Nasze codziennie życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe nierozerwalnie wiąże się z powstawaniem odpadów. Na szczęście coraz lepiej radzimy sobie z ponownym ich zagospodarowaniem, na co wpływ ma niewątpliwie odpowiednia segregacja śmieci. Jednak czy równie dobrze wiemy, jak umieszczać w kontenerze odpady wielkogabarytowe? Zapraszamy do lektury naszego choć krótkiego, to praktycznego poradnika.
Remont, przeprowadzka czy rozbiórka zawsze generują dużą ilość odpadów. We wszystkich tych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera na odpady wielkogabarytowe. Trzeba jednak pamiętać, czego nie wolno, a co można w nim umieszczać i jak to robić. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Czym są kontenery na odpady wielkogabarytowe?
Kontenery na śmieci, od powszechnych pojemników do segregacji regularnych odpadów różnią się na pewno wielkością, ponieważ przeznaczone są do przyjmowania zanieczyszczeń o większych gabarytach. Idealnie sprawdzają się więc podczas wyprowadzki lub remontu, kiedy umieszczane powinny w nich być m.in.: stare meble, ramy okienne, ubrania, dywany, stare drzwi itp., a także odpady poremontowe np.: gruz, kafelki, ceramikę, elementy drewniane i metalowe oraz styropian. Wyrzucać można do nich również inne kłopotliwe i duże elementy, takie jak wielkogabarytowe odpady z folii, plastiku, kartonu i papieru, które ze względu na rozmiar lub dużą liczbę nie mogą być przeznaczone do segregacji.
Czego nie należy wyrzucać do kontenerów?
Trzeba pamiętać, że kontenery na śmieci nie są przeznaczone na takie nieczystości, jak azbest, opony czy odpady medyczne, które mają zupełnie inne sposoby utylizacji oraz miejsca składowania. W przypadku tych ostatnich – odpadów medycznych, nawet przeterminowane lekarstwa w dużej mierze zachowują swoją aktywność, przez co ryzyko skażenia gleby oraz wody jest duże. Dlatego umieszczanie ich w kontenerach na odpady to działanie wbrew obowiązującym przepisom, które może skutkować grzywną o wysokości nawet do 1500 zł.
Co więcej, do kontenerów na odpady nie można wrzucać wszelkiego rodzaju baterii. Zużyte ogniwa są niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego – gleby, wody, zwierząt i powietrza, jak i dla ludzi. Co zatem zrobić ze zużytymi bateriami? Wiele ogólnodostępnych sklepów ma na swoim terenie specjalne pojemniki przeznaczone na tego typu odpady. Podobnie rzecz ma się w przypadku świetlówek i żarówek energooszczędnych, których także nie można wrzucać do kontenera na śmieci, ponieważ zawierają toksyczną rtęć, dlatego należy składować je w specjalnie oznaczonych pojemnikach.
Nie wolno umieszczać w nich również elektrośmieci, czyli sprzętów RTV AGD, w których występują toksyczne substancje zagrażające środowisku naturalnemu, dlatego należy odsyłać je do specjalnie przeznaczonych skupów. Ogromnym błędem jest także wrzucanie do nich odpadów komunalnych, które wytwarzane są w gospodarstwach domowych. Na takie śmieci przeznaczone są specjalnie pojemniki, służące do segregowania plastiku, papieru, szkła i odpadów biodegradowalnych.
Jak przebiega wywóz śmieci z kontenerów?
Wywożenie śmieci w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami to skomplikowany proces. Warto skorzystać z oferty firmy specjalizującej się w tego rodzaju usługach. Kontaktując się z takim przedsiębiorstwem, należy dokładnie określić datę oraz miejsce odbioru odpadów. Co więcej, istnieje możliwość załadowania kontenera przez pracowników firmy, co znacznie ułatwia całość przedsięwzięcia, ponieważ nie każdy może zrobić to samodzielnie. A dzięki możliwości zamawiania kontenerów cechujących się różnymi rozmiarami, można łatwo dopasować je do niemal każdej ilości śmieci.
Jeśli wciąż pojawiają się wątpliwości, jak należy umieszczać odpady w kontenerze, warto skontaktować się z firmą specjalizującą się w tego typu usługach, aby omówić wszystkie zastanawiające kwestie i ustalić szczegóły. Kontenery na śmieci to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i bezpiecznie pozbyć się wielkogabarytowych odpadów po przeprowadzce, remoncie czy rozbiórce.