Niższy VAT na paliwo. Na jakie obniżki mogą liczyć kierowcy?

stacja paliw sobieskiego legionowo

fot. arch. GP

Dzisiaj (1 lutego) weszła w życie rządowa “Tarcza antyinflacyjna 2.0”. Zgodnie z zapowiedziami rządu do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte stawką 5 proc. Według zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego na duże spadki cen sięgające kilkudziesięciu groszy na litrze paliwa mogą liczyć również kierowcy na stacjach paliw. Poniżej przedstawiamy wyliczenia ekspertów o ile mogą spaść ceny poszczególnych paliw.

 

 

Przypomnijmy, że ustawa, która jest elementem “Tarczy antyinflacyjnej 2.0” trafiła w ubiegłym tygodniu na biurko prezydenta. Andrzej Duda zdecydował się podpisać tzw. „Tarczę antyinflacyjną 2.0” i treść ustawy została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Obniżone stawki podatku od towarów i usług obowiązują od 1 lutego do 31 lipca 2022r.

 

 

Przyjęta ustawa przewiduje, że do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte stawką 5 proc. Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze jak: mięso i ryby oraz przetwory z nich wytwarzane, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich produkowane, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

O ile mogą spaść ceny paliw na stacjach?

Przed weekendem średnie ceny paliw wg specjalistów z BM Reflex wynosiły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,87 zł/l, bezołowiowej 98 – 6,14 zł/l, dla oleju napędowego – 5,93 zł/l i autogazu – 3,10 zł/l. Tym samym ceny benzyny i oleju napędowego rosły o 8-9 gr/l w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Sytuacja z wysokimi cenami paliw w Polsce ma się ma się jednak zmienić od dzisiaj (1 lutego). Po wprowadzeniu “Tarczy antyinflacyjnej 2.0” według BM Reflex przyniesie ona obniżki rzędu około 70 gr/l benzyny i diesla oraz około 35 gr/l autogazu. Za benzynę Pb95 zapłacimy wówczas około 5,25 zł, za ON około 5,30 zł/l, a za litr autogazu około 2,75 zł.

Niestety eksperci z BM Reflex przestrzegają przed nadmiernym optymizmem i przywiązywaniem się do niższych cen na stacjach paliw. – Musimy jednak pamiętać, nie wszystkie podwyżki cen z rynku hurtowego zostały przełożone na detal, stąd obniżone 1 lutego ceny paliw na stacjach, nie muszą pozostać na długo.