Nowe schronisko dla zwierząt w Gminie Serock jeszcze w tym roku?

schronisko-foter

fot. Klearchos Kapoutsis via Foter.com / CC BY

Urzędnicy Miasta i Gminy Serock planują jeszcze w 2021 roku uruchomić nowe schronisko, które pomieści 10 zwierząt. Według planów trafiać tam mają tylko zwierzęta wyłapane na terenie Miasta i Gminy Serock. Uruchomienie takiego miejsca pozwoli usprawnić dotychczas podejmowane działania w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

 

 

Ustawodawca nakłada na gminy obowiązek wyłapywania bezdomnych zwierząt i zapewnienia im opieki, w tym weterynaryjnej. Na terenie Miasta i Gminy Serock robi to Straż Miejska – Każdego roku najtrudniejszym elementem jest znalezienie schroniska, które w ramach umowy zawartej z Miastem i Gminą Serock, wyrazi chęć przyjęcia bezdomnych zwierząt. Od blisko dwóch lat realizujemy obowiązek ustawowy kładąc nacisk na adopcje zwierząt bezdomnych, tak, aby jak najmniej z nich trafiło do schroniska – informuje Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Katarzyna Szmyt.

 

 

Zwróciliśmy się z pytaniami dotyczącymi uruchomienia nowego schroniska na terenie Miasta i Gminy w Serocku do Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Katarzyny Szmyt.

Kamil Jagnieża: Czy Urząd Miasta i Gminy Serock ma już wybraną lokalizację, gdzie takie schronisko ma się znajdować?

Lokalizacja schroniska to teren zamkniętego składowiska odpadów w m. Dębe. Teren jest ogrodzony, w planach jest założenie monitoringu całodobowego.

Czy już wiadomo, kiedy schronisko zacznie działać i czy będzie to jeszcze w 2021 roku?

Pieniądze w budżecie gminy już zostały zarezerwowane, planujemy, że konieczne roboty i prace do wykonania, uzyskanie stosownych zezwoleń potrwa kilka miesięcy, więc schronisko ruszy najwcześniej w IV kwartale 2021r., choć bardziej realny wydaje się rok 2022.

Ile zwierząt będzie mogło jednorazowo przyjąć takie miejsce?

Planujemy stworzenie małego, gminnego schroniska na maksymalnie 10 zwierząt.

Czy nowe schronisko będzie czynne przez cały tydzień?

Dostęp do niego będzie całodobowo 7 dni w tygodniu dla jednostki prowadzącej i zarządzającej nim. Pozostałe kwestie jeszcze są w trakcie dyskusji.

Czy będą tam przywożone zwierzęta znalezione tylko na terenie Miasta i Gminy Serock?

Zdecydowanie tak. Jest to zbieżne z ideą małego gminnego schroniska, a nie budowania dużego obiektu.

Jakie będą podstawowe zadania nowego schroniska?

Stworzenie miejsca na terenie gminy, z którego będzie można zgodnie z obowiązującymi przepisami adoptować bezdomne zwierzę, odłowione na terenie gminy, po które nie zgłosi się właściciel. Chodzi także o to, żeby mieszkańcy gminy nie musieli – w przypadku zaginięcia ich zwierzęcia – jechać po nie do oddalonych od Serocka schronisk.

Ile osób zostanie zatrudnionych w schronisku?

Temat zatrudnienia kadry w schronisku nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Jak obecnie wygląda sytuacja w przypadku, gdy np. Straż Miejska znajdzie lub schwyta zagubione lub porzucone zwierzę, co się z nim dzieje?

Informacja o tym zwierzęciu – krótki opis, miejsce i data znalezienia oraz zdjęcie – zostaje upublicznione na profilu FB Przygarnij z Serocka i od tej pory poszukiwany jest właściciel zwierzęcia, ale jednocześnie zwierzę jest objęte podstawową opieką weterynaryjną – ewentualnie leczeniem w miarę potrzeb. Zwierzę jest czasowo przetrzymywane w boksach na terenie MGZGK, ul. Nasielska 21 w specjalnie w tym celu zakupionych boksach, w których zwierzę ma zapewnione karmienie. Okres na odnalezienie właściciela co do zasady wynosi 14 dni, po jego upływie zwierzę może zostać adoptowane – w uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać skrócony.

Czy jest obecnie na terenie Miasta i Gminy Serock miejsce, gdzie takie zwierzęta są trzymane?

Tak, w boksach na terenie MGZGK, przy ulicy Nasielskiej 21 w specjalnie w tym celu zakupionych boksach, w których zwierzę ma zapewnione karmienie.

Co się dzieje ze zwierzętami, po które nie zgłosi się właściciel?

Staramy się, aby były kierowane do adopcji do nowych właścicieli i domów. W ostateczności oddawane są do schroniska.

Czy Urząd Miasta i Gminy w Serocku współpracuje z instytucjami pozarządowymi lub fundacjami opiekującymi się porzuconymi lub zagubionymi zwierzętami?

Tak. Na naszym terenie działa kilka organizacji/fundacji zajmujących się ochroną i opieką nad zwierzętami – to dzięki tej współpracy i pomocy ze strony m.in. Fundacji Pomagamy Bidom z Serocka i Westy do Adopcji, ale jest ich więcej, bezdomne zwierzęta nie trafiają do schronisk, czyli zapobiegamy „biletowi w jedną stronę”.

Czy problem bezpańskich i porzuconych zwierząt w Mieście i Gminie Serock jest z roku na rok coraz większy czy jednak zmniejsza się?

Liczba interwencji w sprawie bezdomnych zwierząt wciąż rośnie, nie wszystkie kończą się ich wyłapaniem – niektóre zwierzęta zwyczajnie się zagubiły i poszukują drogi do domu. Zazwyczaj „wysyp” bezdomnych zwierząt obserwujemy na przełomie roku – po Sylwestrze i Nowym Roku oraz po wakacjach. Dużym, rosnącym problemem jest kwestia kotów wolnożyjących. Staramy się zapobiegać bezdomności zwierząt – zarówno psów jak i kotów – z roku na rok przeznaczamy coraz więcej środków na zabiegi sterylizacji/kastracji i znakowania zwierząt. W 2017 r. było to około 35 000 zł, ostatni rok i plan na 2021 r. to już blisko dwukrotnie więcej – 65 000 zł. Do tego należy doliczyć koszty interwencyjnego leczenia zwierząt.