W środę (29 grudnia) do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowelizacji Prawa wodnego autorstwa Ministerstwo Infrastruktury. Nowelizacja zakłada, że za utrudnianie lub udaremnianie władzom gminnym kontroli, czy mamy podpisaną umowę na wywóz szamba z nieruchomości, będzie grozić kara grzywny.
Resort infrastruktury przygotował nowelizację Prawa wodnego, która wyposaży gminy w narzędzia prawne, które zapobiegać będą nieprawidłowemu pozbywaniu się przez mieszkańców nieczystości ciekłych oraz będą dyscyplinować właścicieli nieruchomości do zawierania umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych. Zgodnie z projektem osoba, która będzie utrudniać lub udaremniać przeprowadzenie kontroli będzie podlegać karze grzywny. W środę (29 grudnia) projekt ustawy został złożony do Rządowego Centrum Legislacji
Przygotowana ustawa ma w głównej mierze odpowiadać na wątpliwości Komisji Europejskiej w tym wszczęte postępowania dotyczące niezgodności polskich przepisów z unijnymi ws. oczyszczania ścieków komunalnych.
Zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli do obecnych przepisów
W uzasadnieniu projektu ustawy podano również, że nowe przepisy mają dodatkowo odpowiadać na zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli ws. gospodarowania nieczystościami ciekłymi w gminach, a które są gromadzone w zbiornikach bezodpływowych. W jednym z wniosków pokontrolnych NIK wskazała, że gminy powinny mieć narzędzia prawne, które zapobiegać będą nieprawidłowemu pozbywaniu się przez mieszkańców nieczystości ciekłych oraz będą dyscyplinować właścicieli nieruchomości do zawierania umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych
– W celu realizacji tego wniosku przewiduje się wzmocnienie narzędzi prawnych dla gminy poprzez wprowadzenie przepisów karnych za utrudnianie lub udaremnianie przeprowadzenia kontroli, o której mowa w art. 6 ust. 5a, obejmującej m.in. kontrolę dowodów uiszczania opłat za usługi w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości m.in. nieczystości ciekłych. – czytamy w uzasadnieniu projektu noweli Prawa wodnego.
Zgodnie z projektem ustawy osoba, która będzie utrudniać lub udaremniać przeprowadzenie kontroli będzie podlegać karze grzywny.