Serock. Spotkanie z folklorem na Kupalnocce (galeria, wideo)

Kuplanocka-Serock-2014_35

Kupalnocka 2014 w Serocku (fot. GP/KG)

Już po raz XXIII odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne „Kupalnocka”, które jest świetną okazją do zapoznania się z folklorem z całego świata. Serock gościł imprezę po raz 17.

Zaprezentowały się zespoły z Polski, Białorusi, Bułgarii, Francji, Słowacji i Włoch. Koncert poprowadził Wojciech Heliński. Zanim uczestnicy popisali się swoimi umiejętnościami, spotkali się w ratuszu z władzami Miasta i Gminy Serock.
Koncert rozpoczął się ok. godz. 18:00 korowodem, który przeszedł wokół rynku miejskiego. Był on świetną okazją do przyjrzenia się z bliska wielobarwnym strojom ludowym, a także zobaczenia próbki tego, co czekało nas później w trakcie koncertu, ponieważ każdy zespół przygotował krótką prezentację.

Polska – Ludowy Zespół Artystyczny „Serock” i „Mały Serock”

Po korowodzie przyszedł czas na występy na scenie. Jako pierwsze zaprezentowały się reprezentujące Polskę Ludowy Zespół Artystyczny „Serock” i „Mały Serock”. Zespoły zaprezentowały publiczności m. in. poloneza, łowicza, poleczkę i kilka przyśpiewek ludowych.

Francja – „Bagad Panvrid ar Beskont”

Po nich mogliśmy obejrzeć zespół w Francji „Bagad  Panvrid ar Beskont”. Zespół przyjechał z Bretanii i zaprezentował tańce typowe dla tego regionu, dlatego muzyka, którą grali „na żywo” m. in. na dudach i fletach miała szkocko-celtyckie brzmienie.

Słowacja – „Folklórny súbor Mostár”

Po Francuzach wystąpili nasi południowi sąsiedzi, Słowacy. Reprezentował ich zespół „Folklórny súbor Mostár” z Brezna. Dzięki ich występowi można było zauważyć, że słowacki folklor bardzo przypomina nasz góralski. Podobieństwa można było dostrzec w brzmieniu muzyki i w wyglądzie elementów strojów ludowych.

Włochy – „Selva del Gran Sasso”

Tuż po nich wystąpił włoski zespół „Selva del Gran Sasso”, który przyjechał do nas z Abruzji, z miasteczka Mosciano Sant’Angelo. Zaprezentowali oni tańce ludowe z całych Wołoch, za co nagrodzeni zostali gorącymi oklaskami. Szczególnie głośne brawa dostała najmłodsza uczestniczka festiwalu –  6-letnia Greta.

 

Białoruś

Bardzo ciepło został przyjęty występujący po Włochach zespół z Białorusi. Ich popisy taneczne z elementami akrobatycznymi wywołały prawdziwą furorę wśród publiczności, która raz po raz nagradzała ich głośnymi owacjami.

 

Bułgaria – „Zdravets”

Jako ostatnia zaprezentowała się grupa Folk Dance Ensemble „Zdravets” z Bułgarii. Cały zespół liczy ponad 300 osób, i co ciekawe, sam szyje swoje stroje. Ich popisy taneczne zawierające elementy humoreski zaprezentowane zostały do skocznej bałkańskiej muzyki ludowej. Podobnie jak wszystkie pozostałe zespoły, Bułgarzy zostali nagrodzeni gorącymi oklaskami.
Jak podkreślali organizatorzy, gościom zza granicy bardzo się u nas podobało, i chętnie ponownie nas odwiedzą.