W czwartek (4 marca) szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk poinformował o zmianach, które zostaną wprowadzone od przyszłego tygodnia w programie szczepień przeciw COVID-19. Zostanie wydłużony czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Zmiany dotyczyć będą również szczepień osób, które przeszły już zakażenie koronawirusem.
Najważniejsze zmiany jakie planuje wprowadzić rząd w programie szczepień przeciw COVID-19 to wydłużenie czasu między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki – Oczywiście jest to wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualnie wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić beż żadnej szkody dla skuteczności działania szczepionek, a będzie można dzięki temu przyśpieszyć liczbę prowadzonych szczepień – poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19, Michał Dworczyk.
Według planów rządu od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZenaka będzie podawana po 12 tygodniach od zaaplikowania pierwszej dawki. Natomiast szczepionka firmy Pfizer ma być podawana po 42 dniach od pierwszej dawki. Michał Dworczyk poinformował, że jest to maksymalny okres czasu przewidywany przez producenta. Obecnie druga dawka podawana jest po 21 dniach.
Szczepienia dla osób, które przechorowały koronawirusa
Minister Michał Dworczyk przekazał w czasie konferencji prasowej, że zmiany dotyczą również osób, które przebyły zakażenie koronawirusem.
Szef KPRM poinformował, że osoby, które przebyły koronawirusa będą szczepione jedną dawką szczepionki po sześciu miesiącach od zakażenia. Minister dodał, że jest to rekomendacja Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim.
Dodatkowe terminy szczepień w harmonogramie
Ponadto od poniedziałku (8 marca) rozpoczną się dodatkowe szczepienia pierwszą dawką dla osób z grupy “zero”. Będą przeznaczone między innymi dla medyków, studentów kierunków medycznych i pracowników placówek medycznych. Szef KPRM przekazał, że te dodatkowe szczepienia będą prowadzone do 21 marca a osoby, które skorzystają z tej możliwości zostaną zaszczepione preparatem firmy AstraZeneca.
Zapisy i szczepienia kolejnych grup
Na czwartkowej konferencji prasowej poinformowano, że od 10 marca ruszą zapisy dla osób z grupy 1b, czyli pacjentów przewlekle chorych. 15 marca ruszą szczepienia tych osób. Do grupy tej zaliczani są pacjenci onkologiczni, pacjenci dializowani, pacjenci wentylowani mechanicznie, pacjenci czekający na przeszczepy oraz pacjenci onkologiczni, którzy zostali zdiagnozowani, ale jeszcze nie są leczeni.
22 marca rozpoczną się szczepienia pacjentów w wieku 69 lat. W kolejnych dniach szczepione będą kolejne roczniki. 29 marca rozpocznie się szczepienie grupy 1c – osoby, które na co dzień przez swoją pracę mogą się stykać z osobami chorymi.
Jak można się zarejestrować?
Minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej przypomniał, że są trzy zdalne sposoby rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19:
- Całodobowa i bezpłatna infolinia 989,
- E-rejestracja dostępna na stronie gov.pl/szczepimysie,
- Wiadomość SMS na numer 664 908 556.