Legionowo: Rok inwestycji i optymalizacji zasobów

Komentowanie wyłączone
PWK Roboty

Rok 2021 był dla Przedsiębiorstwa Wodociągowo Kanalizacyjnego „Legionowo” wyjątkowo pracowity. Miejska spółka intensywnie inwestowała w nowe odcinki sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz remontowała istniejącą infrastrukturę. Spółka przygotowuje się także na poszerzenie oferty oraz optymalizuje rosnące koszty energii elektrycznej. 

 

Jednym z najważniejszych zadań w dobie pandemii jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do bezpiecznej wody z wodociągów. Zdecydowano, że w pierwszej kolejności nowe wodociągi powstaną w dzielnicach, w których w ostatnim czasie najbardziej spadł poziom wód gruntowych oraz w tych, które nie posiadały dostępu do miejskiej sieci. W wielu przypadkach istniało tu realne zagrożenie, że mieszkańcy musieliby wkrótce pogłębiać swoje ujęcia, lub w skrajnych przypadkach zostaliby w ogóle bez dostępu do wody. W ten sposób na III Parceli powstało łącznie 2,3 km sieci wodociągowej. Inwestycje objęły ulicę Brzozową na odcinku od istniejącej sieci na wysokości nieruchomości nr 4 do skrzyżowania z ul. Topolową, oraz w ul. Topolowej – na odc. od skrzyżowania z ul. Brzozową do istniejącej sieci w Al. Legionów, budowę sieci wodociągowej w ul. Dębowej od Topolowej do Klonowej a dalej w Klonowej do granicy gminy. Kolejny odcinek powstał w ul. Topolowej na odcinku od Brzozowej do Dębowej. Pozostałe odcinki sieci wybudowane zostały w ul. Jaśminowej, Gajowej, Asnyka Kolejowej, Wierzbowej, Bukowej a także w odcinkach Narutowicza, Lisa Kuli oraz Leszczynowej.

 

[reklama

 

Nowe wodociągi powstały także w centrum miasta. – W centralnych rejonach miasta to jest na Osiedlu Sobieskiego oraz na Osiedlu Piaski wymieniliśmy większość sieci wodociągowej z uwagi na jej techniczne zużycie. Wymieniliśmy również armaturę oraz zwiększyliśmy dodatkowo bezpieczeństwo dostaw wody poprzez połączenie sieci w układy pierścieniowe. – mówi Grzegorz Gruczek, Prezes Zarządu PWK Legionowo. Roboty prowadzone były również w ulicy Królowej Jadwigi na odcinku ponad 600 metrów a także w ul. 3-go Maja na odcinku od ul. Kopernika do ul. Jagiellońskiej. Dyrektor techniczny wyjaśnia dlaczego zdecydowano się na prowadzenie robót w technologii bezwykopowej.

 

 

Spółce zależało, aby generować jak najmniej utrudnień dla mieszkańców a także aby jak najmniej uszkodzić, a potem odtwarzać, gminą infrastrukturę taką jak drogi, czy chodniki. – Technika prac związana z budową nowych sieci jak i z wymianą starych to wyłącznie technologie bezwykopowe, które sprowadzają się do wykonywania pojedynczych komór startowych i odbiorczych umożliwiających układanie/przeciskanie przewodów pod ziemią. Przede wszystkim zależało nam, aby jak najmniej utrudniać życie mieszkańcom. Wykorzystanie technologii bezwykopowej nie powoduje także uszkodzenia miejskiej infrastruktury. – mówi Grzegorz Gruczek, Prezes Zarządu PWK Legionowo.

 

Jeszcze budują

Niedawno rozpoczęto także roboty, które zostaną dokończone w przyszłym roku. Aktualnie wodociągi powstają jeszcze w pasie ul. Szarych Szeregów, Suwalnej i Grzybowej, ul. Bolesława Chrobrego na odcinku od ul. Sobieskiego do ul. Czarnieckiego, w ul. Piotra Skargi – od ul. Sobieskiego do ul. Czarnieckiego. Sieć kanalizacji sanitarnej powstaje natomiast w ul. Jagiellońskiej na odcinku od ul. Barskiej do ronda im. marsz. Józefa Piłsudskiego.

 

Filtry ze złożem węglowym

W tym roku procesom remontowym i modernizacji został poddany system układów wentylacyjnych w Przepompowni „Centralnej”. Inwestycja poprawi komfort życia okolicznych mieszkańców. – Biofiltry zawierają bowiem wkład organiczny, jakim są mieszanki kory, która dodatkowo, aby zachować ich skuteczność, musi być zraszana zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Ta skuteczność jest niestety mniejsza od filtrów węglowych a zmienność parametrów pracy biofiltrów prowadzi do zwiększonej wyczuwalności przykrych zapachów. – tłumaczy dyrektor techniczny PWK Legionowo.

 

 

Optymalizacja i oszczędność

Poza inwestycjami typowymi dla działalności przedsiębiorstwa równolegle prowadzone są prace na zapleczu działalności przedsiębiorstwa. Na terenie punktu zlewnego „Łajski” przy ul. Sikorskiego w Legionowie powstaje garaż z częścią socjalną. – Będzie to miejsce stacjonowania dużych jednostek sprzętowo-transportowych tj. wozów asenizacyjnych, samochodów WUKO oraz koparek. Ciężki sprzęt będzie więc lokalizowany w obrębie „punktu zlewnego”, co będzie wygodne ze względów operacyjnych. Auta po zakończonej pracy nie będą musiały zaliczać pustych przebiegów na bazę w centrum Legionowa – analizują pracownicy PWK. – Ta inwestycja pozwoli nam także rozbudowywać naszą bazę sprzętowo-transportową. Dzięki temu poziom usług i szybkość ich świadczenia będą jeszcze lepsze niż w tej chwili – dodają.

Z kolei w związku ze stale rosnącymi kosztami energii elektrycznej PWK Legionowo zdecydowało się na wybudowanie instalacji fotowoltaicznej. Na terenie Spółki przy ul. Kościuszki w Legionowie na dachu garażo-wiaty zamontowany został zestaw paneli o łącznej mocy 50 kWp. Instalacja w znacznym stopniu pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne przedsiębiorstwa w bazie przy ul. Kościuszki.

/ad/