Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. Projekt zmian złożonych przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zakłada brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego wystawionego przez policjanta.
Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają osobie, która zostaje ukarana mandatem karnym odmówić jego przyjęcia, jeżeli nie czuje się winna. W takiej sytuacji funkcjonariusz, który wystawił grzywnę występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie takiej osoby.
Jak autorzy nowelizacji argumentują wprowadzenie takich zmian?
– Proponowane postępowanie odciążyłoby funkcjonariuszy od składania dużej liczby wniosków o ukaranie, na rzecz przekazania do sądu materiałów sprawy – argumentują wnioskodawcy zmian.
– W konsekwencji proponowanych regulacji, w szczególności przerzucenia ciężaru procesowego zaskarżenia mandatu na ukaranego, należałoby się spodziewać znacznego zmniejszenia wpływu spraw o wykroczenie do sądu – czytamy w uzasadnieniu.
– Proponuje się przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu – czytamy dalej w uzasadnieniu.
Możliwość zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu
Czy proponowane zmiany uniemożliwiają dochodzenia swoich racji w przypadku, jeżeli obywatel ukarany mandatem nie zgadza się z nim? Projekt zakłada, że ukarana osoba będzie mogła zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny jeżeli ma wątpliwości co do swojej winy jak i nałożonej kary. Po wniesieniu odwołania sąd mógłby wstrzymać wykonanie zaskarżonego mandatu. Jednak osoba, która złoży takie zaskarżenie według pomysłodawców zmian będzie musiała liczyć się z tym, że sąd może nałożyć na nią jeszcze wyższą karę.
– Sąd może w szczególności wymierzyć karę surowszą lub surowszego rodzaju, jak również orzec środek karny. Od wydanego w pierwszej instancji wyroku, zapadłego w wyniku rozpoznania odwołania, przysługiwałby apelacja do sądu okręgowego – czytamy w proponowanych zmianach.
Projekt nowelizacji został złożony do sejmu przez grupę posłów w piątek (8 stycznia). Jeżeli zmiany zostaną przyjęte nowe przepisy weszłyby w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia.