Rok 2020 okazał się trudnym dla podmiotów związanych z kulturą i turystyką, podobnie było również w prywatnym Skansenie w Kuligowie. Ograniczenia stosowane w całym kraju, minimalizujące skutki zarażenia wirusem COVID spowodowały, że zarówno zwiedzanie jak i sama organizacja imprez otwartych były obarczone dużym ryzykiem, nie tylko z uwagi na techniczne uwarunkowania ich organizacji, ale i istotnie zmniejszoną liczbę turystów, którzy częściej niż dotychczas zdecydowali się w tym sezonie jednak pozostać w domu.
Pomimo tak trudnej sytuacji 19 września odbyło się całodzienne wydarzenie otwarte dla wszystkich sympatyków dawnej tradycji i kultury odwiedzających Skansen. Już od godziny siódmej rano rozpoczęły się, po raz drugi, otwarte zawody spławikowe, organizowane we współpracy z Radzymińskim Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego. Do konkurencji w pięciu kategoriach prowadzono otwarte zapisy z wykorzystaniem możliwości zapisu zdalnego, w tym poprzez formularz na stronie internetowej skansen.powiatwolominski.pl
Ponieważ w założeniu pożegnanie miało być wydarzeniem, w którym udział wziąć mogły całe rodziny, starano się, by tego dnia oferta Skansenu była możliwie jak najszersza, dlatego też w ramach pożegnania sezonu można było wziąć udział w 4 różnych warsztatach kulinarnych. Ich tematyka związana była z tym, co w Skansenie jest traktowane szczególnie: tradycja i zdrowe, naturalne produkty.
W kursach przetwarzania i robienia soków napoi, naparów, podpiwków, kursie przyrządzania potraw z wykorzystaniem produktów lokalnych, prezentacji przepisów na staropolskie potrawy oraz warsztatach przyrządzania potraw z wykorzystaniem produktów wegetariańskich wzięło udział łącznie kilkadziesiąt osób. Świadczy to o dużym i nadal rosnącym zainteresowaniu produktami naturalnymi i tradycyjnymi.
Głównym wydarzeniem tego dnia był jednak występ muzyczny. W ramach organizacji „Koncertów do Tańca” na scenie tym razem gościli artyści Trio Zimończyk/Kinaszewska/Woźniak, z wokalistką Pauliną Kinaszewską. Artyści na co dzień promują tradycyjną muzykę ludową w zespołach Wowakin, Orkiestra Taneczna Bonanza oraz Warszawsko- Lubelska Orkiestra Dęta.
Pewną nowością, która została entuzjastycznie przyjęta przez uczestników koncertu, była nauka podstawowych kroków dawnych tradycyjnych tańców ludowych, prowadzona przez Grzegorz Ajdackiego z Warszawskiego Domu Tańca, doświadczonego nauczyciela i znawcę polskich, lokalnych tańców tradycyjnych.
W trakcie dnia kończącego sezon w Skansenie, oprócz zawodów wędkarskich, warsztatów kulinarnych i koncertu, nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Każde dziecko mogło wziąć udział w zajęciach plastycznych, malowaniu twarzy i tatuaży oraz zabawach integracyjnych.
Tym razem sezon był wyjątkowo krótki i minął bardzo szybko, podobnie jaki i dzień Bużańskiego leszcza w Kuligowskim skansenie. Co ważne pogoda w sobotni wrześniowy dzień nie pokrzyżowała planów organizatorów. Czy za rok uda się znów podobnie pożegnać sezon letni ? Zobaczymy…
Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe gdyby nie wspaniali uczestnicy, ale również gdyby nie pozyskane środki na ten cel.
Wydarzenie było zrealizowane w ramach operacji pod tytułem Rybka lubi pływać, czyli historia bużańskiego leszcza w Kuligowskim Skansenie realizowanego w ramach operacji współfinansowanej ze środków poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020