Rząd zachęca osoby, które przeszły już koronawirusa, do oddawania osocza. Premier kusi ich bonifikatami w postaci m.in. ulg podatkowych.
Na chwilę obecną nie ma leku na koronawirusa, ale osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie wspomaga organizm w walce z chorobą i zwiększa szanse na wyzdrowienie.
Osoby, które oddały osocze, będą mogły skorzystać z
- 2 dni wolnych od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
- ulgi za transport kolejowy i transport miejski (33 proc.),
- pakietu konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
- prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,
- bonu na 3 darmowe przejazdy autostradą,
- ulgi PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku
– Prawdziwą nagrodą jest to, kiedy ktoś, kto oddaje osocze, może podarować je drugiej osobie. Dobro nie sposób wycenić – mówił w środę podczas konferencji prasowej premier Morawiecki.
Kto może oddać osocze?
Cenne w leczeniu koronawirusa osocze mogą oddawać osoby między 18. a 65. rokiem życia, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Przebyta choroba musi być potwierdzona testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl. Osocza nie można jednak oddać zaraz po wyzdrowieniu – musi minąć co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Poza tym należy spełniać kryteria kwalifikacji dla dawców krwi (należy być zdrowym i ważyć min. 50 km).
Proces oddania osocza
Aby oddać osocze, należy zgłosić się z dokumentem potwierdzającym tożsamość do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Po rejestracji pobierana jest od nas próbka krwi i jeśli wynik badania laboratoryjnego nie będzie budził zastrzeżeń medyków, zostaniemy skierowani na badanie lekarskie. Gdy kwalifikacja zakończy się pozytywnym wynikiem, możemy oddać osocze. Gdy pobierane jest ono metodą plazmaferezy (z użyciem separatora), oddanie osocza trwa 30 – 40 min. i pozyskiwane jest w ten sposób 750 ml osocza, co wystarcza dla 3 pacjentów. Jeśli osocze jest wydzielane z oddanej przez nas krwi pełnej, pobranie trwa ok. 10 min. i uzyskuje się wtedy ok. 200 ml osocza.