Preumowa podpisana przez Wicemarszałka Krzysztofa Strzałkowskiego w Kuligowie w wysokości ponad 10 milionów złotych to dobra wiadomość dla mieszkańców terenów zagroźonych co roku powodzią. Pieniądze te mają być przeznaczone na pogłębienie ujścia rzeki.
Całość dotacji jaką przyznał Zarząd Województwa Mazowieckiego na wszystkie projekty to 35,7 milionów złotych. 31 maja 2012 roku uzgodniono wraz z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Leszkiem Bagińskim szczegóły wstępnych umów. Projekty, jak informuje Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska, znalazły się w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, Działanie 4.4 Ochrona przyrody, zagroźenia, systemy monitoringu.
Projekty dotyczyły remontu zapór bocznych Jeziora Zegrzyńskiego Kania: Popowo i Arciechów-Kuligów oraz udroźnienia ujściowego odcinka Bugu od ujścia do rzeki Narew do 5 kilometra. RGZW, by zapobiec w przyszłości zalaniom terenów na zawalu, musi udroźnić Bug tuź przy ujściu. Polegać to będzie na wykonaniu przekopu o szerokości 100 metrów. Pogłębienie koryta rzeki pozwoli na unikniecie kłopotów, jakie powodują zatory lodowe. Wypłycona rzeka to zagroźenie dla ponad 1000 hektarów. Kolejne prace dotyczą remontu zapór bocznych Kania-Popowo i Arciechów-Kuligów. Zostaną one poddane renowacji, polegającej na podniesieniu, uszczelnieniu i poszerzeniu. Zapory zostaną teź przedłuźone o 85 metrów i zabezpieczone przed bobrami. By nie robiły więcej szkód, będą rozłoźone siatki. – Dzisiejsze podpisanie dwóch preumów to efekt długiej wytęźonej pracy – powiedział Krzysztof Strzałkowski. – Chciałbym równieź podziękować RGZW, które elastycznie i szybko reagowało na nasze pomysły. Liczymy na to, źe bardzo szybko uda się złoźyć wniosek o dofinansowanie i podpisać realną umowę.
Prace powinny się rozpocząć juź w tym roku. Przed okresem zimowym mieszkańcy powinni dostrzec pierwsze efekty. 5 kilometrów to tylko pierwszy etap, poniewaź docelowo prace mają sięgać do Wyszkowa. Są to plany wpisujące się w program poprawy ochrony przeciwpowodziowej Wisły Środkowej. Przeszkodami w szybkiej realizacji prac są przepisy dotyczące ochrony przyrody. W okresie lęgowym prace muszą być wstrzymane. Jak obiecują władze, w połowie sierpnia muszą jednak się juź rozpocząć.
iw