Kraj/Jabłonna. Markety Leroy Merlin otwarte również w niedziele niehandlowe. Sprzedaż ruszy od 7 listopada

Leroy Merlin Jabłonna 4

Leroy Merlin w Jabłonnie fot. (GP/kj)

Leroy Merlin Polska oficjalnie poinformowało, że otworzy wszystkie swoje placówki handlowe na terenie całego kraju w niedziele niehandlowe już od najbliższego weekendu (7 listopada). Znana sieć marketów budowlanych przekazała, że jest to decyzja podjęta między innymi z powodu działań konkurencji, która również postanowiła otworzyć swoje sklepy w niedziele niehandlowe.

 

 

Przypomnijmy, że już w połowie października władze sieci Leroy Merlin Polska miały rozważać otwarcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Jednak w komunikatach prasowych przedstawiciele informowali jedynie, że śledzą obecną sytuacje na rynku, ale nie potwierdzają wprowadzenia takiego rozwiązania w życie (więcej pisaliśmy TUTAJ).

 

 

Jak informowały ogólnopolskie media wcześniej na otwarcie części swoich placówek w niedziele niehandlowe zdecydowały się takie sieci marketów budowlanych jak Bricomarche i Castorama.

We wtorek (2 listopada) na stronie sieci Leroy Merlin zamieszczono komunikat, w którym poinformowano, że ostatecznie zdecydowano o otwarciu sklepów. „Leroy Merlin Polska otwiera wszystkie 71 sklepów w niedziele, począwszy od 7 listopada. Otwarcie sklepów jest związane z działaniami konkurencji oraz chęcią zapewnienia równych szans w dostępie klientów do możliwości zaspokojenia potrzeb związanych z domem i ogrodem” – czytamy. Jak przypomniano w komunikacie, sklepy Leroy Merlin już od dłuższego czasu miały status placówek pocztowych.

Dodatkowo sieć poinformowała, że w sklepach, w niedziele „pracować będą tylko ci pracownicy, którzy zadeklarowali taką chęć„. „Obowiązuje zasada dobrowolności a pracownicy, którzy chcą i mają możliwość podjęcia się pracy w niedziele mogą liczyć na dodatkowe, atrakcyjne wynagrodzenie” – zapewniono w komunikacie.

Zakaz Handlu w niedziele

Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. W 2018 roku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku.

Ustawodawca wymienił 32 miejsca w których dopuszczono handel w niedzielę poza wyznaczonymi terminami. Są to między innymi: sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe itd. Otwarte mogą być również sklepy, w których sprzedaży podejmie się sam właściciel (w tym także sklepy spożywcze). Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Projekt ustawy mający na celu uszczelnienie przepisów w sprawie zakazu handlu w niedziele

Projekt ustawy do Sejmu w tej sprawie złożył poseł PiS Janusz Śniadek, który w przeszłości pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ “Solidarność”. Poseł zauważył, że obecnie plagą staje się powoływanie przez niektóre placówki handlowe na działalność pocztową. Janusz Śniadek wyjaśnił, że jego projekt ustawy zakłada, że sklep będzie mógł działać w niedzielę niehandlowe, jeżeli działalność pocztowa będzie stanowić ponad 50 proc. przychodów – Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej. – informował Janusz Śniadek. Dodatkowo Inspekcja Pracy miałaby badać takie rejestry.

Głosowanie w tej sprawie odbyło się w 17 września. Nowelizację wraz z poprawkami poparło 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym – przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki. Nowelizacja po przegłosowaniu przez Sejm trafiła do Senatu.

Senat przegłosował nowelizację ustawy z poprawkami

8 października za przyjęciem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz inne dni głosowało 98 senatorów, przeciwko było dwóch. Żadna z głosujących osób się nie wstrzymała.

Senat opowiedział się za przyjęciem ustawy z poprawkami. Jak poinformowano w komunikacie Senatu wydanym po głosowaniu, „senatorowie postanowili obniżyć z uchwalonych przez Sejm 50 proc. do 40 proc. próg przychodów liczony od sprzedaży detalicznej dla placówek handlowych świadczących usługi pocztowe, który jest wymagany do zgody na otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe”.

Senatorowie zdecydowali też, że mikroprzedsiębiorca będzie mógł zatrudnić w niedziele i święta uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, rencistów, emerytów i bezrobotnych. Ponadto przedsiębiorca prowadzący handel osobiście będzie mógł korzystać z odpłatnej lub nieodpłatnej pomocy rodziny, w tym osoby pozostającej we wspólnym pożyciu i powinowatego.

Prezydent podpisał ustawę o zaostrzeniu przepisów dot. handlu w niedziele

18 października Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Autorzy noweli wskazywali, że podstawowym celem nowych przepisów jest to, aby sklepy nie wykorzystywały np. przykładu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu i tym samym mogły być otwarte w niedziele.

Nowe przepisy mają wejść w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.