W związku ze zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę i coraz większą liczbą uchodźców, którzy trafiają do Polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o te osoby, które z powodu inwazji Rosji na Ukrainę przybyły do Polski po 23 lutego.
Jak informuje ZUS infolinia dostępna jest w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można również przesyłać cyfrowo na adres: UA@zus.pl. Jak przekazał ZUS, wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.
– Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Portalu Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Dodatkowo na stronie internetowej ZUS dostępne są informacje w języku ukraińskim. – Potrzebujący mogą się dowiedzieć między innymi, gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc – dodaje Paweł Żebrowski.
Docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.
Przypomnijmy, że 24 lutego br. nastąpiła zbrojna agresja Rosji na Ukrainę. Z kraju objętego wojną codziennie do Polski uciekają dziesiątki tysięcy ludzi, którzy znajdują w naszym kraju bezpieczne schronienie. Jak informuje Straż Graniczna od 24 lutego do Polski trafiło już ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy.
12 marca br. Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę, która reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Specustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. (więcej pisaliśmy TUTAJ).