Dziś rozpoczynają się matury. Pierwszy będzie egzamin z języka polskiego

Maturzyści fot. GP (archiwum)

fot. GP (archiwum)

Już dziś (4 maja) ponad 270 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników w całej Polsce przystąpi do matury w 2021 roku. Pierwszy egzamin rozpocznie się o godz. 9 i będzie pisany z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzaminy pisemne potrwają do 20 maja, natomiast egzaminy ustne zostaną przeprowadzone w dniach 19-21 maja. W Polsce nadal obowiązuje stan epidemii związany z pandemią koronawirusa. Z tego powodu tegoroczni maturzyści podobnie jak rok temu podejdą do egzaminów w ścisłym reżimie sanitarnym.

 

 

Dzisiaj (4 maja) ruszają egzaminy maturalne, które są zwieńczeniem nauki w liceach ogólnokształcących i technikach dla ponad 270 tysięcy uczniów. Dobrze zdana matura jest również przepustką do dostania się na upragnione studia.

Matura 2021. Wymagania egzaminacyjne

W 2021 roku maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, matematyk i języka obcego na poziomie podstawowym. Absolwenci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych dodatkowo muszą obowiązkowo podejść do egzaminu pisemnego z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

W obecny roku maturzyści nie mają obowiązku przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Osoby chętne, które chcą zdawać przedmioty dodatkowe na maturze mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów.

 

 

 

Wśród przedmiotów do wyboru znalazły się: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Maturzyści, którzy zdecydują się zdawać przedmiot dodatkowy muszą podejść do takiego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że zamiar zdawania przedmiotów dodatkowych zadeklarowało 13,5 procent tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Podobnie jak w roku ubiegłym roku maturzyści nie muszą przystępować do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Będą one przeprowadzane wyłącznie dla osób, które muszą przedstawić taki wynik z egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Wyniki matur 2021

Aby zdać maturę absolwent liceum lub technikum musi uzyskać minimum 30 procent z egzaminów obowiązkowych. Egzaminy dodatkowe nie mają minimalnego progu punktowego do zaliczenia. Wynik ten służy tylko przy rekrutacji na studia.

Wyniki tegorocznych matur (zdawanych w terminie podstawowym i dodatkowym) zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym ogłoszone zostaną 5 lipca 2021 roku. Osoby poprawiające egzamin w sierpniu otrzymają wyniki 10 września 2021 roku.

Osoby, które nie zdadzą na maturze jednego przedmiotu obowiązkowego mają prawo do poprawki egzaminu w terminie 24 sierpnia. Osoby, które nie zdarzą więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego mogą je poprawiać dopiero za rok.

Poniżej przedstawiamy reżim sanitarny jaki będzie obowiązywał podczas przeprowadzanych egzaminów maturalnych z powodu epidemii koronawirusa:

  • na egzamin maturalny może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły bez objawów chorobowych COVID-19,
  • zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej,
  • uczniowie powinni zachować odpowiedni odstęp od siebie minimum 1,5 m,
  • na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla czy kalkulatora,
  • zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów, maskotek.

Osoby, które nie będą mogły przystąpić do egzaminów w maju z przyczyn losowych lub zdrowotnych będą mogły to zrobić w dniach 1-16 czerwca.

Poniżej przedstawiamy harmonogram tegorocznych egzaminów (egzaminy będą przeprowadzane o godz. 9 i 14):

  • 4 maja: rano odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. po południu przeprowadzony będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.
  • 5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki.
  • 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki.
  • 7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.
  • 10 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu – z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.
  • 11 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu – z wiedzy o społeczeństwie.
  • 12 maja rano będzie egzamin z biologii, po południu – z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 13 maja rano będzie egzamin z geografii, po południu – z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego zdawanych na poziomie podstawowym.
  • 14 maja rano będzie egzamin z chemii, po południu – z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 17 maja rano będzie egzamin z historii, po południu – z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 18 maja rano będzie egzamin z fizyki, po południu – z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 19 maja rano będzie egzamin z informatyki, po południu – z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 20 maja będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego). Rano będą egzaminy na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym.
  • 20 maja odbędą się też egzaminy pisemne z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez absolwentów klas dwujęzycznych.