Miliony na ścieżki rowerowe i parkingi w powiecie legionowskim

IMG_2784

Niestety mimo decydowania o ogromnych kwotach, sala świeciła pustkami (fot. GP/ms)

Wszystkim gminom powiatu legionowskiego, poza Serockiem, przypadnie  w udziale cząstka z ponad 165 mln euro na realizację inwestycji wspierających rozwój gospodarczy, transportu niskoemisyjnego i usług elektronicznych.

15 lipca w legionowskiej „Melodii” odbyła się prezentacja strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF).

Chcąc pozyskać miliony unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (RPOWM), w ramach ZIT, Warszawa jeszcze na początku br. podpisała z ościennymi gminami porozumienie o współpracy. W ten sposób powstał WOF. Partnerami stolicy zostały gminy o odpowiednio wysokim dochodzie na jednego mieszkańca, współpracujące z nią wcześniej w zakresie tzw. wspólnego biletu bądź te, z których dojazd autem do stołecznej metropolii średnio zajmował nie więcej jak 45 minut. Spełniając 2 z 3 powyższych kryteriów, aż 40 gmin z 10 podwarszawskich powiatów, w tym gminy Legionowo, Jabłonna, Nieporęt i Wieliszew z powiatu legionowskiego, opracowało wspólną strategię rozwoju wraz z priorytetami inwestycyjnymi na najbliższych 7 lat.

Trasy rowerowe i parkingi

Blisko 84 mln euro z zagwarantowanej dla WOF z ponad 165 mln euro unijnej puli, najprawdopodobniej pochłonie budowa 200 km nowych ścieżek rowerowych (50,5 mln euro) i kilkudziesięciu parkingów przesiadkowych tzw. „parkuj i jedź” (33,1 mln euro). Tak przynajmniej wynika ze wstępnej „Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+”. Według Pauliny Nowickiej ze stołecznego ratusza, swój udział w projekcie tworzenia nowych tras rowerowych na terenie obszaru metropolitalnego zadeklarowały wszystkie gminy należące do WOF, zaś w projekcie budowy parkinigów przesiadkowych, zdecydowana większość z nich. W Legionowie mogą powstać nawet 3 parkingi przy stacjach kolejowych PKP Legionowo Przystanek, PKP Legionowo Piaski i PKP Legionowo.

Inkubatory przedsiębiorczości wsparte e-usługami

Resztę unijnych milionów, samorządy zrzeszone w WOF przeznaczą na inne zadania. W planach jest m. in. uzbrojenie wybranych terenów inwestycyjnych we wszystkie media, zwłaszcza zaś w internet, promocja gospodarcza metropolii warszawskiej, stworzenie sieci inkubatorów lokalnej przedsiębiorczości oraz wsparcie finansowe dla nowo otwierających się firm. Przewidziano też środki na rozwój elektronicznych usług publicznych, czyli tzw. e-usług w urzędach oraz w placówkach edukacyjnych, kulturalnych i w ośrodkach służby zdrowia.  W ramach tzw. e-usług powstaną zaś m. in. e-archiwum, dające dostęp do baz publicznych informacji archiwalnych w urzędach, e-opieka, wyposażająca osoby niepełnosprawne np. w przyciski SOS, telefony komórkowe i czytniki parametrów życiowych, gwarantujące łatwiejszy kontakt z centrum zarządzania, e-rekrutacja, rekrutująca uczniów do szkół i przedszkoli oraz zapewniająca wspólne zarządzanie zasobami bibliotecznym e-biblioteka.

Konsultacje kluczowych inwestycji

Przedstawiona legionowianom wstępna „Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+” jest obecnie konsultowana z mieszkańcami samorządów wchodzących w skład WOF m. in. podczas lipcowego cyklu 8 spotkań w gminach oraz za pośrednictwem formularza, dostępnego na stronie internetowej www.omw.um.warszawa.pl.

Dopiero aprobata dla tak opracowanej strategii, zarówno ze strony stołecznego Urzędu Marszałkowskiego, jak i ze strony resortu infrastruktury i rozwoju, umożliwi pojedynczym gminom zgłaszanie własnych projektów i priorytetów inwestycyjnych. Docelowo, lokalne inwestycje tego typu mogą być sfinansowane ze środków unijnych nawet w 80 proc. Brakujące 20 proc. kosztów pokrywane zaś będą z samorządowych budżetów.