W środę (14 kwietnia) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych postanowieniach rządu w sprawie obowiązujących obostrzeń w walce z koronawirusem. Pomimo dużej liczby zajętych łózek covidowych i respiratorów w szpitalach resort zdrowia zdecydował, że od poniedziałku (19 kwietnia) żłobki i przedszkola zostaną ponownie otwarte dla wszystkich dzieci. Zmiany dotyczą również uprawiania sportu w obiektach do tego przeznaczonych na świeżym powietrzu. Niestety szef resortu zdrowia nie miał dobrych wiadomości dla przedstawicieli branży handlowej i hotelarskiej, dotychczasowe obostrzenia w tym zakresie zostały przedłużone.
W środę (14 kwietnia) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 75, 71 procent łóżek covidowych w szpitalach jest zajętych. Dodatkowo poinformowano, że wykorzystywanych jest obecnie 78,94 procent respiratorów. Liczby te pokazują, że cały czas Polska zmaga się z trzecią falą epidemii koronawirusa. W związku z tym rząd postanowił przedłużyć obowiązujące obostrzenia do 25 kwietnia, a dla branży hotelarskiej nawet do 3 maja.
Część obostrzeń zostanie jednak złagodzona.
Powrót dzieci do żłobków i przedszkoli
Szef resortu zdrowia poinformował, że od poniedziałku (19 kwietnia) do żłobków i przedszkoli ponownie mogą uczęszczać wszystkie dzieci.
Zmiany obejmą również uprawianie sportu na obiektach do tego przeznaczonych na świeżym powietrzu – Od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria – informuje rząd na swojej oficjalnej stronie internetowej.
Pozostałe obostrzenia przedłużone
Na konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował również o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeniach.
Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia:
- Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
- Kultura – zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
- W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
– 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
– 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
- Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
- Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
Obostrzenia przedłużone do 3 maja:
- Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.