IKE czy IKZE – porównanie rozwiązań

Oszczędzanie na emeryturę jest zwykłą czynnością, którą podejmuje każdy, kto tylko chce mieć więcej pieniędzy po zaprzestaniu aktywności zawodowej i uzyskaniu statusu emeryta. IKE i IKZE należą do najlepszych sposobów zapewnienia siebie wyższych dochodów na emeryturze. Przedstawimy istotę tych dwóch systemów.

 

IKE – podstawowe informacje

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) jest jednym ze składników trzeciego filaru systemu emerytalnego w Polsce. O IKE można myśleć jako produkcie finansowym, który jest stałym elementem organizacji oszczędzania i emerytur (zgodnie z ustawą). Przystąpienie do IKE nie wyklucza w żadnym przypadku uprawiania innych form oszczędzania na emeryturę. Nasze konto emerytalne prowadzi wybrany przez nas podmiot. W IKE mamy wielką swobodę wyboru metod i strategii oszczędzania. Obowiązuje jednak limit wpłat do IKE, który wynosi dokładnie tyle, ile przeciętne wynagrodzenie w skali kraju pomnożone przez 3. Jednak to oszczędzający decyduje o wysokości zasilenia konta IKE i jest to zupełnie niezależne od jego wynagrodzenia. IKE jest systemem dobrowolnym, a oszczędzanie w nim możemy rozpocząć już bardzo wcześnie, bo uprawnia nas do tego już wiek 16 lat i posiadanie umowy o pracę. Ponadto środki w IKE są traktowane jako wkład własny, gdy zechcemy pobrać kredyt.

IKZE – charakterystyka

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) pod pewnymi względami bardzo przypomina IKE, ale ma również własną charakterystykę. Jedną z podstawowych informacji o IKZE jest ta, że wpłaty na to konto możemy odliczyć od podstawy opodatkowania (podatek PIT). Wpłat możemy dokonywać w wybranym przez nas momencie. Będąc w systemie IKZE unikamy także tzw. “podatku Belki”. Konto tego typu może prowadzić tylko jedna osoba, zatem niemożliwe jest współdzielenie IKZE np. przez małżonków. Przystąpienie do programu IKZE nie wyklucza żadnej innej możliwości oszczędzania na emeryturę. Właściwie nie sposób podać jakichś zobowiązań po naszej stronie, kiedy mamy konto IKZE – system zakłada zasadę dobrowolności.

IKE i IKZE – różnice

Zarówno IKE i IKZE są częścią tego samego systemu emerytalnego i wykazują wiele podobieństw, są też jednak różnice. Z obu kont możemy korzystać jednocześnie. Jedną z różnic jest limit wpłat, który jest wyższy dla IKE. IKZE jednakże jest odliczane od podatku (IKE tego nie przewiduje). Różnice występują także w jednej z kwestii kluczowych, czyli wypłat. Zasadniczo warunkiem uzyskania środków z IKE jest ukończenie 60 roku życia, w IKZE czekamy na wypłatę do 65 roku życia. Ponadto IKE umożliwia wypłaty środków częściowe, zaś w IKZE możemy wypłacić nasz zgromadzony kapitał tylko w całości.

Jak założyć konto IKE i IKZE?

Gdzie można założyć konta IKE lub/i IKZE? Z powodzeniem mogą to Państwo zrobić tutaj – kliknięcie odeśle Państwa na oficjalną stronę jednego z największych ubezpieczycieli na rynku, MetLife, firmy, która obecnie oferuje specjalne i wyjątkowo korzystne warunki dla kont IKE i IKZE.

W ten sposób otrzymujemy gwarancję, że nasz dochód na emeryturze będzie znacząco większy. Bez względu na ZUS i OFE – będziemy otrzymywali często o wiele więcej pieniędzy, gdy przejdziemy na emeryturę.

Podsumowanie

Wskazana oferta MetLife wyróżnia się na rynku in plus, ale najważniejsze jest to, aby zacząć oszczędzać na emeryturę jak najszybciej. Wtedy zgromadzimy odpowiedni kapitał. W dobrych programach emerytalnych wiemy na czym stoimy, nasze zyski są pewne, korzystamy z ulg podatkowych, nie jesteśmy skrępowani niepotrzebnymi zapisami w umowach, a także otrzymujemy wiele dodatkowych usług, z których seniorzy korzystają chętnie i ku korzyści własnej i najbliższych.