Lotnisko w Modlinie z powodu pandemii koronawirusa mocno odczuwa spadek pasażerów podróżujących samolotami. Kłopoty portu lotniczego w Modlinie trwają jednak dłużej. Dalszemu funkcjonowaniu portu zagraża brak porozumienia między jego właścicielami. Ostatnio francuska firma Egis Airpot Network gotowa jest wyłożyć duże pieniądze na rozbudowę lotniska w zamian za przejęcie części udziałów.
Lotnisko w Modlinie z powodu pandemii koronawirusa znajduje się trudnej sytuacji finansowej. Jednak kłopoty portu lotniczego rozpoczęły się już kilka lat temu. Dokładnie chodzi o brak porozumienia między obecnymi właścicielami lotniska co do wizji jego rozwoju i rozbudowy. Obecnie udziały w Lotnisku w Modlinie posiadają cztery podmioty – Samorząd Mazowsza (35,2% udziałów w spółce), Agencja Mienia Wojskowego (32,04% udziałów w spółce), Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze PPL (28,28% udziałów w spółce) i Nowy Dwór Mazowiecki (4,48% udziałów w spółce).
Marszałek Województwa Mazowieckiego daje zielone światło, potrzebna zgoda pozostałych właścicieli
W czwartek (18 marca) na konferencji prasowej zaprezentowany został podmiot zainteresowany pozyskaniem części udziałów Lotniska w Modlinie. Jest to francuska firma Egis Airport Network. Francuzi to doświadczony podmiot w tej branży – zarządzają 17 średniej wielkości lotniskami w 17 krajach. Jak na razie pozytywną opinię co przejęcia części udziałów (24 %) przez francuską firmę wyraził Marszałek Adam Struzik.
– Wyraziliśmy wolę obecności inwestora prywatnego jako udziałowca spółki lotniskowej w Modlinie. Od początku opowiadamy się za rozwojem tego portu lotniczego. Mimo różnych problemów, jakie napotykał, uważamy, że ma dobre perspektywy. Obecność w spółce inwestora prywatnego zamyka temat pomocy publicznej, tego, czy podwyższanie kapitału spółki czy inne formy wsparcia byłyby niedozwolone – poinformował Marszałek Mazowsza Adam Struzik.
W co i ile chce zainwestować zagraniczna firma?
Gdyby Francuzom udało się przekonać do siebie pozostałych właścicieli i pozyskać 24% udziałów w porcie lotniczym Modlin to zamierzają oni zainwestować w zwiększenie przepustowości lotniska. Chodzi dokładnie o rozbudowę terminala i zwiększenie liczby stanowisk postojowych dla samolotów. Eksperci wyliczyli, że kwota potrzebna na dokonanie tych inwestycji to ok. 10 mln euro.
W najbliższym czasie przedstawiciele francuskiej firmy zamierzają spotkać się z pozostałymi udziałowcami Lotniska w Modlinie. Jeżeli zagranicznej firmie uda się nakłonić ich do swoich planów to Lotnisko w Modlinie może się stać pierwszym w Polsce prywatnie zarządzanym lotniskiem.