W nocy z soboty na niedzielę (30-31 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. O godzinie 3 przestawimy zegarki na godz. 2. Do czasu letniego wrócimy w marcu 2022 roku. Politycy na szczeblu europejskim i polskim dyskutują o zrezygnowaniu ze zmian czasu.
Przestawianie zegarków i przechodzenie z czasu letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. W tym roku przypada ona na 31 października. Na czas letni będziemy musieli się z powrotem przestawić w ostatnią niedzielę marca 2022 roku. W naszym kraju zmiana czasu z letni na zimowy i zimowy na letni regulowana jest rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie zostało wydane w listopadzie 2016 roku i obowiązuje ono do zmiany czasu z zimowego na letni w 2021 roku. Do 1995 roku w Polsce przestawianie zegarków z czasu letniego na zimowy następowało w ostatnią niedzielę września, natomiast wracało się na czas letni podobnie jak teraz w ostatnią niedzielę marca.
Po zmianie czasu dni będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz. W połowie października słońce nad Polską zachodzi ok. godz. 17.46, a w pierwszym dniu po zmianie czasu — zajdzie o 16:19.
W 2021 roku ostania zmiana czasu?
Od kilku lat mówi się coraz głośniej o zniesieniu zmiany czasu. W 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się pozytywnie za projektem regulacji, który znosiłby zmianę czasu w Unii Europejskiej. Projekt ten przewiduje, że ostatnie przestawienie czasu miałoby nastąpić w 2021 roku. Jednak Parlament Europejski pozostawia państwom członkowskim prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą pozostać, zimowej czy letniej.
Zrezygnowanie ze zmiany czasu i pozostanie na stałe przy czasie letnim popiera ponad 3/4 Polaków – takie wyniki badania opinii przedstawiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Jakiś czas temu resort rozwoju i technologii prowadził prace nad przygotowaniem nowego rozporządzenia premiera w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego – W Ministerstwie Rozwoju i Technologii rozpoczęto prace zmierzające do przeprowadzenia procesu legislacyjnego nowego Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026 – informowała PAP wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
Jednak 24 października br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało na Twiterze taką informację – MRiT nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu. Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia.
Czy ta informacja oznacza, że zmianą czasu z zimowego na letni i letniego na zimowy pozostaniemy jeszcze kilka lat dłużej? Niestety wiele na to wskazuje.