Tomografia komputerowa to jedno z nowocześniejszych badań obrazowych, wykorzystywanych w diagnostyce wielonarządowej. Badanie wykonuje się celem rozpoznania chorób lub określenia stanu pacjenta po urazach. Na tomografię trzeba mieć skierowanie, bez względu na to, czy jest ona refundowana, czy też płatna.
Jak działa tomografia komputerowa i co rozpoznaje to badanie?
Tomografia komputerowa (TK) jest przeprowadzana przy użyciu specjalnego aparatu. Urządzenie działa na zasadzie promieniowania rentgenowskiego. Dawka emitowanego promieniowania jest większa niż w przypadku klasycznego zdjęcia RTG. Kilkukrotne wykonanie badania może ją kumulować i uczynić szkodliwą dla organizmu. W związku z tym tomografię przeprowadza się jedynie wtedy, gdy są ku temu faktyczne wskazania.
Z pomocą tomografii komputerowej można zdiagnozować choroby narządów lub ocenić stan organów u osób po wypadkach czy urazach. W porównaniu z rezonansem może ona jednak nie uwidocznić wszelkich struktur. Wskazaniem do tomografii są m.in. schorzenia układu nerwowego, onkologiczne oraz urazy. Na obrazie widać stopień uszkodzenia poszczególnych narządów lub rozwinięty stan zapalny. Za pomocą tomografu diagnozuje się też zmiany zwyrodnieniowe, np. kręgosłupa.
Przeciwwskazaniem do badania, tak samo jak przy rentgenie, jest ciąża. Działanie tomografu mogłoby spowodować zakłócenia w jej przebiegu. Alternatywą jest rezonans magnetyczny, który jest badaniem bezpiecznym dla ciężarnych.
Gdzie można wykonać tomografię komputerową? Czy potrzebne jest skierowanie?
TK można wykonać w każdej placówce medycznej, która posiada aparat do przeprowadzenia badania. Nie ma znaczenia, czy jest to tomografia komputerowa w Warszawie czy w innym mniejszym lub większym mieście. Urządzenie zawsze działa tak samo i daje rzetelny obraz obecnego stanu zdrowia. Ponadto badanie można przeprowadzić bez użycia środka cieniującego lub z jego podaniem. Drugi wariant wymaga przygotowania ze strony pacjenta i wykonania przez niego dodatkowych badań diagnostycznych. Niezbędne jest określenie poziomu kreatyniny we krwi, ponieważ podany kontrast wydala się przez nerki i te powinny prawidłowo funkcjonować. Zły wynik jest przeciwwskazaniem do badania, podobnie jak uczulenie na środek cieniujący.
W przypadku tomografii komputerowej nie ma znaczenia opłata za badanie. Bez względu, czy jest ono odpłatne, czy też refundowane, zawsze wymagane jest skierowanie. Konieczność jego posiadania wynika z działania aparatu. Jak wiadomo, emituje on promieniowanie X, które w nadmiarze może być szkodliwe, dlatego badania nie wykonuje się bez konkretnych wskazań. O nich decyduje lekarz specjalista, który prowadzi pacjenta.
/materiał partnera/