Legionowo. Osiedle 7 bloków przy Kościuszki. Zmienił się inwestor, zmienia się kształt inwestycji

wizualizacja

Osiedle 7 bloków w miejscu obecnego składu opału przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie, na które w zeszłym roku zgodził się legionowski samorząd ma nieco inaczej wyglądać. Poprzednie założenia okazały się awykonalne, stąd potrzeba ich korekty i uzyskania nowej decyzji lokalizacyjnej. Inwestycja wciąż ma być realizowana na mocy specustawy deweloperskiej, co oznacza konieczność uzyskania ponownej akceptacji ze strony lokalnego samorządu. Wcześniej wnioskodawcą był właściciel tych terenów tj. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Jabłonnie, teraz jest nim legionowski deweloper tj. firma Aria WRC Development.

Poprzednie osiedle było niezgodne z przepisami

Powodem awykonalności poprzedniej wersji osiedla mieszkaniowego przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie była ingerencja elementów tej inwestycji w pas ochronny terenów kolejowych. Chodziło dokładnie o lokalizację w tym pasie drogi dojazdowej. Takie rozwiązanie łączyło się z koniecznością uzyskania od kolei odpowiednich odstępstw, na co rzecz jasna nie było gwarancji. Innym niezgodnym z prawem pomysłem było zaprojektowanie placu zabaw dla dzieci na płycie garażu podziemnego jednego z bloków. Aby wyeliminować te ryzyka i nieprawidłowości zmieniono koncepcję tego przedsięwzięcia mieszkaniowego. Przy okazji zmienił się też jej wnioskodawca. Wcześniej była to Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Jabłonnie, teraz jest nim legionowski deweloper tj. firma Aria WRC Development. – W obecnej koncepcji żadna z budowli nie wchodzi w pas ochronny terenów kolejowych. W obecnej koncepcji plac zabaw znajduje się w całości na gruncie rodzimym – pisze w nowym wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wskazany deweloper. Co ważne, załącza on do niego opinię zarządcy pobliskiej infrastruktury kolejowej tj. spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK S.A.), która potwierdza, że przy obecnych kształcie tej inwestycji mieszkaniowej i przebiegu torów kolejowych nie ma konieczności uzyskiwania odstępstw od zapisów o transporcie kolejowym. – W ramach prac wykonawczych rozbudowy linii kolejowej nr 9 na stacji Legionowo, może nastąpić duże zbliżenie infrastruktury torowej do omawianego osiedla mieszkaniowego. Wynikiem tych działań będzie w znacznym stopniu pogorszenie warunków oddziaływania z czynnej linii kolejowej na zaprojektowane budynki, co może się przełożyć na konflikt mieszkańców z naszą spółką – zauważają jednak kolejarze, zobowiązując zarazem dewelopera do przedstawienia szeregu dodatkowych dokumentów w tym m. in. operatów oddziaływania hałasu i drgań z pobliskiej linii kolejowej na planowane bloki wraz zabezpieczeniami tych budynków przed wskazanymi uciążliwościami.

 

Dalej od torów, więcej mieszkań i parkingów

Obecna koncepcja osiedla mieszkaniowego przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie zakłada lokalizację 7 4-piętrowych bloków w większej odległości od torów kolejowych. Zwiększa też liczbę powstałych w tych blokach mieszkań i co za tym idzie miejsc parkingowych na tym osiedlu. Wcześniej była mowa o maksymalnie 207 mieszkaniach i 272 miejscach parkingowych. Teraz tych mieszkań ma być nie więcej jak 216, a miejsc parkingowych 324, w tym 189 w garażach podziemnych nowych bloków i 135 miejsc na parkingu naziemnym. Względem wcześniejszych pomysłów zmieniła się też struktura lokali w tych blokach. Wcześniej miało być więcej kawalerek, a mieszkań 4-pokojowych w ogóle tam nie zaprojektowano. Teraz ma być mniej kawalerek i aż 76 mieszkań 4-pokojowych. Obecna koncepcja przewiduje, że na nowym osiedlu zamieszka 413 osób, a ono samo będzie osiedlem otwartym. Oprócz tego powstaną tam plac zabaw dla dzieci i miejsce rekreacji dla osób dorosłych. Komunikację osiedla zapewnią istniejąca ulica Tadeusza Kościuszki oraz zaprojektowana w odpowiedniej odległości od torów wewnętrzna droga osiedlowa. Deweloper uzyskał już wstępne promesy przyłączenia tych budynków do legionowskich sieci ciepłowniczej i wodociągowo-kanalizacyjnej. Oprócz tego, prezydent Roman Smogorzewski zaświadczył, że mieszcząca się przy ulicy Władysława Broniewskiego w Legionowie publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 (SP nr 3) przyjmie zamieszkałe na tym osiedlu dzieci.

Niezgodna z planem, zgodna ze studium

Wskazana inwestycja mieszkaniowa – mimo naniesionych zmian – ma być zrealizowana na mocy specustawy deweloperskiej z 2018r., ponieważ wciąż jest ona niezgodna z obowiązującym tu miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp) z 2008r. Dokument ten przeznacza cały ten teren pod zabudowę produkcyjno-składowo-usługową. Planowane przedsięwzięcie jest za to zgodne z nadrzędnym legionowskim studium z 2017r., które przewiduje w tym miejscu wiele funkcji, począwszy od zabudowy usługowej i handlowej, kończąc zaś na zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej.

Legionowianie mogą składać wnioski i uwagi

Wniosek Aria WRC Development o lokalizację osiedla mieszkaniowego przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie wraz z całą zmienioną jego koncepcją i inną niezbędną dokumentacją został we wtorek, 25 maja opublikowany na stronach internetowych legionowskiego Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). Oznacza to, że zainteresowani legionowianie już mogą wnosić do tych dokumentów swoje uwagi i wnioski. Mają na to 21 dni. Potem sprawa trafi na forum rady miasta, a samorząd znów będzie musiał zdecydować o zgodzie lub odmowie dla realizacji tego przedsięwzięcia.

Do sprawy będziemy wracać.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 9

  1. Czyli można zaprojektować ciekawe osiedle blisko torów. I dobrze. Tyle w Legionowie jest pustostanów…czas na rozwój miasta

    • Skoro w Legionowie jest tyle pustostanów znaczy to że potrzeby mieszkaniowe są zaspokojone i nie ma potrzeby budowania nowych osiedli.
      Skoro sami kolejarze stwierdzają że
      „Wynikiem tych działań będzie w znacznym stopniu pogorszenie warunków oddziaływania z czynnej linii kolejowej na zaprojektowane budynki, co może się przełożyć na konflikt mieszkańców z naszą spółką” znaczy to że lokalizacja tego osiedla wzdłuż czynnej linii kolejowej będzie sprawiać problemy
      Powstanie kolejne osiedle w nieciekawej lokalizacji, na terenie przemysłowym w otoczeniu domów jednorodzinnych
      Faktycznie „rozwój” miasta idzie w „dobrą” stronę

  2. To, że osiedle o niskiej zabudowie znajdować się będzie w otoczeniu domów jednorodzinnych to akurat plus. Natomiast tak mała odległość od linii kolejowej będzie w mojej ocenie koszmarem. I nawet nie mówię o hałasie, bo każdy ma inną wrażliwość, ale drgania będą w mojej ocenie bardzo uciążliwe. Przyniosą także efekty w postaci pęknięć budynków.

    • 4 piętrowe bloki pasują wśród domów jednorodzinnych jak pięść do nosa, to nawet widać na załączonej wizualizacji.
      Ale to jest szczegół, proponuję zwrócić uwagę na inny aspekt i zapis z tekstu
      „prezydent Roman Smogorzewski zaświadczył, że mieszcząca się przy ulicy Władysława Broniewskiego w Legionowie publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 (SP nr 3) przyjmie zamieszkałe na tym osiedlu dzieci.”
      Proszę państwa, prezydent może sobie zaświadczać do woli ale ma PRAWNY obowiązek przyjęcia do szkoły wszystkich dzieci z tego rejonu, on żadnej łaski nie robi.
      Najwyżej upchnie się dodatkowe dzieci do i tak już przepełnionej szkoły, zrobi się lekcje na III zmiany, dzieciaki skończą zajęcia o 19
      Dla mnie synonimem rozwoju miasta byłby zapis mówiący że prezydent Smogorzewski zaświadczył że wybuduje nową szkołę aby przyjąć do niej nowe dzieci
      Panie voytaszek rozwój że ho-ho, upchnięte dzieci w przepełnionej szkole, ulica Kościuszki, wąziutka, nie mająca przepustowości dla ruchu który będzie musiała obsłużyć
      Okoliczni mieszkańcy już sikają z radości na wieść o tym „rozwoju”

  3. Trzeba mieć mocno z głową żeby zaplanować w tym miejscu 7 bloków. Jestem ciekaw kto będzie tak zdesperowany aby kupić tam mieszkanie.

    • Cena czyni cuda, więc kupiec się znajdzie

  4. Typowa ustawka , Gminna Spółdzielnia nigdy nie zamierzała tam budować , chyba że budę dla psa .
    Omamiła radnych , a jak dali zielone światło to dogadali się z developerem.
    A dlaczego miasto pozbywa się swojego terenu ? , Gminna Spółdzielnia jest tylko użytkownikiem wieczystym , a jak przestaną handlować węglem to działkę oddadzą miastu za przysłowiową złotówkę

  5. A to ciekawe dlaczego władze miasta nie są zainteresowane tym terenem ?
    Z drugiej strony kogo interesuje głos mieszkańców ?
    Zagęszczać , zagęszczać , zagęszczać , bo kasa jet najważniejsza .
    To co teraz developerzy wyprawiają , to jakaś totalna wolna amerykanka , budują jakieś szeregówki na każdym skrawku w mieście , a szanowni radni nie reagują na ten bałagan budowlany.

  6. Przecież to jest miejsce na obiecywany przez Romana z Józefowa tunel. Roman obiecywał, że będą 3 przeprawy w mieście. Chyba, że chodzi o to żeby sprzedać komuś a potam miasto musiało od właściciela wykupić ten teren za „odpowiednim” odszkodowaniem.

Dodaj komentarz