Powiat. Po feriach dzieci wrócą do szkół? Są rekomendacje, decyzji wciąż nie ma

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej.Twitter

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej/Twitter

Najmłodsi uczniowie polskich podstawówek po feriach wracają do szkół – to rekomendacja Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Ostateczną decyzję w tej sprawie w przyszłym tygodniu podejmie premier Mateusz Morawiecki. Zależy ona od rozwoju epidemii koronawirusa.

„Ewentualny” powrót uczniów do szkół

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek na dzisiejszej (8 stycznia) konferencji prasowej zarekomendował powrót uczniów z klas I-III do szkół po feriach. Zastrzegł jednak, że nie jest to decyzja ostateczna, zaś tę podejmie w przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, po konsultacjach z radą medyczną. Na wypadek tego „ewentualnego” powrotu najmłodszych dzieci do nauki stacjonarnej przygotowano rekomendacje dla dyrektorów szkół, co do organizacji bezpieczeństwa sanitarnego w ich gmachach. – Jedna klasa, jeden nauczyciel, różne przerwy, różne wejścia i wyjścia ze szkół, wyeliminowanie kontaktów między poszczególnymi klasami i ich nauczycielami, częste dezynsekcja rąk i wietrzenie pomieszczeń – to najważniejsze z zasad, jakie mają obowiązywać w podstawówkach.

 

Testy przesiewowe wśród nauczycieli i pracowników administracyjnych podstawówek

Przedstawiciele MEiN poinformowali dzisiaj (8 stycznia) o stanie zaawansowania przygotowań na ten „ewentualny” powrót dzieci do szkół. W ramach tych przygotowań, nauczyciele i pracownicy administracyjni będą od najbliższego poniedziałku (11 stycznia) poddawani testom przesiewowym na koronawirusa. Badania mają potrwać do końca przyszłego tygodnia (15 stycznia). Z danych przekazanych podczas tego spotkania przez Krzysztofa Saczkę,  zastępcę Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że do tych dobrowolnych i darmowych testów zgłosiło się obecnie około 165 tysięcy osób. Chcący się przetestować w kierunku Covid-19 pracownicy szkół mają dostawać smsy z adresami, pod którymi będą mogli wykonać te badania. Ich wyniki będzie można sprawdzić w internetowych kontach pacjentów. Pozytywny wynik testu na koronawirusa będzie równoznaczny z obowiązkową 10-dniową izolacją. W takiej sytuacji do akcji wkroczy również sanepid, który rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne mające na celu wychwycenie osób z kontaktu z zakażonymi i objęcie ich kwarantanną.