Joga a pilates. Jakie są różnice?

utupluti_411

Joga i pilates stają się w ostatnich coraz bardziej rozpowszechnionym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jednocześnie, obydwie te aktywności są bardzo często mylone ze sobą bądź traktowane jako jedność. W rzeczywistości jednak między jedną i drugą formą aktywnego wypoczynku istnieją bardzo ważne różnice. Czym różnią się między sobą joga oraz pilates? Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Przed wskazaniem najważniejszych różnic między tymi dwoma rozwiązaniami warto pokrótce zdefiniować, czym właściwie jest każda z nich. Joga polega na ćwiczeniu ciała oraz umysłu w celu osiągnięcia spokoju. Szacuje się, że tradycja uprawiania jogi może mieć nawet kilka tysięcy lat. Wszechstronność to jedna z najważniejszych cech charakterystycznych jogi – aby móc osiągnąć sukces, należy umiejętnie połączyć ze sobą ćwiczenia fizyczne oraz duchowe.

Co można osiągnąć dzięki regularnej jodze? Korzyści jest wiele – pozwala one między innymi na:

  1. regularny oddech,
  2. koncentracja,
  3. moralne życie,
  4. uzyskanie równowagi,
  5. zwiększenie wydolności organizmu.

Powody te sprawiają, że joga stanowi dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cierpią na choroby ciała (artretyzm, układ oddechowy, cukrzyca, nadciśnienie) oraz duszy (nerwice, depresja).

Pilates to zestaw ćwiczeń, który cechuje znacznie krótsza tradycja. System ten został przygotowany dopiero w końcowym etapie pierwszej wojny światowej – jego pierwotnym celem miało być przyspieszenie rehabilitacji rannych żołnierzy. Głównym celem pilates jest przede wszystkim zwiększenie wytrzymałości mięśni, koordynacji ruchów oraz poprawa postawy ciała.

Obecnie pilates jest wykorzystywany przez wszystkich tych, którzy cierpią na bóle stawów, mięśni, pleców itd. Z dobrodziejstw tego zestawu ćwiczeń powinni skorzystać również osoby chore – podobnie jak w przypadku jogi – artretyzm czy układ oddechowy.

Joga a pilates – jakie są najważniejsze różnice?

Przede wszystkim, aspektem różniącym obydwa systemy ćwiczeń jest ich zakres. Jak już wiesz, joga obejmuje swoim zakresem zarówno sferę fizyczną, jak i duchową. Tymczasem, od momentu powstania głównym celem pilates było poprawienie funkcjonowania ciała. Można zatem powiedzieć, że podczas gdy joga stanowi pewną filozofię czy sposób na życie, pilates ma charakter bardziej użytkowy i stanowi przede wszystkim formę rehabilitacji. Oczywiście, taki stan rzeczy nie powinien umniejszać znaczenia pilates, które wciąż pozostaje bardzo użyteczną metodą działania.

Inną z różnic jest aspekt związany z dynamiką. Jogę cechuje zdecydowanie bardziej statyczny charakter, a część ćwiczeń wchodzących w skład tego systemu ma na celu… wytrzymanie w bezruchu w danej pozycji. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pilates. Pilates opiera się bowiem na dynamicznych ćwiczeń, nierzadko w mocno rozbudowanych sekwencjach. Z tego powodu pilates nie jest zalecany na przykład dla osób będących w ciąży.

Odmienne są także efekty, jakie pilates oraz joga wywierają na ciało. Wskutek regularnego wykonywania ćwiczeń określanych zbiorczo jako joga można zwiększyć elastyczność (gibkość) mięśni. Efektem jogi jest zatem przede wszystkim rozluźnienie. Z kolei pilates pomaga wzmocnić mięśnie oraz poprawić ich wytrzymałość (dzięki temu maleje ryzyko kontuzji), jednocześnie nie doprowadzając do znacznego zwiększenia ich objętości.

Podsumowując, pilates oraz joga różnią się między sobą głównie pod kątem zakresu (joga jest filozofią na życie, a pilates ma bardziej pragmatyczny charakter) oraz efektów, jakie wywierają na ludzkie ciało. Obydwie metody, jeśli są regularnie stosowane, mają jednak pozytywny wpływ na organizm. Wystarczy dobra mata do jogi i regularna praktyka.