Każdy początkujący inwestor musi poznać wszystkie podstawowe pojęcia i wskaźniki, które będą pomocne w określaniu wartości danej spółki i zasadność potencjalnej inwestycji. Sprawdź zatem, co warto wiedzieć, aby zarabiać na giełdzie.
BVPS (z ang. Book Value Per Share) wyraża stosunek ceny do wartości netto na akcję czyli mówiąc prościej jest to wartość księgowa na akcję.
Przez wartość księgową inwestorzy rozumieją wszystkie aktywa danej spółki pomniejszone o jej bieżące zobowiązania. Warto przy tym pamiętać, że rozróżnia się nie tylko zarówno wartość księgową brutto, ale także netto. Pierwsza z nich oznacza początkową wartość nieruchomości, a druga to jej wartość brutto, odpowiednio pomniejszona o odpowiednie odpisy amortyzacyjne. W praktyce taka wycena oznacza, że niektóre aktywa mogą mieć wartość zbliżoną do zera.
Wskaźniki akcji są bardzo istotne dla każdego akcjonariusza, gdyż pomagają ocenić spółkę oraz wyemitowane przez nią akcje. Dzięki temu łatwiej podjąć właściwe decyzje inwestycyjne. Niestety, inwestorzy rzadko kiedy zdobywają odpowiednią wiedzę o wskaźnikach, a przez to nie potrafią prawidłowo rankingować spółek.
Jeśli chcesz zdobyć wiedzę dotyczącą gry na giełdzie, otwórz konto demonstracyjne u renomowanego brokera i zacznij inwestować w akcje bez ryzyka utraty rzeczywistego kapitału. Jednocześnie uzyskaj dostęp do niemal19 000 akcji ze wszystkich rynków głównych i wschodzących na ponad 40 światowych giełdach.
Dlaczego warto znać wskaźnik BVPS?
Analiza przedsiębiorstwa oparta na wskaźniku BVPS może się opierać zarówno na jego zmianach w jednostce czasu, jak i na porównaniach ze średnią dla danej branży bądź też indeksów, w których jest zlokalizowany ten podmiot.
Wskaźnik BVPS od lat jest jednym z najpopularniejszych mierników wyceny spółki. Aby go obliczyć, należy podzielić wartość księgową spółki przez liczbę wyemitowanych przez nią akcji. BVPS obrazuje cenę, jaką musi zapłacić inwestor za jeden złoty majątek danej spółki.
W przypadku likwidacji firmy zostanie on podzielony między wszystkich akcjonariuszy spółki. Warto przy tym wiedzieć, że wartość księgowa określonego składnika aktywów niekoniecznie musi być równa jego wartości rynkowej. Tym samym interpretacja wskaźnika BVPS musi być dość ostrożna, a jego wynik należy traktować z dystansem.
BVPS odzwierciedla nie tylko potencjał wzrostu spółki, ale również stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Jest przez to bardzo zróżnicowany i pozostaje na odmiennych poziomach w zależności od branży.