OBI oficjalnie poinformowało, że otworzy wszystkie swoje placówki handlowe na terenie całego kraju w niedziele niehandlowe już od najbliższego weekendu (5 grudnia). Znana sieć marketów remontowo-budowlanych przekazała, że klienci oprócz zakupów będą mieli dostęp do usług kurierskich.
Sieć marketów remontowo-budowlanych OBI posiada na terenie Polski 59 placówek handlowych. Jak informują władze sieci handlowej będzie w nich można skorzystać z odbioru przesyłek kurierskich. – W trosce o komfort klientów oraz wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, otwieramy sklepy w niedziele. Sprawny i wygodny dostęp do usług kurierskich oraz możliwość zakupów w niedziele to ułatwienie szczególnie ważne w sezonie świątecznym – informuje Dariusz Kowalczyk, Dyrektor Sprzedaży OBI.
– O fachową obsługę zadbają pracownicy, którzy wyrazili gotowość podjęcia dodatkowego dnia pracy. Przewidziano dla nich specjalny dodatek premiowy za pracę w niedzielę oraz dodatkowy dzień wolny do odbioru w tygodniu. – dodaje przedstawiciel sieci handlowej.
Wcześniej na otwarcie swoich placówek w niedziele niehandlowe zdecydowały się takie sieci marketów budowlanych jak Bricomarche, Castorama i Leroy Merlin.
Zakaz Handlu w niedziele
Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. W 2018 roku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku.
Ustawodawca wymienił 32 miejsca w których dopuszczono handel w niedzielę poza wyznaczonymi terminami. Są to między innymi: sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe itd. Otwarte mogą być również sklepy, w których sprzedaży podejmie się sam właściciel (w tym także sklepy spożywcze). Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
Zaostrzenie przepisów dot. handlu w niedzielę
18 października br. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Autorzy noweli wskazali, że podstawowym celem nowych przepisów jest to, aby sklepy nie wykorzystywały np. przykładu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu i tym samym prowadzenia sprzedaży w niedziele. W nowych przepisach zawarto wymóg, że dla placówek, które chcą się otwierać w niedziele pomimo zakazu handlu usługi pocztowe muszą generować przynajmniej 40 proc. przychodów dla danego obiektu. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 lutego 2022 roku.