Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Zwiastuje to, że wielkimi krokami nadchodzi wiosna, zarówno ta astronomiczna jak i kalendarzowa. Kiedy w końcu pożegnamy zimę? Czym różni się wiosna kalendarzowa od astronomicznej?
Chociaż noce potrafią być jeszcze chłodne z ujemną temperaturą, to każdy kolejny dzień przynosi coraz więcej słońca i ciepła. Oznacza to, że wiosna jest już naprawdę blisko i należy jej wypatrywać. Oprócz zmian w pogodzie również przyroda daje nam znaki, że budzi się do życia. Najlepiej widać to na przykładzie różnych kwiatów takich jak krokusy czy pierwiosnek, które zaczynają kwitnąć wraz z początkiem wiosny.
Wiosna astronomiczna
Jako pierwszą, już za kilki dni, przywitamy wiosnę astronomiczną. Jest ona wyznaczana przez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem. Równonoc wiosenna w tym roku przypadnie w niedzielę, 20 marca, o godz. 16:33. Od tego momentu dzień będzie się wydłużał, a noc będzie coraz krótsza. Po tygodniu dzień stanie się jeszcze dłuższy, ponieważ przejdziemy z czasu zimowego na letni. Wiosna astronomiczna trwa do przesilenia letniego, a więc zwykle od około 20 marca do 22 czerwca. Astronomiczna wiosna nie ma stałej daty – jednak zwykle przypada na 20 marca.
Wiosna kalendarzowa
Dzień po przywitaniu astronomicznej wiosny przywitamy tę kalendarzową. Ma ona stałą datę i zawsze pojawia się w kalendarzu 21 marca. W tym roku będzie to poniedziałek.
Dodatkowo oprócz wiosny kalendarzowej i astronomicznej wyróżniamy także wiosnę meteorologiczną (obejmuje miesiące: marzec, kwiecień i maj) oraz fenologiczną (pierwszy dzień rozpoczyna się wraz z wegetacją roślin oraz kwitnienia przebiśniegów i krokusów).
Dzień wagarowicza 2022
Z pierwszym dniem wiosny związany jest również dzień wagarowicza. Tego właśnie dnia przyjęło się, że… ucieka się ze szkoły na wagary. W tym roku, dzień wagarowicza wypada więc w poniedziałek, 21 marca.
Kalendarzowe pory roku:
- Wiosna – 21 marca
- Lato – 22 czerwca
- Jesień – 23 września
- Zima – 22 grudnia