Rząd zamierza dopłacać do domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych w ramach programu “Mój Prąd 4.0”

fot. Urząd Regulacji Energetyki

fot. Urząd Regulacji Energetyki

W ramach czwartej edycji programu “Mój Prąd” rządzący zamierzają dopłacać do domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Program z dopłatami ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku.

 

 

W poprzednich trzech edycjach programu “Mój Prąd” osoby stawiające na montaż instalacji fotowoltaicznych mogły liczyć na częściowe dofinansowanie takiej inwestycji. W 2022 roku wystartuje już czwarta edycja tego programu co może świadczyć o jego popularności, jak również o tym, że Polacy są coraz bardziej świadomi w temacie odnawialnych źródeł energii. Nowością w przyszłorocznej edycji programy „Mój Prąd” będą dopłaty do domowych stacji ładowania aut elektrycznych.

 

Obecnie dostępne na rynku ładowarki do samochodów elektrycznych to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Różnice w cenie przekładają się na inne parametry, np. na moc. Eksperci podkreślają, że nie są to może wysokie koszty jednak może to być dobry krok rządzących do przekonywania obywateli w inwestycję w samochody elektryczne.

Według badań i obserwacji części ekspertów wynika, że 60 procent właścicieli aut elektrycznych ładuje je w miejscu zamieszkania, natomiast 40 procent robi to poza domem, np. korzystając z publicznych ładowarek lub miejsca pracy.

 

 

Według Licznika Mobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, pod koniec września 2021 roku po polskich drogach jeździły 31 633 elektryczne samochody osobowe.

Kolejna edycja programu “Mój Prąd” ma ruszyć na początku przyszłego roku – Tak jak w przypadku poprzedniej edycji programu „Mój Prąd”, będzie to mechanizm refundacyjny. Start naboru w programie „Mój Prąd 4.0” jest planowany na pierwszy kwartał 2022 roku. – przekazał Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Nie jest jeszcze wiadomym jakie będą kwoty dofinansowań z programu “Mój Prąd 4.0”, jednak wiadomym już jest, że budżet przyszłorocznego programu wyniesie 1 mld zł.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że program w 2022 roku nadal skierowany będzie do osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. – Zostanie zachowana zarówno prosta forma, jak i łatwość złożenia wniosku. O możliwość ubiegania się o dofinansowanie dodatkowych elementów (ładowarek, magazynów energii/ciepła/chłodu, systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się też beneficjenci dotychczasowych edycji programów „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. – wyjaśnił resort klimatu i środowiska.