Ćwiczenia na kolana – jak wzmocnić stawy kolanowe?

gazetapowiatowa.pl

Ból kolan może dotknąć każdego bez względu na styl życia i wiek. Dbając o swoje stawy kolanowe każdego dnia, można znacząco zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. W ramach profilaktyki problemów z kolanami warto suplementować kolagen, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów. Dobre rezultaty dają też odpowiednio dobrane ćwiczenia na kolana.

Ćwiczenia na kolana – co dają?

Regularnie wykonywane ćwiczenia na kolana niosą za sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim wzmacniają mięśnie występujące w ich obrębie, które zapobiegają urazom i kontuzjom. Z czasem przyczyniają się do poprawy siły mięśniowej w obu kończynach, przez co możliwe jest utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach. Dodatkowo usprawnia się stabilizacja centralna.

 

Cel wykonywania ćwiczeń na kolana jest różny i w dużej mierze zależy od ich stanu. Warto jednak podkreślić, że umiejętnie dobrana terapia rehabilitacyjna pozwala zmniejszyć ból kolan i inne przykre objawy, a nawet zahamować procesy degeneracyjne.

Jakie ćwiczenia na bolące kolana warto robić?

O ile proste ćwiczenia na wzmocnienie kolan w przypadku braku niepokojących objawów można robić praktycznie według uznania, o tyle ćwiczenia na stawy kolanowe objęte chorobą lub po kontuzji nie są wskazane bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą.

Plan treningowy musi być bowiem dostosowany do potrzeb i możliwości pacjenta. Inne ćwiczenia wykonuje się np. na zwyrodnienie stawu kolanowego, a jeszcze inne w przypadku przykurczu. Z kolei przy niektórych urazach rehabilitacja w ogóle nie jest zalecana, przynajmniej na początku. Dlatego najlepiej najpierw skonsultować się z fizjoterapeutą, niż robić ćwiczenia, które mogłyby zaszkodzić.

 

Ćwiczenia na zdrowe i chore kolana

Dużo łatwiej jest dobrać zwykłe ćwiczenia na wzmocnienie kolan niż specjalny plan treningowy na bolące kolana po bieganiu czy po urazie. Potrzebna jest do tego wiedza o tym, jak wygląda budowa stawu kolanowego i jakie ćwiczenia pomogą, a które zaszkodzą.

Ćwiczenia dobiera się stosownie do problemu. Na zwyrodnienie stawu kolanowego polecany jest trening aerobowy łączony z siłowym, z kolei przy zespole bólowym rzepkowo-udowym należy wzmacniać mięsień czworogłowy uda i mięśnie biodra, a także rozciągać określone partie nogi. W ramach rehabilitacji podczas leczenia zmian w obrębie łąkotek, ścięgien i więzadeł stosuje się natomiast aktywną rehabilitację obejmującą ćwiczenia ekscentryczne.

 

O czym pamiętać przy robieniu ćwiczeń na ból kolan?

By aktywność przyniosła pozytywne efekty, podczas wykonywania ćwiczeń na kolana musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • zanim rozpoczniesz ćwiczenia, zrób rozgrzewkę,
  • przykładaj dużą wagę do prawidłowej techniki,
  • wystrzegaj się przeprostów kolana,
  • nie rób ćwiczeń nadmiernie obciążających kolana w przypadku dużej nadwagi,
  • nie biegaj po asfalcie,
  • na koniec treningu zrób rozciąganie.

 

W razie jakichkolwiek pytań najlepiej skonsultuj się z fizjoterapeutą.

 

Jak wzmocnić stawy kolanowe?

Do utrzymania zdrowia stawów niezbędny jest kolagen, który jest elementem budulcowym chrząstki stawowej, ścięgien i więzadeł. Reguluje ich elastyczność, ponadto wspiera produkcję mazi stawowej. Wraz z wiekiem efektywność produkcji kolagenu przez organizm spada, a jest on niezbędny do bezbolesnego funkcjonowania, dlatego warto przyjmować go w postaci suplementów.

4Flex to suplement diety zawierający łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel®, występujący w formie saszetek z proszkiem. Białko w postaci peptydów wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej oraz pomaga utrzymać zdrowe kości. Produkt zawiera też witaminę C, która usprawnia produkcję kolagenu celem zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Kolagen na stawy 4Flex mogą stosować wyłącznie osoby dorosłe. Składniki suplementu wspomagają funkcjonowanie stawów, kości i mięśni.

Osoby aktywne fizycznie i zawodowo uprawiające sport powinny sięgnąć po 4Flex Sport, stanowiący połączenie kolagenu Fortigel® oraz L-karnityny. Zhydrolizowana postać cząsteczki Fortigel ma optymalną wielkość, dzięki czemu jest łatwo wchłaniana. Suplement pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz masy mięśniowej.

Warto jednak pamiętać, że produkty z kolagenem nie wyleczą problemów z kolanami. W razie przewlekłego bólu trzeba zgłosić się do lekarza i rozpocząć specjalistyczne leczenie.