Głosujmy na Drzewo Roku 2012!

52045199aa6b0.jpg

Do ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku 2012 organizowanego przez ekologiczny Klub Gaja zgłoszono 290 drzew z ciekawą historią. Spośród nich wybrano 11 – między innymi wierzbę kruchą rosnącą na ulicy Norwida w Legionowie. Drzewo – laureata wybierają internauci. Na razie legionowska wierzba utrzymuje się na trzeciej pozycji, ale głosować na nią moźna do końca czerwca. Wystarczy wejść na www.swietodrzewa.pl. Jeźeli zostanie laureatką, będzie reprezentować Polskę w konkursie europejskim.

Zgłoszenie do ogólnopolskiego konkursu nadesłała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Legionowie. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne Klub Gaja z Bielska-Białej. Placówka od ponad dziesięsiu lat współpracuje ze stowarzyszeniem. – Bierzemy udział w wielu akcjach – m.in. zbieraj makulaturę, ratuj konie oraz innych konkurach organizowanych przez klub. W tym roku wysłałiśmy zgłoszenie do konkursu Drzewo Roku 2012 – mówi Anna Wojdyła nauczycielka przyrody z SP 1 w Legionowie.

(Nie)zwykłe osiedlowe drzewo

Do konkursu zgłaszane są drzewa niekoniecznie najstarsze, ale z ciekawą historią. Legionowska wierzba krucha ma około 60 lat, ale jak została oceniona przez Jury Klubu Gaja jest to „drzewo, które wywołało współczucie”. Rok temu mieszkaniec okolicy, w której rośnie drzewo powiedział mi, źe ma ona zostać wycięta. Poproszono mnie, abym coś zrobiła w tym kierunku, aby ona jednak została. W starostwie dowiedziałam się, źe faktycznie został przygotowany dokument zezwalajacy to drzewo usunąć – mówi nauczycielka. Jej zdaniem drzewo było w dobrym stanie – To jest piękna, ogromna stara wierzba. Drzewo ma w obwodzie cztery metry, [4.48 m – przyp. red.]. Nie są to drzewa długowieczne, ale to jak na swój wiek bardzo dobrze się trzyma mówi. Drzewo ma wysokość około 20 metrów. O wycofanie wniosku na wycinkę nauczycielka poprosiła takźe spółdzielnię mieszkaniową, czyli administratora terenu, na którym stoi wierzba.

Razem w słusznej sprawie

Po wakacjach okazało się, źe w akcję ratunkową drzewa, niezaleźnie od nauczycielki przyrody równolegle zaangaźował się jej dawny uczeń i absolwent Szkoły Podstawowej nr 1 Daniel Jagiełło. Przygotował petycję z prośbą o cofnięcie pozwolenia na wycinkę wierzby. Zebrał ponad 160 podpisów lokatorów dwóch bloków sąsiadujących z drzewem. Wierzba stanowi część historii naszego osiedla, jeźeli zagraźa ona bezpieczeństwu osób, które przesiadują obok niej, wolelibyśmy, aby została ona spięta łańcuchami – brzmiała petcyja. Pisma, z prośbą o rezygnację z wycięcia wierzby, złoźył w Starostwie Powiatowym w Legionowie i w Urzędzie Miasta. Pomagał mu w tym dziadek, poniewaź sam Daniel jest osobą niepłenoletnią i urzędnicy nie mogli przyjąć od niego pisma w tej sprawie. Obie interwencje przyniosły zamierzony skutek – z wycinki drzewa zerzygnowano. Historia drzewa została wysłana na konkurs i przekonała jury Klubu Gaja, źe legionowska wierzba ma szansę na zdobycie tytyłu Drzewo Roku 2012.
 

Oddaj swój głos!
Konkurs jest elementem programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Nosi nazwę Święto Drzewa i ma na celu edukację w zakresie zmian klimatycznych, sadzenia i chrony drzew. Akcja rozprzestzreniła się na całą Polskę i w szybkim czasie przyniosła rekordowe rezulataty w dziewiątej edycji programu Święto Drzewa ponad 71 000 uczestników zasadziło blisko 83 500 drzew! Drzewo Roku 2012 to druga edycja ogólnopolskiego konkursu. Głosować moźna do końca miesiąca, stąd prośba do czytelników, mieszkańców, rodziców, uczniów naszej szkoły, pracowników i wszystkich osób, którzy chcą promować nasze miasto. Na www.swietodrzewa.pl moźna oddać głos tylko raz z danego adresu e-mail. Głosowanie będzie zaliczone po kliknięciu w link, który otrzymają Państwo w e-mailu po oddaniu głosu – zwraca się do czytelników Anna Wojdyła z SP 1. W pierszym konkursie, ogłoszonym w ubiegłym roku laureatem został dąb Grot z Dęblina. Podczas plebiscytu oddano łącznie 15 730 głosów. Jeźeli nasza wierzba zostanie laureatem weżmie udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Katarzyna Śmierciak