Policjanci, których siedziba mieści się obecnie w budynku Ochotniczej Straźy Poźarnej przy ul. Modlińskiej 130 z niecierpliwością czekają na zakończenie budowy nowej komendy. Inwestor, którym jest Komenda Stołeczna Policji narzeka na przeszkody, jakie napotyka w wykonaniu tego zadania.
Trwa budowa Komisariatu Policji w Jabłonnie. Fundamenty dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni około 690 m2, w którym będą się mieściły pomieszczenia biurowe dla policji, zaplecze gospodarcze i magazyny, teoretycznie powstawały od pażdziernika 2010 roku. Postępowanie przetargowe rozpoczęto pod koniec 2011 roku i dopiero w tym roku widać postępy na placu budowy. W głównym projekcie zrezygnowano z wykonania przyłącza wodociągowego do budynku KP. Jego realizacja była przedmiotem odrębnego postępowania. Na czas budowy przewidywano zaopatrzenie w wodę z odwiertu studni do wód powierzchniowych oraz docelowe przyłącze kanalizacyjne do instalacji w ulicy Modlińskiej.
2 lata kłótni
W czerwcu podczas spotkania przedstawicieli Mennicy Invest Sp. z o.o., Komendy Stołecznej Policji oraz radnych rozmawiano o problemach z instalacją wodociągową przy tej inwestycji. Gorąca wymiana zdań dotyczyła braku porozumienia ze Wspólnotami Mieszkaniowymi Osiedla Rajska Jabłoń. W jej imieniu przemawiał radny Zbigniew Garbaczewski. – Przez dwa lata nie udało się dojść do porozumienia – mówił radny o negocjacjach z spółką deweloperską i zarządzającym hydrofornią w Jabłonnie Mennicą Invest. Policja zwróciła się do Gminy Jabłonna o pozwolenie na przyłączenie się do wodociągu, który obsługuje równieź bloki osiedla Rajska Jabłoń. Wójt Olga Muniak wyraziła ustną zgodę i nie widziała źadnych przeszkód. Takie rozwiązanie akceptowała równieź Mennica, która dysponuje stacją uzdatniania wody. – Pracuje ona na 50%. Im więcej klientów, tym lepiej – mówił przedstawiciel spółki Witold Kozioł – Wystąpiliśmy z tym do wspólnoty, która potwierdziła, źe pod pewnymi warunkami jest gotowa do tego przystąpić.
Walka o 100 metrów rury
Wątpliwości wspólnot mieszkaniowych dotyczyły m.in. dawnego konfliktu związanego z pokrywaniem wszelkich kosztów związanych ze stratami sieci przesyłowej. Wysokie rachunki były niewspółmierne do tego, co odczytywano na licznikach w blokach. W wyniku interwencji i rozmów mieszkańcy mają wszystkie liczniki zalegalizowane, a wyciek na rurze został usunięty. Jednak problemy z komunikacją pozostały. Mennica oskarźyła Wspólnoty Mieszkaniowe: – Wy hamujecie rozwój tej gminy, wstrzymaliście przez 2 miesiące podłączenie komisariatu do sieci – mówił do radnego Zbigniewa Garbaczewskiego o 100 metrach rury Witold Kozioł.
Bez umowy ani rusz
– Mamy wiele korespondencji przez te 2 lata, przecieź prosiłem o spotkania, ale nie chcieliście się spotkać ani razu – twierdził przedstawiciel mieszkańców i zarządu wspólnot radny Garbaczewski. Tłumaczył, źe spółka robi teraz z tej sytuacji aferę. Wspólnoty wyraziły zgodę, jednak źądały usankcjonowania prawnego, czyli jasnego określenia warunków podłączenia i ponoszenia kosztów. W ten sposób chciano uniknąć niedomówień i konfliktów w przyszłości. Według radnego były prośby do gminy, by zorganizowała spotkanie, na którym będą wykonywane protokoły z ustaleń. Jednak Urząd Gminy nie chce się mieszać do tych relacji i unika sytuacji, w których mógłby zostać negocjatorem.
Krytyka urzędu
Radni z Komitetu Wyborczego Wójt oraz sama wójt bardzo krytycznie podeszli do problemu. Negatywnie ocenili postawę wspólnot. – Od marca trwają rozmowy. To jakie problemy mają z mennicą, nie powinno wpływać na rozmowy. Nie blokujcie! Bezpieczeństwo gminy, które jest waźniejsze – padały słowa w stronę radnego Garbaczewskiego. – Nie chcę tego komentować, to są proste sprawy i niepotrzebna komplikacja – mówiła równieź wójt Olga Muniak.
20 tysięcy w wodę
Przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji przyznał, źe po raz pierwszy miał do czynienia z taką sytuacją. W wyniku braku ustaleń policja musiała wykonać dodatkową dokumentację. – Ja nie mogę czekać, dlatego podjęliśmy inne kroki – mówił zastępca naczelnika Wydziału Administracyjno-Gospodarczego KSP Janusz Przepiórka. Policja w wyniku braku zgody wydała dodatkowo ponad 20 tysięcy złotych, by móc podłączyć wodę do nowego budynku. W ten sposób chce ominąć problem i doprowadzić do szybkiego wykonania zadania.
Budowa nowej siedziby KP Jabłonna, według wstępnych informacji, miała kosztować około 1,5 mln zł. Realizuje ją wybrane w trybie przetargowym Przedsiębiorstwo PASS-BUD sp. z o.o. Oprócz samego budynku, ma powstać tutaj dwustanowiskowy garaź, maszt antenowy, 12 miejsc postojowych, drogi wewnętrzne, ogrodzenie terenu oraz zjazd do ulicy Modlińskiej. Termin wykonania został określony na 12 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.
Iw