Nieporęt. Szczątki żołnierzy na cmentarzu Armii Czerwonej w Dąbkowiźnie. Polegli przenoszeni są na cmentarz wojenny w Białobrzegach

164838447_1664535403756859_2397492705708581618_o-773x515

Szczątki ludzkie odnalezione na granicy Jabłonny i Białołęk, fot. IPN (archiwum GP)

Eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) ekshumują szczątki poległych wojskowych na terenie byłego przyfrontowego cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbkowiźnie w gminie Nieporęt. Ich szczątki zostaną przeniesione na cmentarz wojenny w pobliskich Białobrzegach. Prace potrwają do końca października tego roku.

 

Działacze Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego powiadomili IPN, że na terenie byłej radzieckiej nekropolii frontowej w Dąbkowiźnie w gminie Nieporęt pojawiają się fragmenty ludzkich szczątków wraz z elementami oporządzenia żołnierskiego.  – Sprawa została zgłoszona do Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa (BUWiM) IPN w 2019r. przez Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne, interesowała się nią także Ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce. Na podstawie zgłoszenia, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 28 marca 1933r. o grobach i cmentarzach wojennych prezes IPN wydał decyzję, na podstawie, której BUWiM podjął działania z urzędu mające na celu ekshumowanie pozostałych szczątków poległych żołnierzy i przeniesienie ich na cmentarz wojenny w Białobrzegach – potwierdza doktor Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.  – Zgodnie z art. 2 przywołanej ustawy „Groby wojenne bez względu na narodowość i wyznanie osób, w nich pochowanych oraz formacje, do których osoby te należały, mają być pielęgnowane i otaczane należnym tym miejscom szacunkiem i powagą”. Sytuacja, w której szczątki poległych żołnierzy pozostawały rozrzucone na ogólnodostępnym terenie przy torach kolejowych, w rażący sposób odbiegała od ustawowych rygorów – stąd decyzja o podjęciu przez IPN niezbędnych działań – dodaje.

 

Większość poległych już przeniesiono

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbkowiźnie został założony w październiku 1944r. – Pierwotnie pochowano na nim około 1000 poległych. W 1952r. w ramach akcji komasowania grobów wojennych przeprowadzona została ekshumacja i przeniesienie szczątków na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie. Prace były zrealizowane bardzo niestarannie, w kolejnych latach nadal podejmowano z tego terenu pojedyncze szkielety i przenoszono na cmentarz jeńców Armii Czerwonej w Białobrzegach – wyjaśnia doktor Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN. Z uwagi na niestaranność wcześniej wykonanych prac i ujawnienie na tym terenie kolejnych szczątków ludzkich teraz podjęto działania naprawcze. Obecnie prowadzone tam prace ekshumacyjne rozpoczęły się 7 września 2021r. i mają potrwać do końca października.