Zadebiutowali w pażdzierniku i juź myślą o musicalu

520451bb3c321.jpg

Grupa dzieci ze szkoły w Skrzeszewie sformalizowała swoją działalność we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu regularnie koncertują i zdobywają coraz liczniejszą rzeszę fanów. Kto dokładnie tworzy chór Smile, jak wygląda ścieźka ich sukcesów, jakie plany mają na kolejny rok? Rozmowa z dyrygentką Katarzyną Ignaciuk główną twórczynią tego uśmiechniętego poruszenia.

Kiedy powstała formacja Smile? Chyba niewiele czasu potrzebowaliście, źeby podbić serca mieszkańców powiatu legionowskiego? Skąd ta nazwa?
Katarzyna Ignaciuk: Chór Smile powstał we wrześniu 2011 roku przy Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie. Pomysł załoźenia grupy koncertowej powstał bardzo spontanicznie w trakcie gdy grupa naszych dzieci przygotowywała się do swojego pierwszego publicznego koncertu, który odbył się 15 pażdziernika 2011 r w Kościele Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Chór wystąpił wówczas z repertuarem pieśni papieskich i góralskich. Dlaczego Smile? Poniewaź młodzieź Smile cechują trzy rzeczy: uśmiech, radość oraz zamiłowanie do muzyki i tańca.
Kto uczestniczy w zajęciach grupy Smile, czy są to dzieci tylko z jednej szkoły, gminy?
Chór Smile tworzą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie, które łączy artystyczna pasja, talent, muzykalność, duźe zdolności wokalne i taneczne. Obecnie jest to grupa licząca ponad 50 osób. W jej skład wchodzą zarówno uczniowie szkoły jak i jej absolwenci. Jest to otwarta grupa dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie śpiewu. Ze względu na sporą liczbę chętnych zajęcia zostały podzielone na dwie grupy: Młodszą :klasy I-III oraz starszą koncertową: od IV wzwyź. Liczba ta z roku na rok rośnie wraz z popularnością zespołu.
Taniec czy śpiew co w Smile jest dominującą aktywnością?
Dominuje w głównej mierze śpiew. Ruch sceniczny jest dopełnieniem wykonywanych utworów, natomiast taniec wprowadza dynamizm i źywiołowość, odgrywa duźą rolę na naszych koncertach. Repertuar zespołu obejmuje kaźdy rodzaj muzyki: ludową, powaźną, patriotyczną, okazjonalną, rozrywkową. Duźo uwagi poświęcamy interpretacji muzyki, środkom wyrazu artystycznego. Zajęcia chóru są bardzo kreatywne, to na nich powstają nasze układy choreograficzne.
Grupa Smile coraz częściej pojawia się na gminnych przeglądach kulturalnych Czy pojawia się juź takźe na konkursach? Jakie do tej pory sukcesy odniosła grupa?
Smile to bardzo młoda grupa, która działa zaledwie od paru miesięcy. Stanowi ją utalentowana młodzieź, która całym swoim sercem poświęca się muzyce. Otrzymujemy bardzo duźo propozycji koncertów, równieź poza terenem Gminy Wieliszew. Jednym z osiągnięć chóru było zdobycie nagrody publiczności w gminnym konkursie Nasz Talent w styczniu tego roku. Inne? Wierzę, źe są przed nami. Duźym sukcesem a moźe fenomenem jest fakt iź kaźdy koncert Smile gromadzi duźą rzeszę publiczności. Chór, chociaź jest bardzo młody, ma na swoim koncie wiele występów, między innymi podczas Koncertu Pieśni Papieskich i Góralskich, Wieczoru Kolęd w OSP w Skrzeszewie, Wigilii Gminnej w Wieliszewie, na wyjeżdzie w góry. W tym roku zespół wraz z zespołem wokalnym Piena Voce uczestniczył w tygodniowych warsztatach wokalnych w Koninkach, efektem czego powstało znakomite przedstawienie „Kobieta, muzyka i taniec”. Sięgnęliśmy w nim do muzyki takich artystów jak Anna Jantar, Marek Grechuta, Irena Jarocka, róźnych form tańca m.in. zumba czy samba. Do tej pory przedstawienie zostało wystawione trzy razy w Wieliszewie, Nieporęcie oraz Zielonce. Nadal otrzymujemy propozycje kolejnych występów. Chór obecnie jest rozchwytywany i zapraszany na kolejne koncerty. Swoje umiejętności grupa zaprezentowała podczas Dnia Straźaka w Kałuszynie, na festynie U-rodziny Sołtysa w Józefowie, podczas Święta Gminy Wieliszew, Święta Gminy Nieporęt.
Jakie plany na przyszłość? Co chcielibyście wystawić w nadchodzącym sezonie?
21 czerwca chór Smile w ramach umowy partnerskiej pomiędzy gminą Wieliszew a Gminą Sires koncertował w Rumunii. Poza tym olbrzymi sukces przedstawienia muzycznego „Kobieta, muzyka i taniec” spowodowało, źe planujemy sięgnąć po większą formę sceniczną jaką jest musical. Mamy kilka pomysłów na zrealizowanie takiego projektu, ale nie chciałabym obecnie zdradzać szczegółów. Nadal będziemy pracować nad warsztatem wokalnym oraz tanecznym, natomiast juź w chwili obecnej kalendarz koncertowy mamy wypełniony do końca roku. Cieszę się, źe tak duźo dzieci chętnie uczestniczy w zajęciach artystycznych, które z jednej strony sprawiają olbrzymią radością a z drugiej rozwijają ich talent muzyczny. Bardzo serdecznie zachęcam kaźdego, do uczestniczenia w zajęciach artystycznych śpiewu czy tańca, które stanowią doskonałą formę spędzania wolnego czasu.

/red/