Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci dla uczczenia 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej

IMG_20200926_124335

W sobotę 26 września 2020 roku, dla uczczenia 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbył się XIII Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci, który zainaugurowany został w 2007 roku przez Stowarzyszenie „Nasze Zegrze”, Urząd Miasta i Gminy Serock, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

 

Rajd miał na celu propagowanie wiedzy historyczno-krajoznawczej dotyczącej terenu miasta i gminy Serock oraz zdrowego stylu życia. W imprezie wzięły udział liczne trzyosobowe drużyny złożone z uczniów szkół z gminy Serock, żołnierzy miejscowych jednostek oraz dorosłych, w tym rodzin i seniorów z terenu powiatu legionowskiego. Tegoroczny Rajd organizacyjnie i regulaminowo opracował i przygotował p. Piotr Kijak, znany przewodnik po regionie Zalewu Zegrzyńskiego.

Do uczestników Rajdu w specjalnym liście zwrócił się burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski:

W imieniu organizatorów XIII Wrześniowego Pieszego Rajdu Pamięci serdecznie gratuluję udziału w tej imprezie, która odbywa się na terenie naszej gminy. Bitwa Warszawska to szczególne wydarzenie w walce o Niepodległość Polski.

Chcąc uczcić pamięć poległych w tej bitwie, tegoroczny Rajd w całości poświęcamy właśnie temu wydarzeniu. Rajd ma na celu propagowanie wiedzy historyczno-krajoznawczej Miasta i Gminy Serock oraz uczczenie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Dziękuję Państwu, że jesteście częścią Tego Wydarzenia!

W tegorocznym rajdzie wzięły udział drużyny startujące w kilku kategoriach, a mianowicie: I kategoria – drużyny ze szkół podstawowych z Zegrzu, Serocku, Woli Kiełpińskiej i Jadwisina, II kategoria – drużyny z Powiatowego Zespołu Szkół w Serocku, III kategoria – rodziny, przyjaciele i znajomi, IV kategoria – seniorzy powyżej 60 roku życia oraz V kategoria – drużyny formacji mundurowych.

Trasa Rajdu wiodła z plaży miejskiej w Serocku, brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego do Jadwisina i dalej do Zegrza. Trasę zabezpieczało organizacyjnie Stowarzyszenie „Nasze Zegrze oraz członkowie Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ. Na punktach kontrolnych stanęli m.in.: Emil Suska, Jerzy Soszyński, Bożena Zalewska i Maria Chrzanowska. Tym razem nie sprawdzano wiedzy o regionie a tylko odnotowywano przybycie poszczególnych drużyn przystawiając na folderach Rajdu specjalne, okolicznościowe pieczątki. Na mecie, po przejściu 11 kilometrowej trasy, uczestnicy poczęstowani zostali pyszną, żołnierską grochówką.

Wszystkie drużyny startujące w Rajdzie otrzymały pamiątkowe dyplomy a członkowie zwycięskich drużyn, medale. Dekoracji, w imieniu Komendanta CSŁiI, dokonał major Piotr Osiński. Szczególnie uhonorowana została najstarsza uczestniczka Rajdu 92-letnia Eugenia Borowska z Klubu Senior+ w Legionowie, która całą trasę pokonała wspólnie z drużyną, meldując się na mecie, jako jedna z pierwszych. Można pozazdrościć kondycji i zdrowia!

Po zakończeniu Rajdu uczestnicy zapalili znicze pod obeliskiem ustawionym w miejscu, gdzie zginął, rozstrzelany przez hitlerowców, żołnierz Armii Krajowej, bohater ziemi serockiej, por. Konstanty Mikołaj Radziwiłł.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Karski