Do przychodni z powiatu legionowskiego już wkrótce trafią testy antygenowe na koronawirusa. Badania będzie można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Do przychodni „na górce” w Legionowie jeszcze w grudniu ma trafić 450 takich testów.
Resort zdrowia chce umożliwić ośrodkom zdrowia, w których świadczona jest podstawowa opieka zdrowotna wykonywanie testów antygenowych na koronawirusa. Obecnie za pośrednictwem specjalnego formularza, dyrekcje takich placówek mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie w tym zakresie. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej zgłosiło zapotrzebowanie na 450 takich testów – jeszcze w grudniu mają one tam dotrzeć. Testy dla pacjentów ze skierowaniami będą bezpłatne.
Kto będzie testowany?
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia diagnostyka laboratoryjna powinna być przeprowadzana w przypadku każdej osoby wykazującej objawy ostrej infekcji układu oddechowego (z uwzględnieniem kryteriów klinicznych podanych w definicji, jak również objawów mniej specyficznych: ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka) oraz dodatkowo na podstawie indywidualnej oceny lekarza zlecającego lub służb sanitarno‐epidemiologicznych.
- Kryteria kliniczne – każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z poniższych objawów:
- Kaszel;
- gorączka;
- duszność;
- utrata węchu o nagłym początku;
- utrata lub zaburzenia smaku o nagłym początku.
Czym różni się test PCR od testu antygenowego?
Od niedawna testy antygenowe są taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia koronawirusem, jak wymazy z dróg oddechowych badane metodą PCR. Zarówno w przypadku testu antygenowego jak i PCR pobranie materiału do badania wygląda w ten sam sposób – wymazy pobierane są, bowiem z gardła i z nosogardzieli. Badania te różnią się jednak sposobem badania pobranych próbek w laboratoriach. Testy antygenowe są tańsze, ponieważ do ich przeprowadzenia nie jest potrzebna specjalistyczna aparatura. Mają jednak niższą czułość i potrzebna jest większa dawka wirusa. Resort zdrowia zaleca wykorzystanie testów antygenowych jedynie u pacjentów objawowych. Optymalnie, test antygenowy powinien zostać wykonany w trakcie pierwszych 5-7 dni występowania objawów. Wynik ujemny takiego testu niestety nie wyklucza zakażenia koronawirusem, wynik dodatni u pacjentów objawowych jest zaś podstawą do uznania ich za osoby zakażone. U pacjentów bezobjawowych bardziej wiarygodne są testy PCR. Mają one, bowiem większą czułość we wszystkich fazach zakażenia.
Lekarze pierwszego kontaktu wciąż będą zlecać testy PCR w punktach drive thru. Natomiast testy antygenowe będą wykonywane pacjentom na miejscu w przychodniach.