W związku z wojną rosyjsko-ukraińską na terenie Ukrainy oraz napływem uchodźców do Polski władze Warszawy zdecydowały o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy Warszawskim Transportem Publicznym (WTP). Podobną decyzję podjęły również władze przewoźników kolejowych takich jak PKP Intercity i Koleje Mazowieckie.
– Od dziś obywatele Ukrainy mogą podróżować pociągami Kolei Mazowieckich całkowicie bezpłatnie. Taką decyzję podjął zarząd Spółki Samorządu Województwa, czyli Kolei Mazowieckich. Jest to decyzja jedyna możliwa w tej sytuacji, kiedy tak wiele osób, przyjaciół z Ukrainy potrzebuje naszej pomocy, wsparcia i schronienia. – przekazała w sobotę (26 lutego) Rzeczniczka Prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska. Darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy będą możliwe na podstawie dokumentu tożsamości (dowodu, paszportu lub innego dokumentu).
Wcześniej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej. Informacja na ten temat widnieje na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego. – Decyzją Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego osoby legitymujące się ukraińskim dokumentem tożsamości mogą podróżować komunikacja miejską WTP za darmo. – czytamy.
O wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla Ukraińców poinformowała również spółka PKP Intercity – Od 26 lutego br. obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii. – przekazał przewoźnik w komunikacie. Darmowe przejazdy dla Ukraińców będą obowiązywały przez najbliższe cztery tygodnie.
Po tym, jak Rosja w czwartek, 24 lutego, nad ranem zaatakowała Ukrainę, w Polsce decyzją MSWiA służby zaczęły realizować plan pomocy dla uchodźców. Uruchomiono m.in. specjalne punkty recepcyjne przy granicy polsko-ukraińskiej. Osoby przekraczające tę granicę zwolniono z obowiązku kwarantanny i posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy są również obywatele naszego kraju, którzy przyjmują pod własne dachy naszych sąsiadów z regionów objętych wojną oraz przekazują potrzebną pomoc rzeczową i pieniężną.
Według danych Straży Granicznej z niedzieli (27 lutego) od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 150 tys. osób.