W czwartek (20 stycznia) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że resort przez niego kierowany pracuje właśnie nad uruchomieniem od 1 września 2023 roku nowego przedmiotu. Dotychczasowe “Podstawy Przedsiębiorczości” mają zostać zastąpione “Biznesem i Zarządzaniem”.
W czwartek Przemysław Czarnek brał udział w spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach, które odbyło się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Na konferencji prasowej szef resortu edukacji przekazał, że na początku roku szkolnego 2023/2024 MEiN planuje start nowego przedmiotu.
– Dziś jest tak, że w polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało. – poinformował Przemysław Czarnek.
Dodatkowo minister przyznał, że postępem jest fakt, że podstawy nauczania ekonomii weszły do programu nauczania. – Rzeczywiście służą naszym uczniom, naszej młodzieży i przygotowują do życia dorosłego, do podejmowania decyzji finansowych, do skutecznego zarządzania gospodarstwem domowym, ale także firmami, które zakładają. – mówił.
Szef MEiN wyraził zdanie, że nadal za mało jest w polskich szkołach praktycznych aspektów przedsiębiorczości biznesu i zarządzania. Z tego powodu została podjęta w ministerstwie decyzja, żeby od 1 września 2023 roku dotychczasowe “Podstawy Przedsiębiorczości” zostały zastąpione nowym przedmiotem pn. “Biznes i Zarządzanie”.
Nowy przedmiot przekona młodych ludzi do zakładania własnych firm i działalności gospodarczej?
Według ministra nowy przedmiot będzie zawierał wszystko co młodemu człowiekowi będzie potrzebne do poznania świata finansów i zarządzania. Ma to pozwolić młodym ludziom już bardzo wcześnie podejmować racjonalne i rozsądne decyzje związane z finansami.
Dodatkowo przedmiot ma zachęcać młodych ludzi do tego, że warto zakładać własną działalność gospodarczą. – Są osoby, są przedsiębiorstwa w Polsce, jest ich ogromnie wiele, którzy rzeczywiście decydują o rozwoju naszego kraju. I dobrze, żeby młodzi ludzie byli przekonani co do tego, że oni też mogą decydować o rozwoju kraju w niedalekiej przyszłości. – mówił minister.
Zdaniem Przemysława Czarnka nieduże skłonności do przedsiębiorczości u młodych ludzi zmieniły się na przestrzeni czasu ale nadal potrzebny jest rozwój w tym kierunku. – Chcemy przyspieszyć. Potrzebujemy menedżerów, potrzebujemy ludzi odważnych, którzy będą świadomi tego, jak zarządzać, co to jest biznes, ale będą też umieli radzić sobie w swoim gospodarstwie domowym, w podejmowaniu decyzji finansowych, ale też będą potrafili rozliczać się z podatków. – przekazał minister.