Legionowo. Spalarnia śmieci przy Olszankowej? Marek Pawlak: – Będę rekomendował, aby od tego pomysłu odstąpić

PEC Legionowo (6)

Trwają konsultacje z ekspertami sondujące szanse i ryzyka związane z budową spalarni śmieci przy ulicy Olszankowej w Legionowie. Ci nie rekomendują realizacji tej inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a miasto wraz ze swoją elektrociepłownią nie mają pieniędzy na jej samodzielną realizację. Wątpią też w rentowność tego przedsięwzięcia. – Analizy jeszcze trwają. Ale po analizach eksperckich będę rekomendował, aby od tego pomysłu odstąpić – oznajmił wczoraj (20 kwietnia) na posiedzeniu komisji rozwoju miasta Marek Pawlak, wiceprezydent Legionowa i zarazem szef miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC).

Zdaje się, że Legionowo wraz zależnym od siebie PEC nie zaangażują się w budowę spalarni śmieci przy ulicy Olszankowej w Legionowie. Ostatecznej decyzji w sprawie realizacji tej inwestycji wciąż jednak nie ma, ponieważ wciąż trwają konsultacje z ekspertami. Dotyczą one głównie oceny szans tego przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.  – PEC i Legionowo nie są w stanie samodzielnie unieść tej inwestycji. Rozważamy ją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerstwo publiczno-prywatne dla spółek komunalnych jest bardziej zagrożeniem, niż szansą. Eksperci rekomendują odstąpienie od tego projektu. Jego największym ryzykiem według nich jest ryzyko zmian prawa polskiego i unijnego w zakresie możliwości spalania odpadów – wyjaśniał na wczorajszym (20 kwietnia) posiedzeniu komisji rozwoju miasta Marek Pawlak, wiceprezydent Legionowa i zarazem szef PEC. – Te analizy jeszcze trwają. Ale po analizach eksperckich będę rekomendował, aby od tego pomysłu odstąpić – zapowiedział. Dodał też, że po zakończeniu konsultacji radni na piśmie otrzymają płynące z nich konkluzje.

 

Legionowo mówi „nie” dla sortowni śmieci!

Szef spółki odpowiedzialnej za ewentualną budowę spalarni śmieci w Legionowie wyjaśnił radnym z komisji rozwoju miasta, że dotychczasowe starania i rozeznania rynku dotyczyły budowy niewielkiego obiektu tego typu, w którym spalane mogłyby być jedynie śmieci zmieszane. Powiedział też, że ta rozważana legionowska spalarnia miałaby być podobna do tej, którą za przeszło 100 mln zł wzniesiono w Starachowicach. Zasugerował zarazem, że w właśnie takim wydaniu byłaby przedsięwzięciem nierentownym, głównie z uwagi na bardzo duże ryzyko zmiany przepisów. Prawdopodobnie niebawem powstanie wymóg by obok spalarni powstawała sortownia śmieci. W opinii wiceprezydenta Marka Pawlaka doświadczenia innych samorządów wprost pokazują, że dopiero połączenie spalarni ze sortownią śmieci jest inwestycja rentowną. – Legionowo nie chce zgodzić się na sortownię śmieci, ze względu na zły odbiór społeczny – zapewnił następnie radnych z komisji rozwoju miasta.

Ceny odbioru śmieci spadną – prognozuje wiceprezydent Pawlak

W dalszej części dyskusji, wiceprezydent Pawlak zauważył, że w Polsce jest obecnie bardzo duże zapotrzebowanie na spalarnie śmieci, a takich obiektów buduje się teraz bardzo dużo. Jako przykład wskazał tę rozbudowywaną obecnie przez władze Warszawy na Targówku. W jego opinii ten trend w przyszłości przełoży się na spadek cen odbioru śmieci. – Wszystko, zatem wskazuje, że cena odbioru odpadów spadnie, a planowana przez nas inwestycja może okazać się nierentowną – spuentował swoje wystąpienie.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 21

  1. Chociaż jeden zrozumiał że budowa spalarni w środku miasta to słaby pomysł.

    • Mało wiesz na ten temat a wydajesz opinie. Nowoczesna spalarnia śmieci nie powoduje zanieczyszczenia środowiska ani atmosfery. Powstaje darmowa energia do podgrzewania widy i CO.

      • Rysiu, weź solidny młotek, może być gumowy i walnij się nim w łeb zanim podobne bzdury napiszesz. Może spadnie na Ciebie jasność i wrócisz do grona ludzi myślących normalnie głową a nie tylko kieszenią.

      • Ile razy można wałkować ten temat, nie ma czegoś jak zeroemisyjna spalarnia śmieci. Żadne filtry nie są w stanie zatrzymać 100% zanieczyszczeń, tym bardziej że spalarnia miałaby powstać w gęstej zabudowie pośród zabudowań
        Nawet z tej spalarni z Wiednia stawianej za wzór część odpadów po spalaniu jest traktowana jak odpad wysoko niebezpieczny, wywożony i składowany poza miastem w betonowych sarkofagach

        • Tunel na Bukowcu jest również w gęstej zabudowie pośród zabudowań ale tu DARO byłeś za. Zamiast wyprowadzić ruch na kończoną właśnie DK61. Jak widać DARO jesteś dość interesowny.

          • Widzę że nick nowy ale zawartość postu identyczna jak poprzednie.
            Jak w ogóle można porównywać tunel do spalarni śmieci w gęstej zabudowie mieszkaniowej
            Widzę do czego zmierza cała ta dyskusja, tu nie chodzi o budowę tunelu ale całkowitą likwidację przejazdu, z czym się przecież nie kryjecie
            Jaśnie Państwo chce mieć u siebie zamkniętą enklawę a cała reszta miasta ma ponosić koszty waszych fanaberii
            Tunel na Przystanku, spalarnia i sortownia śmieci, szeregowce, bloki wśród domów jednorodzinnych najlepiej to u mnie bo jaśnie Państwo chce mieć u siebie ciszę i spokój.
            Spełnienie waszych chorych żądań spowodowałaby że 55 tyś miasto cofnęłoby się kilkanaście lat wstecz a dwie bezkolizyjne przeprawy czyli tunel i wiadukt który jest jednocześnie drogą krajową to po prostu KPINA

  2. Nie dzieię się, że nowoczesna spalarnia śmieci w Legionowie to konflikt interesów: PEC-ratusz-spakarnia. Od lat PEC jest dyktatorem cen za ogrzewanie mieszkań w Legionowie w czym doskonale pomagają mu Rosiak prezes spółdzielni mieszkaniowej i Smogo wesoły Romek. Taka spalarnia śmieci jest konkurencją dla PEC a więc trzeba doprowadzić fo tzw słusznego protestu obywateli przeciwko tej inwestycji.

    • Tak Rysiu, konflikt między tymi samymi ludźmi z urzędu miasta i spółdzielni. Ale wymyśliłeś teorię, aż ręce bolą i opadają. Konflikt to będzie na linii mieszkańcy, którzy będą protestować i to mocno kontra władze miasta i pomysłodawcy. Dobrze, że niektórzy idą po rozum do głowy i zaczynają wychodzić rakiem z tej głupoty, która polega na tym, by budować krematorium na syf w odległości 200 metrów od zabudowań mieszkalnych. Gminy w powiecie naszym i Nowego Dworu powinny wybudować taką spalarnię w ustronnym miejscu i ją sfinansować a nie w środku miasta. Są miejsca ustronne leżące odłogiem, trzeba je odszukać i kupić jak nie sa własnością jakiejś gminy. Inczej ten pomysł nie ma sensu.

    • Walenie kogokolwiek w głowę czymkolwiek to słaby argument. Spalarnia śmieci istnieje w centrum Wiednia … Jednak jestem przeciwny wprowadzania tirow do miasta. Tym bardziej, że w Legionowie jest ciasno i nie ma odpowiedniej jakości dróg. Spalarnia śmieci powinna powstać przy przyszlej S50 i nowej linii kolejowej do Przasnysza koło Serocka.

      • Tak Darnellu, mieszkałem rok koło tej słynnej spalarni w Wiedniu. Powiem krótko: ŚMIERDZIALO, ŚMIERDZIALO , ŚMIERDZIALO. Dobrze, że PEC odpuszcza sobie budowę tego krematorium. Na dobrą decyzję nigdy nie jest za późno, cieszę się, że PEC poszedł po rozum do głowy.

        • Nie popieram budowy spalarni 🙂

  3. Spalarnia nie, sortownia nie. Palmy dalej śmieciami w piecach i będzie zdrowiej. Przybywa mieszkańców a zatem i śmieci. transport kosztuje, pracownicy też bo się worki same do śmieciary nie wrzucą. Fachowiec jednak twierdzi że stanieją to stanieją i koniec.

    • Spalarnia TAK, sortownia TAK ale NIE w środku miasta pomiędzy domami. Ponieważ spalarnia śmieci nie emituje zanieczyszczeń a transport kosztuje to nie będę robił przeszkód i chętnie się stąd wyprowadzę i zamienię na mieszkania
      Warunki „sanatoryjne” w pakiecie

  4. Czy to nie jest żenujące? Najpierw prezydent Pawlak przez lata czyni przygotowania do inwestycji, co kosztuje nasze pieniądze. Następnie za nasze pieniądze opłaca ekspertów. A potwm sam rekomenduje wycofanie się z unwestycji za której realizacją był i na którą wydał nasze pieniądze. Może teraz prezydent Pawlak zwróci koszty ze swoich. Czy nie należy określić tego Pawlak=Sasin?

    • Nie, nie należy. Sasin wydałby 1,3 mld na zbudowanie wstępnej infrastruktury, kominów i czegoś jeszcze, pomimo krytycznych opinii ekspertów, a potem wydałby kolejne tyle na jej rozebranie. Tak robią Sasiny (Ostrołęka C). Zatrudnienie ekspertów oceniających sensowność inwestycji + wykonanie później konsultacji społecznych, przed wbiciem pierwszej łopaty, to najlepsze co można zrobić.

      • To może przyśni mu się też tor formuły 1 w Legionowie i niech zleci analizę a my za nią zapłacimy. Tak samo realne jak spalarnia. No ale potem straż miejska pisze że musi oszczędzać na strojach

      • Dokładnie Ola! Tak zrobiłby Sasin. Pawlak najpierw mówił o sensowności tej inwestycji, ale po opiniach ekspertów nie idzie w zaparte i nie mówi o dalszej realizacji. To zdroworozsądkowe podejście.

        Jola – porównywanie abstrakcji toru F1, z którego korzystaliby zawodowi kierowcy do spalarni, która korzystałaby z „produktów” dostarczanych przez wszystkich mieszkańców.. mistrzostwo 😛

        • Nie wkurzajcie Pawlaka bo zmieni zdanie i wybuduje te krematorium mimo wszystko. Pozwólcie mu się wycofać z godnością.

  5. proponuje może zabudować spalarnię blokami… kilka celów się zrealizuje: 1. spalarnia, 2. dogęszczanie. 3. widać blok a nie spalarnię.

  6. Lokalizacja spalarni w rejonie zielonych płuc Warszawy, przysłowiowych złotych piasków nad zalewem zegrzyńskim, miejscu wypoczynku kilku milionów mieszkańców nie jest rozsądnym pomysłem. Nie dość że doskwiera nam smog, a tu jeszcze przemysł „uciążliwy” chcą lokalizować…

  7. Budowa spalarni /sortowni śmieci na osiedlu domków jednorodzinnych to wspaniały pomysł. Naprzeciwko powstają właśnie nowe osiedla. Sądzę, że jeżeli tylko wbijecie pierwszą łopatę, z ratusza miejskiego nie będzie co zbierać.

Dodaj komentarz