Gmina Jabłonna liczy piece

piec

Przy wsparciu środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020” na terenie gminy Jabłonna w ciągu najbliższych miesięcy wykonywana będzie inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła.

Odpowiednio przeszkolone osoby będą zbierały za pomocą ankiety bezpośredniej informacje o wszystkich źródłach ciepła w każdym lokalu lub budynku położonym na terenie gminy Jabłonna ogrzewanym indywidualnie. Zadanie związane z inwentaryzacją indywidualnych źródeł ciepła na zlecenie gminy Jabłonna realizowane będzie przez firmę Atmoterm S.A. Poza ankietą wykonaną w sposób bezpośredni możliwe jest udzielenie odpowiedzi za pomocą ankiety online, która jest dostępna na stronie www.jablonna.plzakładce Ochrona Środowiska.

Dodatkowych informacji na temat ankietyzacji, w tym pomoc przy uzupełnianiu ankiety online, można uzyskać pod numerem telefonu: +77 441 02 21.

Dlaczego tak ważne jest, by zebrać informacje dotyczące stanu faktycznego istniejących na terenie Gminy źródeł ciepła? Tylko za pomocą rzetelnych informacji władze na poziomie lokalnym, wojewódzkim oraz państwowym będzie można podjąć skuteczną walkę z niską emisją, czyli emisją pyłów i szkodliwych gazów na niewielkiej wysokości (do 40 m) wydzielanych głównie z indywidualnych źródeł ciepła, w których następuje nieefektywne spalanie paliwa. Ze względu na niską wysokość emitorów, zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca ich powstania, czyli zazwyczaj w pobliżu zabudowy mieszkaniowej. Niska emisja wpływa negatywnie na nasze zdrowie i powoduje częstsze występowanie m.in. chorób alergicznych, zapalenia spojówek, astmy, przewlekłych obturacyjnych chorób płuc, nowotworów. Tylko w Polsce rocznie umiera 45 000 osób z powodu zanieczyszczonego powietrza. Poza aspektem zdrowotnym tego typu zjawisko powoduje również zmiany klimatyczne, kwaśne deszcze, przenikanie zanieczyszczeń do wód i gleb. Skuteczną walką z niską emisją są działania związane z wymianą wysokoemisyjnych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych oraz stosowanie węgla wysokokalorycznego. Widząc zagrożenie, jakie stwarza niska emisja, sejmik województwa mazowieckiego przyjął w 2017 roku tzw. uchwałę antysmogową. Ta regulacja prawna ma zapewnić czyste powietrze wszystkim mieszkańcom Mazowsza. Ograniczenia oraz zakazy wymienione w treści uchwały dotyczą użytkowników urządzeń mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli w szczególności właścicieli pieców, kominków, kotłów, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne. Uchwała antysmogowa definiuje ramy czasowe wprowadzenia odpowiednich zakazów i nakazów, które wyglądają następująco:

  • od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE).
  • od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm, paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna),
  • od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
  • od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
  • użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,
  • posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
    Dostosowanie się do założonych nakazów i zakazów wskazanych w uchwale antysmogowej ograniczy emisję zanieczyszczeń pochodzących z kotłowni domowych.

Pamiętajmy więc, że każdy z nas może pomóc w podjęciu skutecznej walki z niską emisją. Jedną z dostępnych obecnie możliwości jest pomoc w zebraniu danych dotyczących źródła ciepła występujących w Państwa domu. Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować dla Państwa programy pomocowe w zakresie dofinansowania do wymiany nieefektywnych kotłów.