powiatów objętych żółtą strefą. Rozporządzenie w sprawie nowych stref wejdzie w życie 3 października.
Inny wskaźnik
Według definicji zapadalności na COVID-19, stworzonej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, jeśli wskaźnik zapadalności na COVID-19 wynosi w ciągu jednego dnia 12 na 100 tys. mieszkańców, to należy tam wprowadzić strefę czerwoną. A jeśli wskaźnik wynosi od 6 do 12 na 100 tys. mieszkańców, to taki obszar kwalifikuje się do wprowadzenia strefy żółtej. Zgodnie z tymi kryteriami Warszawa powinna wejść do żółtej strefy po raz pierwszy 23 września, kiedy odnotowano 123 zachorowania, co dało wynik 6,83 na 100 tys. mieszkańców.
Jak wygląda sytuacja w powiecie legionowskim?
Według naszych wyliczeń wskaźnik zachorowań na COVID w powiecie legionowskim o ciągu ostatnich 14 dni (od 17 do 30 września) wyniósł 2,87, więc daleko nam do 6, które przydzielałoby nas do żółtej strefy. Ryzyko pojawiłoby się dopiero, gdyby w kolejnym tygodniu liczba zachorowań codziennie przekraczała 6 osób. Do tej pory 6 nowych zachorowań odnotowano u nas 2 razy, wczoraj i 16 września. Rekordowa liczba nowych potwierdzonych przypadków w powiecie legionowskim wynosi 7 i jest to wynik z 9 sierpnia.
Jakie obostrzenia w strefie żółtej?
Poza obowiązującymi w całym kraju obostrzeniami na żółtą strefę nałożono dodatkowe rygory, są to:
- organizacja kongresów i targów: w miejscu odbywania się imprezy na dla 1 osoby (z wyłączeniem obsługi) należy zapewnić min. 4 mkw powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów.
- wydarzenia sportowe i kulturalne, kina: ograniczenie liczby miejsc dostępnych dla publiczności do 25%. Limit liczby uczestników w przypadku imprez otwartych wynosi 100 osób.
- lokale gastronomiczne – na 1 gościa powinny przypadać 4 mkw powierzchni lokalu
- wesołe miasteczka, parki rozrywki: 1 osoba na 10 mkw
- siłownie: 1 osoba na 7 mkw
- wesela i inne uroczystości: limit uczestników wynosi 100, bez wliczania obsługi (po wejściu w życie nowych rozporządzeń limit będzie wynosił 75 osób)
Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu wejdzie w życie nowe rozporządzenie, które nakłada dodatkowe obostrzenie dotyczące obowiązkowego zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu także w strefie żółtej (do tej pory obowiązywało tylko w strefie czerwonej).
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube: