Wiele osób rozgranicza miłość i przyjaźń, wychodząc z założenia, że to dwa odrębne uczucia. Oczywiście między przyjaźnią a miłością romantyczną nie można postawić znaku równości, jednak czy zakochani nie powinni się ze sobą przyjaźnić? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.
Przyjaźń w związku – dlaczego jest ważna?
Na miano przyjaciela trzeba zapracować. Możemy mieć ogrom znajomych, kolegów i koleżanek, jednak, do określenia kogoś przyjacielem zazwyczaj podchodzimy z ostrożnością. Nic w tym dziwnego – przyjaciel to osoba, przy której czujemy się swobodnie, nie kreujemy się na kogoś, kim nie jesteśmy, bo przyjaciel “bierze nas” takimi, jakimi jesteśmy – zarówno z zaletami, jak i wadami, jesteśmy w pełni szczerzy i zawsze możemy na sobie polegać. Brzmi pięknie, prawda? Dlaczego zatem kochanek i druga połówka nie może być przede wszystkim naszym przyjacielem? Otóż może, a nawet powinien! Udowodniono, że wiele związków jest rezultatem długoletniej przyjaźni, co więcej, badania potwierdzają, że pary, które w swojej połówce widzą przyjaciela, są szczęśliwsze, realizują się i rozwijają swoje pasje bardziej, niż ma to miejsce w przypadku par, których łączy “wyłącznie” miłość i pożądanie.
Przyjaźń w związku – jak wpływa na relację?
Jakie korzyści niesie ze sobą przyjaźnienie się z ukochanym lub ukochaną?
- Jesteście w 100% sobą – w związkach, zwłaszcza na początku, próbujemy być idealni. Objawia się to tym, że nakładamy maski, kontrolujemy każdy swój ruch i układamy w głowie każde zdanie, aby wypaść jak najlepiej. W przyjaźni nie ma miejsca na kreowanie siebie, wartość takiej relacji polega na otwartości i szczerości – zaczynając relację z mężczyzną lub kobietą od przyjaźni będziecie mogli zbudować wspaniały związek, w którym nie ma miejsca na udawanie
- Umiecie się świetnie komunikować – zarówno w chwilach ogromnego szczęścia, jak i sytuacjach kryzysowych, zazwyczaj to przyjaciel jest pierwszą osobą, z którą się kontaktujemy. Polegamy na sobie w każdej sytuacji, bez względu na okoliczności. Kiedy trzeba, pocieszamy się, innym razem nie szczędzimy słów konstruktywnej krytyki. W przyjaźni nie ma tematów tabu a rozmowa jest podstawą relacji – podobnie powinno to wyglądać w związku. Zazwyczaj przyjaźń rozpoczyna się od długich rozmów, przegadanych nocy i niekończących się tematów – czy to nie piękna podstawa do nawiązania bliższej, romantycznej relacji?
- Jasno określacie swoje potrzeby i obawy – skoro w przyjaźni nie ma tematów tabu, a szczerość i otwartość na wzajemne potrzeby to podstawa, przyjaźniąc się z partnerką, czy partnerem, możemy tylko zyskać. Zarówno jeśli chodzi o sferę emocjonalną, jak i seksualną. W typowych związkach często temat seksu i jasnego wyrażania własnych fantazji, czy potrzeb jest przyczyną zakłopotania. Przyjaźniąc się z ukochaną osobą nie będziecie czuli skrępowania mówiąc o tym, że chcecie spróbować czegoś nowego, testując np. smycz BDSM, uprząż BDSM, kulki analne, czy zabawy w typie role playing
- Dajecie sobie przestrzeń – z pewnością niejednokrotnie słyszeliście o relacjach, a może sami byliście w podobnych związkach, gdzie jedna strona rezygnuje z własnych marzeń, aspiracji, a często i z siebie na rzecz drugiej osoby. W przyjaźni nie ma miejsca na tego typu kwestie – przyjaciele wzajemnie się motywują i wspierają w działaniach, z radością obserwując wzajemny rozwój!
Jak widać połączenie przyjaźni i miłości niesie ze sobą ogrom zalet. Jeśli zatem jesteście na początku relacji, zadbajcie o to, aby pielęgnować nie tylko zradzające się w Was romantyczne uczucie, ale i dbać o przyjaźń, która stanowi solidny fundament udanego, rozwijającego związku.