Nieporęt. Studium zagospodarowania przestrzennego do zmiany? Jutro decyzja na sesji Rady Gminy

gmina Nieporęt z lotu ptaka

Gmina Nieporęt z lotu ptaka, fot. UG w Nieporęcie (archiwum GP)

Nieporęcki samorząd chce zaktualizować gminne studium z 2011r. Zielone światło do tych zmian najpewniej zapalone zostanie podczas jutrzejszej sesji.

W najbliższy czwartek (18 lutego) nieporęcki samorząd najpewniej podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nieporęt. Procedura sporządzania i uchwalania studium jest bardzo złożona i skomplikowana, często też czasochłonna. W gminie Nieporęt obowiązuje studium z 2011r. Część jego zapisów jest już nieaktualnych, część chcą zmienić sami mieszkańcy.

 

Aktualizacja terenów zagrożonych powodzią

Jednym z powodów, który skłonił nieporęckich włodarzy do zmiany tego dokumentu jest fakt, że jego zapisy nie obowiązują na części gminnych terenów, bo unieważnili je najpierw wojewoda mazowiecki, potem Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w Warszawie. Chodzi tu zwłaszcza o obszar części wsi Stanisławów Pierwszy, który w studium z 2011r. przeznaczony został pod zabudowę. Według ówczesnych map zagrożenia powodziowego obszary te zakwalifikowano jako tereny narażone na zalanie wodą o prawdopodobieństwie 1 procenta. W kolejnych latach mapy zagrożenia powodziowego, w tym te dla nieporęckich terenów były aktualizowane, a nieruchomości narażone na to zjawisko ulegały zmianom. –  14 grudnia 2020r. Ministerstwo Infrastruktury przekazało gminie Nieporęt opracowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nowe zaktualizowane mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego. Analiza tych map wykazała, że wprowadzone zostały w nich istotne zmiany w dotychczasowym zasięgu obszarów szczególnego zagrożenia powodziowego, a to z kolei pociąga za sobą konieczność wprowadzenia odpowiednich korekt w obowiązującym aktualnie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nieporęt – dowiadujemy się z uzasadnienia projektu uchwały w sprawie przystąpienia do zmian w tym dokumencie.

Tereny zamknięte, wnioski mieszkańców i wieś Łąki

Aktualizacja nieporęckiego studium jest też niezbędna w zakresie lokalizacji terenów zamkniętych – część z takowych od 2011r. utraciło, bowiem taki charakter. Poza tym konieczne jest stworzenie nadrzędnych regulacji przestrzennych dla części sołectwa Łąki, które w 2014r. zostało włączone do gminy Nieporęt z pobliskiej gminy Radzymin. Wpływ na decyzję władz gminy Nieporęt w zakresie aktualizacji studium z 2011r. miały też wnioski mieszkańców o zmianę przeznaczenia wybranych gruntów.

Reformy przestrzenne poprawią jakość życia nieporętczan

Weryfikacja i korekta układu komunikacyjnego gminy, granic obszarów inwestycyjnych przewidzianych pod zabudowę, terenów zagrożonych powodzią, czy też tych rolnych i leśnych wymagających zgód na ich przeznaczenie na inne cele – to założenia, którymi mają kierować się urbaniści zajmujący się aktualizacją nieporęckiego studium z 2011r. – Uchwalenie nowego studium wpłynie pozytywnie na zachowanie ładu przestrzennego i zrównoważonego rozwoju gminy, dostosowując w miarę możliwości kierunki zagospodarowania do potrzeb i oczekiwań społecznych, przyczyniając się tym samym do wzrostu wartości ich nieruchomości i poprawienia jakości życia mieszkańców gminy – argumentują nieporęccy urzędnicy.