Tegoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego akcentują postać symboliczną – poety, żołnierza batalionu „Parasol” Armii Krajowej – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Baczyński w niezwykły sposób związany jest z Wieliszewem. To tu wraz z żoną Barbarą, która także brała udział w Powstaniu Warszawskim, spędził krótkie, bodaj kilkudniowe wakacje.
Ze wspomnień Włodzimierza Zagórskiego, syna Jerzego Zagórskiego, poety, mentora Baczyńskiego dowiadujemy się szczegółów: „W lipcu 1944 roku, tuż przed powstaniem, wyjechaliśmy do Wieliszewa, wioski niedaleko Warszawy, dziś w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego. Jest nawet zbiór wierszy ojca, pierwszy wydany po wojnie, „Wieczór w Wieliszewie”. Wyjazd był wyrazem sprzeciwu moich rodziców wobec decyzji o wybuchu powstania; jej wydanie ojciec uważał wręcz za przestępstwo. Na tydzień przed powstaniem przyjechali do Wieliszewa Basia i Krzysztof Baczyńscy, którzy byli bardzo zaprzyjaźnieni z moimi rodzicami. Dzień przed rozpoczęciem walk mieli wrócić do Warszawy. Pamiętam, że rodzice niemal na klęczkach prosili ich, by nie wracali do stolicy. Ale oni uważali, że muszą, że ojczyzna, że honor… Dojmująca była nierozwiązywalność tej sytuacji. Nie wiadomo było co robić, a każda decyzja ostatecznie okazywała się zła.”
Pobyt Baczyńskiego w Wieliszewie stanowi zatem ważny akcent lokalnego dziedzictwa kulturalnego. Gmina Wieliszew upamiętniła poetę zmieniając nazwę ulicy, przy której znajduje się Urząd Gminy z ul. Modlińskiej na ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Postać poety-żołnierza, wybitnego przedstawiciela pokolenia Kolumbów, staje się też centralnym tematem wydarzeń pn. „Wieczór w Wieliszewie, czyli ostatnie wakacje…” zaplanowanych w sobotę 31 lipca.
Przed południem zapraszamy do udziału w Literackiej Wycieczce Rowerowej pt. „Baczyński i przyjaciele”. Krzysztof Kamil Baczyński miał bowiem dwóch literackich mentorów – Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego. Obaj pisarze przez pewien czas mieszkali w jednym domu przy ulicy Schroegera 87 – wtedy dalekich Bielanach na opłotkach Warszawy, a młody poeta często u nich bywał. Na Bielanach w kwietniu 1944 roku, odbywały się także huczne imieniny obu przyjaciół poety. Wycieczka na rowerach startuje ok. 11:30 spod stacji metra Stare Bielany, przy punkcie Veturilo, ale można dołączyć do udziału, zabierając rower pociągiem ze stacji PKP Wieliszew o godz. 10:28. Następnie uczestnicy zwiedzą ulice i miejsca, z którymi związany był Baczyński, aż dotrą do Wieliszewa nad Jezioro Kwietniówka – teren dawnego letniska. Tam przewodnik Paweł Łęczuk opowie o relacjach Baczyńskiego z Zagórskim. Wycieczka będzie połączona z czytaniem wierszy artysty. Więcej o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/972584703529725.
Po wycieczce można zrelaksować się nad Jeziorem Wieliszewskim, gdzie o 18.30 odbędą się rodzinne warsztaty z poezją i przyrodą w tle. W planach mamy także akcję artystyczną wysyłania „Pocztówek z ostatnich wakacji…”. Zaś o godz. 20 będą mogli Państwo posłuchać wyjątkowego koncertu Baczyński/Zagórski z tekstami poetów. Wiersze przemienione w piosenki dzięki swojej autorskiej aranżacji muzycznej przygotują mieszkający w gminie Wieliszew Joanna i Romuald Vorbrodtowie. Koncert wyreżyserował i poprowadzi Paweł Łęczuk.
A już 1 sierpnia na terenie gminy Wieliszew odbędzie się 7. Ultramaraton Powstańca 1944. Na wymagającej trasie o długości 63 km indywidualnie lub w sztafetach (od 2 do 7 osób) zawodnicy będą musieli przebyć szlak „kuriera powstańczego”, zaliczyć kolejne punkty kontrolne i punkty zmian, związane z historycznym szlakiem Polski Walczącej. Na każdym z nich uczestnicy zbierają pieczątki. Zachęcamy mieszkańców do dopingowania biegaczy oraz wsparcia ich w tych zmaganiach przez wystawianie zraszaczy, misek z wodą czy kubeczków z wodą.
Natomiast o 17:00, w Godzinę „W”, zapraszamy do wzięcia udziału w oficjalnych obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczną się one w kościele parafialnym
w Wieliszewie Mszą Świętą w intencji zołnierzy Armii Krajowej Rejonu I Obwodu VII „Obroża” i ludności cywilnej Warszawy oraz okolic, poległych w Powstaniu Warszawskim.Następnie okolicznościowe wiązanki zostaną złożone pod tablicą poświęconą żołnierzom Armii Krajowej w kościele oraz na mogile Jana Lący, żołnierza AK, na cmentarzu parafialnym w Wieliszewie. Ok. 18:30 delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie.
Agnieszka Brzezińska-Brańska