Po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, która nastąpiła w czwartek (24 lutego) Polska spodziewała się fali uchodźców, którzy dla ratowania własnego życia i swoich najbliższych będą szukać schronienia przez spadającymi rosyjskimi pociskami i rakietami właśnie w naszym kraju. W całej Polsce przez ostatni weekend trwa szykowanie miejsc, w których przyjmowani są uchodźcy.W całym kraju organizowane są specjalne zbiórki potrzebnych rzeczy, samorządu organizują noclegi w budynklach publicznych i organizują mieszkaćów.
Polacy stanęli na wysokości zadania mobilizując się w organizacji pomocy dla naszych zaatakowanych sąsiadów ze wschodu. Zarówno na szczeblu rządowym jak i samorządowym pomoc jest bardzo szybko organizowana a dziesiątki tysiące osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjskimi rakietami i pociskami są już bezpieczne na terytorium Polski. Według danych Straży Granicznej z niedzieli (27 lutego) od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 200 tys. osób. Według obliczeń ekspertów, jeżeli konflikt zbrojny potrwa dłużej z Ukrainy może uciec nawet 5 mln osób, z czego większość będzie szukać schronienia w Polsce.
Potrzebna jest ogromna pomoc dla tych kobiet, przeważnie młodych matek z małymi dziećmi, które z dnia na dzień musiały porzucić wszystko i tylko z paroma walizkami i dziećmi na rękach stawiły się na granicy polsko-ukraińskiej. Najbardziej potrzebna jest takim osobom pomoc w postaci bezpiecznego schronienia, gdzie będą mogły spokojnie się przespać, zjeść i wziąć prysznic.
Na wysokości zadania stają również samorządy, które już od piątku zaczęły prowadzić zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. W salach i halach sportowych organizowane są miejsca, gdzie już są przyjmowani pierwsi uchodźcy.
Już w piątek (25 lutego) redakcja Gazety Powiatowej informowała o działaniach samorządów z terenu powiatu legionowskiego w sprawie organizacji zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy takich jak żywność, ubrania, koce, opatrunki itd. (Więcej pisaliśmy TUTAJ). Okazuje się również, że przez weekend do powiatu legionowskiego trafiły już pierwszy osoby z Ukrainy, które uciekły z terenów objętych wojną.
Legionowo
Przez cały miniony weekend mieszkańcy Legionowa bardzo tłumnie przynosili potrzebne artykuły, które zostaną przekazane uchodźcom. Jak informuje Urząd Miasta w Legionowie do tej pory przyjęto ok. 25 osób. Mieszkańcy i instytucje zaoferowały do tej pory możliwość pobytu dla około 300 osób. Legionowianie przynoszą dary na zbiórkę, a lista wolontariuszy też stale rośnie. Obecnie m.in. w budynku, gdzie mieści się Scena 210 przebywa 14 osób.
- Pomoc lokalowa
Legionowo dysponuje około 300 miejscami noclegowymi (u osób prywatnych, ale też w instytucjach). Koordynatorem akcji rozlokowania osób potrzebujących schronienia jest Justyna Borawska Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej nr tel. 518 970 430 / tel. 22 766 40 83. Wszystkie osoby z Legionowa pomagające Ukraińcom, potrzebujące skorzystać z tej bazy lokalowej, proszone są o kontakt z panią Justyną Borawską. Osoby, które chcą użyczyć swoje mieszkanie lub pokój dla uchodźców proszone są o wysyłanie SMS z informacją, o tym w jakim zakresie możecie mogą tę pomoc udzielić (np. pokój 2 osoby). Urząd Miasta Legionowo zapewnia, że w ramach możliwości będzie się starać pomóc każdemu potrzebującemu.
Ci, którzy mają już zakwaterowanych obywateli Ukrainy ratusz zaprasza, po potrzebne im rzeczy (ubrania, jedzenie, środki czystości).
- Zbiórka dla uchodźców
Od soboty (26.02.2022) w ratuszu prowadzona jest zbiórka darów. Będzie ona kontynuowana codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00 do odwołania. Od wtorku (1 marca) ruszają zbiórki w Arenie, Poczytalni i siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. W każdym miejscu zbiórka prowadzona jest w innych godzinach. Zbiórka ta jest prowadzona we współpracy z PCK.
– IŁ Capital Arena Legionowo, ul. Chrobrego 50B (od 8:00 do 18:00)
– Poczytalnia, ul Kościuszki 8A (pierwsze piętro w godzinach pracy biblioteki)
– Siedziba OSP, ul. Mickiewicza 11 (od 10:00 do 18:00)
Co jest obecnie najbardziej potrzebne?
Produkty nowe lub nienoszące śladów użytkowania takie jak:
- koce,
- śpiwory,
- ręczniki,
- pościel,
- produkty higieniczne,
- środki czystości i higieny osobistej,
- środki opatrunkowe,
- pieluchy,
- środki bakteriobójcze itp.
- żywność o przedłużonym terminie ważności
- nowe ubrania
Zbiórka finansowa PCK
Zbiórkę pieniężną prowadzi m.in. PCK. Środki można wpłacać na numer konta 16 1160 2202 0000 0002 771 3060 z dopiskiem „Ukraina”.
Wolontariat
Ratusz w Legionowie zaprasza osoby chętne do pomocy do przychodzenia w miejsca zbiórek i pomoc w sortowaniu darów. Ponadto osoby znające język ukraiński proszone są o zgłaszanie swojej chęci pomocy na adres mail: kultura@um.legionowo.pl podając: numer telefonu kontaktowego oraz informacje na temat swojej dostępności.
Bezpłatną pomoc uchodźcom z Ukrainy oferują:
- Notariusz Igor Baranowski – tel. 607 334 166
- Fotograf Legionowo Beata Benedyczak (zdjęcia do dokumentów) – 502 267 855
Na Facebooku utworzona jest specjalna grupa pt. “Legionowo Pomoc Ukrainie”, na której publikowane są najnowsze informacje dotyczące pomocy i zbiórki na rzecz Uchodźców z Ukrainy.
Jabłonna
– Gmina Jabłonna dysponuje halą sportową w Chotomowie, która może zostać przystosowana na cele zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy. Tworzymy KORPUS OCHOTNICZY GMINY JABŁONNA. Wszystkie osoby, które pragną zaangażować się w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy proszę o przesyłanie zgłoszeń na adres wojt@jablonna.pl. Proszę o podanie miejsca zamieszkania i danych kontaktowych– to bardzo ważne dla koordynacji naszych działań. Z góry dziękuję i jesteśmy w kontakcie! Ukraina walczy! – przekazał w piątek (25 lutego) na Facebooku Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski.
W poniedziałek (28 lutego) Wójt Gminy Jabłonna przekazał najnowsze informacje dotyczące liczby osób, które zostały przyjęte przez dotychczas do hali sportowej w Chotomowie jak również o tym co potrzebne jest obecnie i gdzie można przynosić dary rzeczowe. Przez weekend (26-27 lutego) darów od mieszkańców było tak dużo, że do ich składowania potrzebny był drugi magazyn, który został uruchomiony w Jabłonnie.
– Szanowni Państwo, Działamy! Na hali sportowej jest w tym momencie prawie 90 osób, głównie kobiet z dziećmi. Osoby, które zgłosiły swą gotowość do przyjęcia uchodźców swych domach proszę o cierpliwość. Będziemy się z Państwem kontaktować w najbliższych dniach. Wybaczcie – jest mnóstwo spraw – więc dalsze informacje nieco później. Magazyn aprowizacyjny nr 2 w Jabłonnie (Modlińska 105A – budynek z czerwonej cegły przy Kościele w Jabłonnie) działa dziś w godzinach 15:00- 21:00. – przekazał w poniedziałek (28 lutego) Jarosław Chodorski.
Na Facebooku Urzędu Gminy Jabłonna zamieszczane są aktualne informacje dotyczące zbiórki i listy potrzebnych rzeczy dla uchodźców.
Wieliszew
Przez cały miniony weekend zbiórki potrzebnych rzeczy dla uchodźców prowadzone były również na terenie gminy Wieliszew. Jak przekazali redakcji Gazety Powiatowej urzędnicy z wieliszewskiego magistratu przez weekend udało się już przyjąć ponad 80 osób z Ukrainy.
– Drodzy mieszkańcy, Gmina Wieliszew wspiera i pomaga Obywatelom Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich domów i szukania bezpiecznego miejsca m.in. w naszym kraju. Na terenie gminy przygotowane są 3 sale gimnastyczne wraz ze stołówkami. Przez cały weekend trwała zbiórka darów, która przerosła nasze oczekiwania. Na chwilę obecną została wstrzymana, potrzebujemy wszystkie rzeczy przesegregować i uporządkować, tak aby odpowiednio zarządzać darami. Zbiórka zostanie z pewnością wznowiona, jednak będziemy informowali na bieżąco jakich konkretnie rzeczy będziemy potrzebowali. – poinformował Urząd Gminy Wieliszew.
Wszystkie aktualizacje można śledzić na profilu Wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego oraz na profilu Gminy Wieliszew.
Ponad to uruchomiony został specjalny adres mailowy ukraina@wieliszew.pl, pod którym można zgłaszać swoją chęć pomocy. Czy to przyjmując do siebie do domu obywateli Ukrainy czy oferując każdą inną formę pomocy. W mailu urzędnicy proszą o podać danych kontaktowych (e-mail oraz nr telefonu) oraz informację, ile osób możecie Państwo przyjąć bądź inną formę pomocy jaką oferujecie.
Mieszkańcy, którzy już przyjęli pod swój dach kogoś bez udziału gminy, proszeni są przez Urząd Gminy Wieliszew o zgłaszanie tej informacji na adres ukraina@wieliszew.pl wraz z podaniem danych osób, które są goszczone.
Serock
– W tej chwili dysponujemy miejscami zakwaterowania w Ośrodku Wypoczynku Letniego w Jadwisinie oraz we współpracy z ośrodkiem KKWR w Serocku. Trwają prace związane z przygotowaniem tych miejsc. Na bieżąco prowadzimy również rozmowy z ośrodkami, hotelami, itp. w celu zabezpieczenia kolejnych miejsc. Istnieje szansa, że już dziś może dotrzeć do gminy pierwsza grupa, która otrzyma zakwaterowanie wraz z wyżywieniem i wszelkim potrzebnym wsparciem. – informował w piątek serocki ratusz.
W poniedziałek (28 lutego) redakcja Gazety Powiatowej dowiedziała się w Urzędzie Miasta i Gminy Serock, że od piątku do gminy trafiło już ponad 200 uchodźców, którzy otrzymali pomoc i zakwaterowanie w wyznaczonych do tego miejscach.
Jak mieszkańcy mogą pomóc?
Urząd Miasta i Gminy Serock prosi o kontakt pod nr 22 782 88 06 lub na adres: umg@serock.pl osoby, które:
- mogą przyjąć uchodźców z Ukrainy w swoich domach,
- mogą wesprzeć tłumaczeniem na język ukraiński – (pomoc w miejscach przebywania uchodźców, pomoc w przygotowywaniu materiałów informacyjnych, itp.),
- potrzebują pomocy dla bliskich z Ukrainy, które próbują dotrzeć do Polski,
- mogą udzielić innego wsparcia obywatelom Ukrainy, które dotrą do Serocka.
Podany wyżej numer telefonu (22 782 88 06) działa całą dobę. Zespół zarządzania kryzysowego jest w gotowości, aby na bieżąco reagować na zgłoszenia.
Dodatkowo na specjalnie utworzonej grupie na Facebooku pt. “Serock – pomoc dla Ukrainy” jak i na stronie Urzędu Miasta i Gminy Serock publikowane są aktualne informacje dotyczące potrzebnych rzeczy dla uchodźców.
Nieporęt
– W tych tragicznych chwilach pragniemy nie tylko wyrazić solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami, ale również zapewnić, że jesteśmy gotowi do niesienia realnej pomocy. Drodzy mieszkańcy zwracam się także do Was z prośbą o wsparcie i pomoc w zbiórce przedmiotów codziennego użytku. Potrzebne będą sprzęty do wyposażenia mieszkania oraz środki higieny osobistej. Każdy, kto ma możliwość przekazania pomocy rzeczowej bądź chce wesprzeć uchodźców wojennych z Ukrainy w inny sposób, proszony jest o kontakt z działem Promocji i Informacji Publicznej Gminy Nieporęt (22 767-04-46) w godzinach pracy urzędu lub przesłanie informacji na adres e-mail: promocja@nieporet.pl . Gmina Nieporęt zajmie się koordynacją zbiórki i działań pomocowych. Zapewniamy transport i odbiór przekazanego przez Was sprzętu. – informował w piątek (25 lutego) Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur.
Jak udało się ustalić redakcji Gazety Powiatowej Urząd Gminy Nieporęt jest obecnie w trakcie przygotowywania hali sportowej przy ulicy Dworcowej w Nieporęcie na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Tymczasowe schronienie będzie mogło tam znaleźć 100 osób.
Na terenie gminy Nieporęt prowadzone są miejsca, gdzie przyjmowane są dary i potrzebne rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Zbierane są m.in.: jednorazowe pieluszki, nowe kocyki dziecięce, ręczniki kąpielowe, gryzaczki, butelki na mleko, chusteczki nawilżane dla niemowląt, mleko dla dzieci, towary żywnościowe z długim terminem przydatności i środki higieny osobistej.
- URZĄD GMINY NIEPORĘT, Pl.Wolności 1, codziennie w godzinach pracy urzędu;
- GMINNY OŚRODEK KULTURY, ul. Dworcowa 9a, Nieporęt Telefon: 22 774 83 26 e-mail: kultura_nieporet@wp.pl, codziennie w godzinach od 18:00 do 20-tej;
- Dodatkowo zbiórki prowadzone będą również filiach GOK na terenie gminy Nieporęt w Beniaminowie, Kątach Węgierskich, Stanisławowie Drugim, Zegrzu Południowym i Wólce Radzymińskiej.