29 czerwca zakończyło się śledztwo w sprawie destruktu asfaltowego, które CBA prowadziło w Gminie Jabłonna. Prawie 20 miesięcy trwało sprawdzanie dokumentacji, którego końcowym efektem jest umorzenie postępowania.
Skończyła się kontrola Centralnego Biura Śledczego w Urzędzie Gminy Jabłonna. Postępowanie rozpoczęło się 19 pażdziernika 2010 roku. Dotyczyło ono procesu pozyskiwania i wykorzystywania destruktu (odpadu) asfaltowego, który powstaje w trakcie budowy drogi, mogącego stanowić odpad niebezpieczny. – CBA, prowadząc czynności związane z postępowaniem kontrolnym, uzyskało informację i materiały świadczące o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dlatego teź Biuro skierowało zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. Prokuratura 18 maja wydała postanowienie o wszczęciu śledztwa i powierzyła je do prowadzenia CBA – mówił w kwietniu 2011 roku przedstawiciel i rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński. Agenci CBA na polecenie prokuratury zabezpieczyli dokumenty w Urzędzie Gminy Jabłonna oraz w warszawskim Zarządzie Dróg Miejskich skąd pochodził destrukt. Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Podstawą jego wszczęcia były wyniki kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku.
Podejrzenia
Kontrowersje wokół sprawy destruktu, czyli odpadu, które mogą zawierać szkodliwe związki trwały prawie dwa lata. Do tej pory mieszkańcy Jabłonny nie wiedzą czy utwardzone drogi do ich posesji są bezpieczne czy teź nie. Urząd Gminy Jabłonna jest w posiadaniu ekspertyzy DJCHEM CHEMICALS POLAND S.A dotyczącej badania jakości tego materiału. Według tego dokumentu destrukt uźyty przez gminę był nieszkodliwy. Radni i mieszkańcy wątpili w poprawność relacji między firmą zatrudnioną do pozyskiwania destruktu i byli pewni naruszeń prawa.
4 dni przed wyrokiem
Urząd Gminy Jabłonna został poproszony o komentarz i informacje na temat powiązań Leszka Bogdańskiego i firmy LB Group (dostawcy destruktu) z Urzędem Gminy Jabłonna. Pytaliśmy o zakres wykonywanych prac, wysokość kwot za poszczególne prace i sposób wyboru kontrahenta. Niestety na 4 dni przed zakończeniem postępowania dostaliśmy pismo, w którym decyzją Wójta Gminy odmówiono nam informacji. Urząd, działając na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego, odmówił udostępnienia informacji publicznej. – Udzielenie tej informacji nie moźe dojść do skutku ze względu na konieczność ochrony tajemnicy ustawowo chronionej – pisze UG Jabłonna. Wójt Gminy Jabłonna wydał na tę okoliczność jedną z nielicznych decyzji 4/2012 argumentując, źe ujawnienie danych naruszy tajemnice śledztwa. Sami urzędnicy nie wiedzieli o wynikach prac CBA.
Bez komentarza
Umorzenie postępowania nastąpiło wobec braku znamion czynu zabronionego. Zarzuty dotyczyły między innymi niedopełnienia obowiązków, przewozu, składowania i odzysku odpadów na podstawie 231 i 183 paragrafu 1 Kodeksu Karnego. Póki jednak informacja ta nie dotrze oficjalną drogą do Urzędu Gminy wraz z uzasadnieniem decyzji prokuratury, źaden z urzędników nie chce jej komentować.
Iwona Wymazał