Dziennikarze głosują

520451c73e1e1.jpg

Regionalny plebiscyt środowiska dziennikarzy „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu” rozstrzygnięty. 31 maja podczas Gali w w Centrum Konferencyjnym „Kopernika” w Warszawie nagrodzono jego laureatów. Wśród nich znalazło się trzech samorządowców z powiatu legionowskiego. Tytuł Najlepszego Wójta Roku 2011 na Mazowszu zdobył Wójt Wieliszewa Paweł Kownacki. Najlepszym Rzecznikiem Prasowym okazał się Michał Smoliński z Jabłonny. W kategorii Najlepszy Prezydent Roku 2011 na Mazowszu II miejsce otrzymał Roman Smogorzewski.


Dobra praktyka nagrodzona

Prezydentem Roku 2011 został wybrany Andrzej Nowakowski z Płocka. Burmistrzem Roku 2011 jest Grzegorz Benedykciński z Grodziska Mazowieckiego. Galę zorganizowała Warszawska Grupa Doradców PR pod patronatem Związku Miast Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Plebiscyt „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu” był pierwszą tego typu inicjatywą o zasięgu regionalnym. Po raz pierwszy nagrodzono samorządowców za współpracę z mediami lokalnymi i komunikację ze społeczeństwem. Jury konkursu stanowili dziennikarze. – Dla WGD PR bardzo waźnym celem plebiscytu było docenienie pracy dziennikarzy lokalnych i obywatelskich. WGD PR wyszło z załoźenia, źe nagrodzenie dobrych praktyk i przykładów moźe pomóc środowisku dziennikarzy lokalnych i obywatelskich i ułatwić relacje z władzami samorządowymi” – powiedział podczas gali Maurycy Seweryn – inicjator projektu.
Współpraca i zrozumienie
Plebiscyt trwał od 15 lutego. Warszawska Grupa Doradców PR wysłała do dziennikarzy lokalnych, regionalnych i obywatelskich kartę do głosowania. WGD PR bardzo zaleźało na głosach niewielkich redakcji m.in. gazet internetowych oraz na odzewie ze strony dziennikarzy obywatelskich – publikujących na temat Mazowsza i wydarzeń samorządowych. Plebiscyt pokazał mazowieckim samorządowcom, źe warto dbać o dobre relacje z mediami lokalnymi i dziennikarzami obywatelskimi. Nagrody przyznano w 6 kategoriach. W kaźdej kategorii uhonorowano statuetkami i certyfikatami laureatów pierwszych trzech miejsc. Samorządowcom, którzy otrzymali miej głosów niź laureaci przyznano symboliczne wyróźnienia: tabliczki i certyfikaty. – Media to nie tylko IV władza. Dziennikarze uczciwie traktujący swój zawód odgrywają trudną do przecenienia rolę – sprawują dodatkową kontrolę nad ogólnie pojętą „władzą” oraz są „głosem ludu”. Gwarantują, źe pokrzywdzeni mogą odwołać się nie tylko do sądu, ale równieź opinii publicznej. Aby to zadanie było w pełni realizowane, konieczna jest przejrzystość w działaniach samorządu. Konieczne jest obopólne zrozumienie i otwartość na linii urzędnik – dziennikarz – powiedział wójt Paweł Kownacki

/ad/

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 54

  1. … a teraz drogie dzieci, wpiszcie do Google „Maurycy Seweryn” i resztę opinii wyrobicie sobie sami. Aż dziw, że Gazeta Powiatowa tak bezkrytycznie drukuje teksty bez zajrzenia kto jest kim i co robił przed chwilą.

  2. „Wieliszew może od końca maja oficjalnie szczycić się faktem, że ma najlepszego wójta – Pawła Kownackiego. W 2011 roku Pan Kownacki nie miał sobie równych. Wójt Kownacki rozpoczął swoją działalność samorządową 1998 roku w Urzędzie Gminy Wieliszew i w związku z tym od wielu lat stara się ją ulepszać. Pana Pawła swobodnie można określić mianem człowieka z misją, który wkłada serce we wszystkie swoje plany i konsekwentnie doprowadza do ich realizacji. Jest on osobą o bardzo wielu zainteresowaniach, między innymi prowadzi również działalność społeczną pracując na zasadzie wolontariatu. Znaczenie mediów, w tym lokalnych i obywatelskich, wójt Kownacki określił następująco: Media to nie tylko IV władza. Dziennikarze uczciwie traktujący swój zawód odgrywają trudną do przecenienia rolę – sprawują dodatkową kontrolę nad ogólnie pojętą „władzą” oraz są „głosem ludu”. Gwarantują, że pokrzywdzeni mogą odwołać się nie tylko do sądu, ale również opinii publicznej. Aby to zadanie było w pełni realizowane, konieczna jest przejrzystość w działaniach samorządu. Jego zdaniem: Konieczne jest obopólne zrozumienie i otwartość na linii urzędnik – dziennikarz. Na podium stanęli również; Anna Zwierzchowska z Sochonia oraz Marian Kuś z Przyłęku. Nagrodę w tej kategorii odebrali z rąk Pana Tomasza Kowalskiego – redaktora naczelnego największej gazety dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl

    Tym, kto przekazuje informacje rzetelnie, zgodnie z prawdą i w myśl współpracy jest rzecznik prasowy. Jest jak pomost w komunikacji urzędów z obywatelami. W tej ważnej kategorii wygrał Michał Smoliński z Urzędu Gminy w Jabłonnej. Nagrodę wręczyła mu Pani Beata Bogusz z Warszawskiej Grupy Doradców PR. Pan Smoliński zasłużył na tytuł rzecznika Roku 2011, ponieważ jest człowiekiem szalenie kontaktowym i serdecznym. Współpraca z nim przebiega zawsze przyjemnie i owocnie. Jest on nie tylko bardzo lubiany i doceniany przez wszelakie media, ale również zdobył duży szacunek i zaufanie mieszkańców Gminy Jabłonna. Zapytany o jakość komunikacji społecznej w mazowieckich urzędach, odpowiedział: Z pewnością w każdym urzędzie potrzebna jest osoba odpowiedzialna za kontakty z mediami. Najlepiej gdy jest nim rzetelny i mający szeroką wiedzę rzecznik prasowy. Jednak w mniejszych gminach najczęściej rzecznicy prasowi jednocześnie odpowiadają za promocję gminy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat polityka mazowieckich urzędów pod względem promocji bardzo się zmieniła. Według Rzecznika Roku 2011 warto cały czas korzystać z dobrych praktyk w Polsce i na świecie z zakresu marketingu miejsc. Dodał też, że pomimo wielu pozytywnych zmian są jeszcze urzędy w których potrzebna jest zmiana myślenia dotycząca tego czym jest promocja. W kategorii rzecznika prasowego roku wyróżnione zostały również dwie kobiety, Katarzyna Piechota-Kaim – rzecznik prasowy Prezydenta Radomia oraz Pani Elżbieta Wiśniewska – pełnomocnik ds. komunikacji społecznej Burmistrza Płońska”.

  3. @Marcin. „.. a teraz drogie dzieci, wpiszcie do Google „Maurycy Seweryn” i resztę opinii wyrobicie sobie sami. Aż dziw, że Gazeta Powiatowa tak bezkrytycznie drukuje teksty bez zajrzenia kto jest kim i co robił przed chwilą”. O co Ci znowu chodzi???. Link: maurycy.seweryn.nf.pl

  4. ten rzecznik to jakaś piąta kolumna w urzędzie. W archiwum Powiatowej nie ma ani jednego pozytywnego artykułu o gminie. Wszystkie brudy powyciągał do gazet.

  5. Dziennikarze surowo ocenili Rzecznika Prasowego UM Legionowo, którego w ogóle nie ma na liście kilkunastu najlepszych rzeczników na Mazowszu. Z oceny dziennikarzy może wynikać, że Rzecznik z Legionowa może w sposób niedostateczny spełniać kryteria oceny dla dobrych rzeczników prasowych, a które zapewniły tak błyskotliwy triumf p. Michała Smolińskiego: „Tym, kto przekazuje informacje rzetelnie, zgodnie z prawdą i w myśl współpracy jest rzecznik prasowy. Jest jak pomost w komunikacji urzędów z obywatelami. W tej ważnej kategorii wygrał Michał Smoliński z Urzędu Gminy w Jabłonnej. Nagrodę wręczyła mu Pani Beata Bogusz z Warszawskiej Grupy Doradców PR. Pan Smoliński zasłużył na tytuł rzecznika Roku 2011, ponieważ jest człowiekiem szalenie kontaktowym i serdecznym. Współpraca z nim przebiega zawsze przyjemnie i owocnie. Jest on nie tylko bardzo lubiany i doceniany przez wszelakie media, ale również zdobył duży szacunek i zaufanie mieszkańców Gminy Jabłonna”. Dziennikarze z reguły dobrze wiedzą z jakimi rzecznikami prasowymi współpracują oraz potrafią ich ocenić i taka może być prawda.

  6. „Dziennikarze z reguły dobrze wiedzą z jakimi rzecznikami prasowymi współpracują oraz potrafią ich ocenić i taka może być prawda.” Prawda jest taka, że tego niusa dali po dwóch miesiącach od rozstrzygnięcia. Nie było czym wypełnić gazety. W tym czasie o dzikach było pięć razy. No to ja gratuluję dobrego kontaktu z dziennikarzami.

  7. Nie jest to jedyny sukces Gminy Jabłonna w roku 2011. W rankingu Związku Powiatów Polskich, Gmina Jabłonna zajęła I miejsce w województwie mazowieckim wśród gmin wiejskich z bardzo wysokim dorobkiem 4465 punktów – Nieporęt 5 miejsce i 995 punktów, a Wieliszew 6 miejsce i 770 punktów. Dla porównania Legionowo zajęło dopiero 12 miejsce z dorobkiem tylko 590 punktów, wśród gmin miejskich i wiejsko – miejskich w województwie mazowieckim.

  8. Największym i niekwestionowanym sukcesem gminy są koszty administracji. Prawie 500 (490) zł w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

  9. „Galę zorganizowała Warszawska Grupa Doradców PR pod patronatem Związku Miast Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Public Relations”.
    Oprócz tego ” Plebiscytowi towarzyszyła kampania reklamowa i informacyjna dzięki patronom medialnym: Serwisowi Samorządowemu PAP i Klubowi Samorządowemu PAP, TVP Warszawa, RMF MAXXX, największemu portalowi branży PR – Proto.pl i najwiarygodniejszym elektronicznym mediom branżowym dla samorządu – RegioPortal.pl i Samorząd.infor.pl. Do akcji informacyjnej włączyły się miesięczniki: „Marketing i rynek”, „Brief” i „Manager”. WGD PR doceniając pracę dziennikarzy obywatelskich poprosiła patronat największy portal tego typu – Wiadomości24. Ze względu na towarzyszący plebiscytowi konkurs dla mieszkańców Mazowsza patronem medialnym został też portal szybkopraca.pl, z którego korzysta m.in. wielu młodych ludzi pragnących zmienić prace i podnieść swoje kompetencje”.

  10. @Teresa. W rankingu Związku Powiatów Polskich wśród gmin miejskich i wiejsko – miejskich w województwie mazowieckim, Serock wyprzedził Legionowo i zajął 7 miejsce z dorobkiem 1080 punktów.

  11. Śmieszą mnie te zadęcia. We wszystkich rankingach Roman jest wśród takich tuzów jak Grobelny i Dutkiewicz a przed Zamoyskim a Wam się wydaje że za Serockiem i Jabłonną. Może jakiś ranking ze Związku Gmin Wiejskich RP? Tam wice jest TW „Janek” wójt gminy Terespol uznany przez Sąd Okręgowy w Lublinie za kłamcę lustracyjnego. Jego ranking musi być wiarygodny!

  12. @LWO „We wszystkich rankingach Roman jest wśród takich tuzów jak Grobelny i Dutkiewicz a przed Zamoyskim….” – tak było raz w zeszłym roku, 14 miejsce w ogólnokrajowym rankingu Newsweeka, a w tym roku – wyniki już ogłoszone – wypadł w tym rankingu z klasyfikowanej piętnastki najlepszych prezydentów i nie ma co się śmiać, bo tylko II miejsce w regionalnym rankingu na Mazowszu bez Grobelnego, Dutkiewicza, Zamoyskiego może być oznaką poważnego kryzysu formy albo wypalenia zawodowego.

  13. można by rzec rośnie nowe pokolenie aktywistów piarowych od zaklinania rzeczywistości. Kiedyś już to przerabialiśmy a skutki mamy po dzisiejszy dzień

  14. Legionowo cieniutko przędzie przy tak rozbuchanych funduszach na propagandę sukcesu, a Prezydent taki spadek, że aż ho ho ho!

  15. Rzecznik UM Legionowo to dopiero jest okaz 🙂 miałem przyjemność czytać nieco „tfurczości” tej Pani, niezły cyrk. A dla Kartfola mam taki oto wycinek, dotyczący Pana, rozdającego tytuły „Urząd przyjazny mediom”: Publikacja: 09.03.2012 01:00 | Aktualizacja: 10.05.2012 16:32
    BURMISTRZ OCHOTY, korupcja, MAURYCY S, sąd, WARSZAWA, wyrok
    Maurycy S. (38 l.), były wiceburmistrz Ochoty, usłyszał wyrok w zawieszeniu za korupcję oraz wyłudzenie 48 tys. zł dotacji z Ministerstwa Pracy. Założone przesz niego Towarzystwo Inicjatyw Społecznych Troska miało udzielać pomocy prawnej osobom biednym i bezrobotnym. Porady były finansowane ze wspomnianych dotacji. Śledczy ustalili jednak, że udzielały ich osoby, które nie miały potrzebnych kwalifikacji, Były burmistrz przyznał się do winy i został skazany na 4 lata w zawieszeniu na siedem. Przez 8 lat nie może pełnić publicznych funkcji.
    se.pl/wydarzenia/warszawa/wyrok-dla-byego-burmistrza-ochoty_244000.html

  16. Google jest bezlitosne: zw.com.pl/artykul/310087.html Pan Maurycy może teraz jeszcze przyznać muniakowi nawet tytuł papieża.

  17. Warszawska Grupa Doradców PR we współpracy z Urzędem Miasta Legionowo zorganizowała szkolenie dla dyrektorów szkół i pedagogów z tego miasta. Tematyka nie była łatwa. „Skuteczne rozwiązywanie sytuacji trudnych i konfliktowych przez nauczycieli”. Zmiany społeczne, tempo życia i nadmiar obowiązków u rodziców powodują dość często, że nauczyciele są narażeni coraz częściej na sytuacje konfliktowe.
    Autorski projekt dla UM w Legionowie zrealizowano w 2 blokach. Każdy z nich zawierał: wykłady, ćwiczenia w parach i w podzespołach, case study, dyskusję. Pierwszy blok dotyczył komunikacji werbalnej w konflikcie oraz budowania pozytywnych relacji. Uczestnicy ćwiczyli pod okiem doświadczonej trenerki – p. Doroty Palczuk sposoby werbalnego zachowania w sytuacji konfliktu i eskalacji negatywnych emocji. Drugi został zaprogramowany pod kątem wykorzystania komunikacji niewerbalnej i likwidacji barier komunikacyjnych przez pedagogów w relacjach z rodzicami i partnerami szkoły.

    wgd-pr.pl/informacje-prasowe/272-szkolenie-dla-um-legionowo

  18. klasyczna ściema, zakładająca, że czytający są debilami. A tak nie jest.

  19. Świat samorządowców niby taki duży, a jaki mały ale jakże ciekawy. Najważniejsze jednak, że dyrektorzy i pedagodzy legionowskich szkół opanowali zasady „komunikacji werbalnej w konflikcie oraz budowania pozytywnych relacji”. Ponoć z końcem wakacji w kraju ma wystąpić fala redukcji nauczycielskich etatów i opanowane w czasie szkolenia „sposoby werbalnego zachowania w sytuacji konfliktu i eskalacji negatywnych emocji” też mogą okazać się przydatne.

  20. @Marcin. Ty nie bądź taki pewny zwycięstwa, bo już świętej pamięci Newton odkrył: Jeśli ciało A działa na ciało B siłą F (akcja), to ciało B działa na ciało A siłą (reakcja) o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie. Za nazwy ciał A i B możesz podstawić co chcesz np. Marcin, Wójt, PR itp. Ja tylko uprzedzam, że na Twoją akcję jest gotowa reakcja i zobacz sobie jaki fajny trener jest przygotowany na Ciebie w Bloku I tylko to podpucha, bo prawdziwy trener i lekarstwo na takich jak Ty jest w Bloku II.
    Masz linka: wgd-pr.pl/szkolenia-otwarte/282-trudny-klient-w-urzdzie

  21. @Kartofel, w charakterystyczny sposób schodzisz z tematu na utarczki osobiste. Niech cie baniak nie boli, poradzimy sobie; jedyne, co napawa optymizmem, to fakt, że zacząłeś korzystać z Wiki, jeszcze trochę i będą z ciebie ludzie 🙂 A Maurycym się nie przejmuj – jest w Krajowym Rejestrze Karnym jako prawomocnie skazany? Jest. I gitara, niech teraz rozdaje dyplomy jakie chce a ludzie niech sami wyciągają wnioski kim naprawdę jest pan od „kreowania wizerunku” 🙂

  22. @ Krtofel… jest jeszcze zasada przyłożenia skupionej siły centralnie zasadzonego kopa w d…..

  23. @Marcin. Ja do Ciebie z chlebem, a Ty mnie od razu maczugą i nie zawracaj mnie głowy pionkami – tam sam Donald był. Kapujesz teraz?.
    Masz linka: bialobrzegi24h.pl/samorzadowcy-wybrano-najlepszych-za-2011-rok/

  24. @Kartofel. Wygląda że dobrze główkujesz i to może być lepszy samorządowy mix, a z tą Twoją zagadką „Kapujesz teraz?” trochę popracowałem i wyszło tak. W artykule „Samorządowcy – wybrano najlepszych za 2011 rok” w bialobrzegi24h.pl ze zdjęciem Donalda T. zrobili „kopiuj i wklej” z innego artykułu. Zdjęcie Pana Donalda pochodzi z kwietnia 2009 r. z Europejskiego Kongresu Gospodarczego link: cip.gov.pl/index.php?p=new_p&idg=mg,1&id=253&action=show . W Wołominie też mają wyróżnionego w tym plebiscycie burmistrza i próbowali ustalić jak to się stało i trochę dowiedzieli się. Przesyłam linka: wiesci.wolomin.com/?f=xml/201223.xml&p=0

  25. To w końcu ile gmina zapłaciła za usługi dla tej firmy i za statuetkę? Jobla można dostać z tymi przekrętasami.

  26. @ziemniak: nic nie zapłaciła

  27. tak bo to my zapłaciliśmy

  28. @Kostuch. Z tego może wynikać, że problem z tym plebiscytem, może mieć dużo większy zasięg, niż lokalny np. regionalny i sprawa może być dużo poważniejsza, niż to wynika na tzw. prosty rozum. Może na początek, wypowiedzą się lokalne media i dziennikarze z powiatu legionowskiego – wzorem swoich kolegów po fachu z Wołomina – na kogo oddaliście swój głos w plebiscycie „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu”?. Nie znając głosujących nie znamy „darczyńców” nagród i wyróżnień w tym plebiscycie i nie można odpowiedzieć na pytanie np.: jakie zobowiązania nagrodzonych mogą być z tym związane. Jeżeli tego nie zrobią to przykra sprawa, ale tylko przykra, bo tylko kwestia czasu, jak społeczeństwo obywatelskie samo sobie poradzi. Myślę, że wielu mieszkańców naszego powiatu, czeka na taką wypowiedź dziennikarzy lokalnych na tym forum.

  29. Zdecydowanie popieram apel @Karolek o wypowiedź dziennikarzy lokalnych: na kogo i dlaczego tak głosowali. Tytuł artykułu jest „Dziennikarze głosują” i to oni byli jedynymi uprawnionymi do głosowania, a inni mieszkańcy nie mieli takiego prawa. Przedstawienie w artykule tylko wyniku głosowania dziennikarzy to za mało, bo wyniki te mają następstwa społeczne i polityczne. Odpowiedź dziennikarzy lub jej brak, będzie testem ich niezależności i rzeczywistego traktowania mieszkańców i czytelników. Nie może być tak, aby plebiscyty anonimowych dziennikarzy i o tylko im znane kryteria oceny, miały wpływ na absolutoria dla samorządowców lub kształtowanie opinii publicznej. W przypadku braku takiej odpowiedzi dziennikarzy, proponuje bojkot mediów lokalnych – spadnie im sprzedaż to może nauczą się rozumu i szacunku dla mieszkańców. Gazety bez czytelników to największy koszmar wydawców i dziennikarzy, bo wtedy przestają być gazetami.

  30. Komu i w jakim celu służy szkalowanie młodego człowieka?

  31. Na stronie „TOiOWO” pod artykułem „Po co nam te strefy” jest wpis:
    @Kalaput.
    „********** UWAGA **********
    Na stronie „Gazety Powiatowej” jest artykuł „Mazowsze. Nagrody dla najlepszych samorządowców. Dziennikarze głosują”. Redakcja „TiO” proszona jest o zapoznanie się z postami pod tym artykułem i udzielenie na swoich łamach odpowiedzi z uzasadnieniem: na kogo głosowali dziennikarze związani z „TiO” w plebiscycie środowiska dziennikarzy „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu”.
    W przypadku braku odpowiedzi w następnym wydaniu „TiO” w geście solidarności ze słusznymi i mającymi pełne uzasadnienie społeczne postulatami forum „Gazety Powiatowej”, zostanie ogłoszony bojkot „TiO” obejmujący zakup wydania papierowego i posty w wydaniu internetowym”.
    Proponuję połączyć siły internautów obydwu gazet i wyjaśniać do końca wątpliwości związane z tym plebiscytem.

  32. plebiscyt o podobnej wartości można i na forum przeprowadzić.stosujac różne statystyczne fortele oraz zestaw pytań logicznie wykluczających sie można ukierunkować zmienną losową w kierunku zadanej interpretacji zdarzeń określającej końcowy wynik. Jest to rodzaj iluzji w sondażach.

  33. Bravo dla Kostucha i Karolka. Redakcja Powiatowej powinna mocno się stuknąć w głowę, zanim zamieszczą drugi taki tekst, to po prostu jest słabe, że przykładacie ręki to takiej ściemy, finansowanej w samorządowej kasy, dotychczas byliście niepodlegli, co się stało tym razem? Maurycy zapłacił?

  34. to szkolili w końcu tego głąba czy nie? wzięli kasę czy nie?

  35. @ziemniak: kogo masz na myśli pisząc głąb i podpisz się od razu imieniem i nazwiskiem jak odpowiesz

  36. a co ciebie moje myśli obchodzą? statuetki rozdają za odgadywanie myśli? nie pasi to do admina

  37. @ziemniak. Puknij się w ten głupi łeb werwolfie, bo jedyna statua, jaka należy się gminie to Statua Wolności.

  38. no i całe to szkolenie psu w d….. magiczne słowo „głąb” doprowadziło laureatów do afrykańskiej sraczki

  39. @ziemniak – zagrzeb się pod glebą, bo nawet stonka na ciebie pluje.

  40. @ ziemniak między burakami nie dasz rady bo to czerwone i złośliwe jak jasna cholera

  41. @ 11 a ty co taki szczawany jak podpi,,,,,łeś numer to zachowuj się godnie i nie wychylaj sie przez okno

  42. taka wrzawa ale czy ktoś wie ile konkretnie kosztowały te kursa na pięknego łabędzia/łabądzia/

  43. @pi(e)tka- a ty znowu myślisz, że podpaski to wędlina do kanapki.

  44. @ 11 nie dość że nie od pary to i marzyciel o „kanapce”,oj świntuszek

  45. Boże gdzie ja jestem?. Z nielicznymi wyjątkami to tak zdegenerowanej hołoty i kołtuństwa jeszcze nie widziałem.

  46. ten opatrzność zaczął wzywać, musiał bezrozumnie poużywać. Było myśleć przed nie po. Teraz od hołoty sio.

  47. Uciszyło się, pewnie zastawili drzwi snopkami i poszli spać.

  48. Gmina jest jednak dla nich łaskawa i wyrozumiała i organizuje dla nich warsztaty, na najbliższych zajęciach będzie 10 godzin nauki wiązania butów.

  49. @ Nocka – jak zawsze po ciemnej nocy przyszedł nowy dzień

  50. @dycha- bystrzacha jesteś, bo nie każdemu jest dane rozróżnianie dnia od nocy, ale bez przesady i warsztaty organizowane przez gminę z zawiązywania butów z pewnością będą dla ciebie bardzo pożyteczne.

  51. to się spytam inaczej: są gminy bez głąba, nie wydają na szkolenie głąba, nie mają głąba po kursie do przeprowadzania nauki wiązania gumiaków ale mają kanalizację i wodociągi to zaistnieją w jakichś rankingach czy nie?

  52. @ziemniak – gnijesz, ale nie martw się, taki jest los każdego ziemniaka, którym nawet dziki gardzą i nie chcą się nim posilić.

  53. dziki przychodzą na głąby – lekkostrawne bez tkanki mózgowej

  54. Ludzie !!! niby ropucha a kwiczy jak dzika świnia przy korycie

Dodaj komentarz