Przy wyborze projektu domu należy pamiętać, że każdy inwestor, który uzyskał pozwolenie w 2021 roku i później zobowiązany jest do przestrzegania standardu energetycznego WT2021. Co to oznacza? Jakie projekty spełniają ten warunek? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule, który przedstawia 5 eleganckich projektów domu zgodnych ze standardem WT2021.
Czym jest standard energetyczny WT2021?
Standard energetyczny WT2021 to warunki techniczne, które musi spełniać każdy nowo budowany dom, którego pozwolenie na budowę zostało wydane nie wcześniej niż 1 stycznia 2021, a także wszystkie budynki, które są modernizowane lub rozbudowywane. Co określają te przepisy? Norma WT 2021 odnosi się przede wszystkim do energooszczędności, ponieważ określa, że zapotrzebowanie domu na energię (Ep) nie może przekraczać 70 kWh/(m²/rok). Oprócz tego przepisy odnoszą się również do maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła, która wynosi 0,2 W/(m²·K) w przypadku ścian. Norma reguluje tę wartość również dla podłóg – 0,3 W/(m²·K), okien – 0,9 W/(m²·K) przy zwykłych i 1,1 W/(m²·K) przy połaciowych, dachu – 0,15 W/(m²·K), a także drzwi zewnętrznych i bram garażowych – 1,3 W/(m²·K).
5 eleganckich projektów domów zgodnych ze standardem WT2021
Obowiązywanie standardu energetycznego WT2021 sprawiło, że energooszczędność stała się jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze projektu domu. Poniżej znajduje się 5 przykładowych projektów, które są zgodne z wyśrubowanymi normami:
– Bagatela, czyli dom parterowy, którego powierzchnia użytkowa wynosi 86,30m². Jest to nowoczesny, energooszczędny budynek, w którym mieszczą się 2 sypialnie, a także garaż jednostanowiskowy. Jego architektura pozwala na właściwie nieograniczone wzbogacanie wyposażenia oraz montaż nowoczesnych systemów. Przykładowo na strychu można ulokować urządzenia do wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a połacie dachowe wykorzystać do zainstalowania kolektorów słonecznych;
– Alabaster 5, który jest z kolei domem z poddaszem użytkowym, a jego powierzchnia użytkowa wynosi 132,08m². Projekt obejmuje przestronny salon z otwartą kuchnią oraz 4 sypialnie. Nie zabrakło w nim również miejsca na jednostanowiskowy garaż, nad którym zaprojektowany został obszerny strych. Odpowiednie usytuowanie względem stron świata, a także charakterystyczna zwarta bryła pozwala klasyfikować ten dom jako energooszczędny;
– Antares T, czyli dom parterowy, którego powierzchnia użytkowa to 138,65m². Jest to komfortowy dom, obejmujący przestronny salon oraz 3 sypialnie. Jego funkcjonalność podnosi dwustanowiskowy garaż, który mieści się w zwartej bryle budynku;
– Astra, czyli przykład piętrowego domu, który spełnia wszystkie normy dotyczące energooszczędności. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 114,02m² i znajduje się na niej salon z aneksem kuchennym, który jest zlokalizowany na parterze oraz 4 sypialnie znajdujące się na piętrze. W budynku mieści się także garaż na jedno auto, który nie wystaje poza jego obrys. Dom posiada energooszczędną izolację cieplną, a projekt przewiduje również wentylację mechaniczną z rekuperacją;
– Czajka, czyli dom z poddaszem użytkowym, którego powierzchnia zabudowy wynosi 67,44m², co sprawia, że można go budować bez pozwolenia na budowę. Powierzchnia użytkowa to natomiast 76,22m² i mieści się na niej salon z aneksem kuchennym oraz 4 sypialnie. Zaletą jest z pewnością również fakt, że można go wybudować na wąskiej działce o minimalnej szerokości 17,5m.
Wyszczególnione wyżej przykłady to oczywiście nie jedyne projekty spełniające wymogi standardu WT2021. Więcej można znaleźć na stronie DomoweKlimaty.pl.
Budowa domu bez pozwolenia
Jak wspomniano przy okazji projektu Czajka, domy o powierzchni zabudowy do 70m² można budować obecnie bez pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że przepisy określają również dodatkowe wymagania, które musi spełnić inwestor. Przede wszystkim musi dysponować działką budowlaną o powierzchni minimalnej 500m². Sam budynek musi natomiast spełniać indywidualne potrzeby mieszkaniowe, co oznacza, że nie może być budowany z myślą o wynajmie. Dodatkowo taki budynek może być maksymalnie dwukondygnacyjny. Projekty spełniające te wymagania znajdują się na DomoweKlimaty.pl.
Podsumowując należy stwierdzić, że standard WT2021 to wyśrubowane normy w zakresie energooszczędności, które mają na celu jednak ochronę środowiska oraz redukcję kosztów eksploatacji budynków. W związku z tym inwestycja w energooszczędne rozwiązania jak najbardziej ma sens.