Joan od najmłodszych lat mierzy się z męską dominacją i okrucieństwem. Kiedy jej żonaty kochanek na jej oczach popełnia samobójstwo, kobieta ucieka z Nowego Jorku i rusza na poszukiwania Alice, jedynej osoby, która może pomóc jej zrozumieć przeszłość. Na gorących wzgórzach Los Angeles Joan próbuje stawić czoło swojemu traumatycznemu dzieciństwu i przerażającemu wydarzeniu, którego była świadkiem jako mała dziewczynka i które przez lata ją prześladowało, kładąc się cieniem na jej życiu i relacjach z mężczyznami.
Powieść Zwierzę inspirowana jest doświadczeniami i rozmowami z kobietami, które Taddeo zebrała, pisząc Trzy kobiety. Autorka błyskotliwie i z niezwykłą przenikliwością ukazuje mroczne kobiece sekrety, pisze o sprawach, o których kobiety nie opowiadają nawet przyjaciółkom. Pokazuje, jak w zdominowanym przez mężczyzn świecie, narasta kobieca wściekłość oraz co może się wydarzyć, kiedy wściekłość eksploduje. W jej powieści słychać echa książek Ottessy Mosfegh, Mary Gaitskill i Judith Butler oraz esejów Joan Didion i Renaty Adler.
To odważna i bezkompromisowa proza. Książka tętni życiem, pełna jest napięcia i silnych emocji, przesiąknięta erotyzmem i seksem. Trzyma czytelnika za gardło od pierwszej do ostatniej strony. Autorka przełamuje tabu i z niespotykaną wnikliwością, a zarazem czułością pisze o najbardziej intymnych i skrywanych kobiecych lękach i pragnieniach.
O autorce:
Lisa Taddeo jest autorką bestsellerowego reportażu Trzy kobiety (Marginesy, 2020). Pisała do „New York Magazine”, „Esquire”, „Elle”, „Glamour” i wielu innych magazynów. Jej reportaże pojawiły się w antologiach Best American Sports Writing i Best American Political Writing. Opowiadania autorki zostały dwukrotnie wyróżnione nagrodą Pushcart Prize. Lisa Taddeo mieszka w Nowej Anglii z mężem i córką.
O książce:
Taddeo pokazuje, że siostrzeństwo to nie modny hashtag z Instagrama, ale odważny akt buntu wobec świata, w którym jedna kobieta wciąż ma być śmiertelnym wrogiem drugiej. „Zwierzę” przepełnia wściekłość przeciwko takiemu światu. Równocześnie to powieść zmysłowa jak erotyk i bezwzględnie rozliczająca się z erotyką. Pełna namiętności i precyzyjna w opisie jej nadużyć. Po #metoo nie czyta się już Henry’ego Millera, czyta się Lisę Taddeo.
— Karolina Sulej
Debiutancka powieść Taddeo ma w sobie siłę nie do powstrzymania.
—„Los Angeles Times”
Zwierzę przypieczętuje literacki status Taddeo, która już wcześniej dała się poznać jako wybitna portrecistka życia wewnętrznego kobiet. Jej powieściowy debiut to rozbuchany, błyskotliwy i płomienny thriller, którego protagonistka – zawsze w zasięgu wzroku, a czasami także rąk mężczyzn gotowych do przemocy – zachwyca bezkompromisową wolą przetrwania.
—Isabel Berwick, „Financial Times”
Taddeo umiejętnie i błyskotliwie przygląda się temu, jak dzika brutalność mężczyzn napędza kobiecy gniew. W efekcie otrzymujemy mieszankę w równym stopniu intymną co wybuchową.
—„People” (Książka tygodnia)
Tak wyglądałoby życie Joan Didion, gdyby wkręciła się w twarde narkotyki i zawsze nosiła przy sobie nóż sprężynowy.
—Keely Weiss, „Harper’s Bazaar”
Bezlitosny, zachwycająco pewny siebie debiut. Opowieść Joan jest tak przenikliwa i hipnotyzująca, że ma się ochotę pójść za nią wszędzie. Proza Taddeo aż skrzy. Widać w niej talent do celnych uwag i przeszywających obserwacji.
—Jennifer Haigh, „The New York Times Book Review”
Odurzająca. Nie da się mówić o Zwierzęciu bez wspomnienia o Trzech kobietach. Poprzednia książka Taddeo, śledząca życie emocjonalne i seksualne trzech bohaterek, stała się swoistym kulturowym fenomenem i nieodłącznym elementem literackiej biografii autorki. Zwierzę niejako wyrasta właśnie z tej książki, ale podczas gdy w Trzech kobietach Taddeo skupiała się na krzywdach, jakie wyrządza nam kultura heteronormatywna, w swoim powieściowym debiucie autorka pokazuje, jak system popycha kobiety na skraj wytrzymałości. Podczas gdy w Trzech kobietach Taddeo zaprasza do rozmowy o zjawisku #MeToo, Zwierzę pokazuje nam gniew, który nadchodzi później.
—„Entertainment Weekly”
Zwierzę to na wskroś satysfakcjonujący portret kobiecej furii, w którym autorka prowadzi nas przez hipnotyzującą analizę tego, jak to jest trwać w świecie męskiej przemocy – spowszedniałej i traumatyzującej zarazem.
—„New York Magazine”
Oszałamiająca. Proza Taddeo pochłania już na samym poziomie budowy zdań, tak że gdy wreszcie przyglądamy się uważnie stworzonemu przez nią obrazowi, nie da się nie odczuwać podziwu. Naprawdę warto przeczytać.
—Lisa Levy, CrimeReads
Zwierzę warczy i odsłania kły, a wraz z nimi prawdę, zapowiedź zemsty i noszoną głęboko w sobie historię wściekłości i wyrównywania rachunków.
—Julia Hass, Lithub
Fascynująca, duszna, erotyczna, pełna emocji. Od Joan trudno oderwać wzrok, choćby na chwilę.
—Kirkus Reviews
Taddeo z wirtuozerią buduje napięcie. Zwierzę to prowokująca opowieść o seksie, miłości i furii, która zachwyci miłośniczki i miłośników feministycznych powieści o bogatym tle psychologicznym.
—Booklist
Wybitna, bezkompromisowo wymowna powieść, miejscami przytłaczająco intensywna, lecz nie stroniąca od literackiego ryzyka. Można się spodziewać, że wywoła wiele płomiennych dyskusji – albo i kłótni. Taddeo pisze nieustępliwie, lecz nigdy nużąco; zamiast pouczać, przybliża prawdziwy, żywy ból, jakbyśmy stali w oku cyklonu, miotającego wokół nas żyletkami. Na końcu będzie krew – i przebłysk miłości do samej siebie.
—Library Journal
Bezkompromisowa, seksowna, brutalna – i wręcz klinicznie wnikliwa.
—Jojo Moyes, autorka powieści Zanim się pojawiłeś